کد خبر: 1012842 A

حشمتی مهذب مطرح کرد؛

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: ما در رفع اطاله دادرسی از نظر رسیدگی ها عملکرد خوبی داریم و این رویه باید استمرار داشته باشد و ریاست معظم قوه قضاییه نیز تاکید داشته اند که باید پرونده‌های معوقه را تا پایان سال به صفر و یا حداقل ممکن برسانیم.

به گزارش ایلنا،  نشست شورای معاونین دادگستری کل استان تهران با محوریت بررسی عملکرد 9 ماهه، شیوه اجرای برنامه های تحولی و جمع بندی نتایج حاصله برگزار شد.

رییس کل دادگستری استان تهران با تسلیت شهادت دکتر محسن فخری زاده گفت: شهیدان حاج قاسم سلیمانی ، فخری زاده و طهرانی مقدم بعد از شهادت تازه شناخته شدند اما واقعاً عمرشان بسیار مفید، موثر و پربرکت برای کشور ، انقلاب و نظام اسلامی بود.

محمد جواد حشمتی مهذب گفت: در طول تاریخ هیچ کشوری حتی جرات نداشته به آمریکا نگاه تندی داشته و چه برسد به پایگاه های نظامی اش حمله کند و آن را سرجای خودش بنشاند و این توانمندی شهدای عزیزما بود که باعث این همه افتخار و اقتدار شدند.

حشمتی افزود: ما مسئولیت داریم با سرعت و قاطعیت به پرونده قضایی جنایتکارانی رسیدگی کنیم که دستگیر شدند به نحوی که شایسته این شهیدان ، خانواده های محترم ایشان و ملت عزیزمان باشد و در این موقعیت بسیار حساس و مهم در کسوت قضاوت که لباس عدالت را به تن داریم و در هر جایی از دستگاه قضایی که خدمت می کنیم باید به وظیفه خود عمل نموده تا تمام تلاش و اقدامات ما موجبات فخر ملت ایران باشد.

وی با تاکید بر اهمیت موضوع پیشگیری از وقوع جرم متذکر شد: ما به یک برنامه جدی و موثر نیاز داریم که بتواند بخشی از مشکلات موجود در مساله ورودی پرونده های قضایی را به حداقل ممکن برساند و توقع صدور آرا متقن و مستدل را از پیشگیری از وقوع جرم داریم تا قضات در سایه این تلاش بتوانند؛ فراغتی برای مطالعه بیشتر پیدا کنند و در این زمینه ظرفیت های خوبی هم در تهران شناسایی شده که باید مدیریت و برای آن برنامه ریزی شود.

رییس کل دادگستری استان تهران خاطر نشان کرد: ما در رفع اطاله دادرسی از نظر رسیدگی ها عملکرد خوبی داریم و این رویه باید استمرار داشته باشد و ریاست معظم قوه قضاییه نیز تاکید داشته اند که باید پرونده‌های معوقه را تا پایان سال به صفر و یا حداقل ممکن برسانیم و در عین حال که به دنبال کاهش موجودی به هر قیمتی نیستیم؛ در حال تلاش مستمر برای تحقق این موضوع می‌باشیم و انتظار داریم مدیران در این مورد برنامه ریزی داشته و با یک جمع بندی نهایی که با تشریک مساعی همه اتفاق خواهد افتاد؛ شاهد کاهش و یا به صفر رساندن معوقه های دادگستری استان تهران تا پایان سال جاری باشیم.

وی تشریح کرد: بحث اتقان ، مستدل و مستند بودن آراء در دادگاه و محاکم ضروری است و برای آن برنامه ریزی و دستورالعمل هم آماده شده و این موضوع بسیار مهم است و باید مورد توجه جدی قرار بگیرد و در حال حاضر با استفاده از ظرفیت های قانونی این امکان فراهم شده تا هر شخصی تقاضای خود را مطرح نماید و مورد رسیدگی نیز قرار می گیرد تا از این طریق اعتماد مردم نسبت به دستگاه قضایی حاصل و دغدغه آنان مرتفع گردد.

حشمتی در عین حال افزود: دادگستری استان تهران پیشانی قوه قضاییه است و از اهمیت فوق العاده‌ای از لحاظ جمعیت، اهمیت ، نوع پرونده و میزان وارده ها و همچنین نیروی انسانی متخصص و متعهد برخوردار است که سرمایه ای قابل توجه و منحصر به فرد در کشور محسوب می شود.

رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به ضرورت ارتقای سلامت کارکنان دستگاه قضایی عنوان داشت: ما از کنار مساله لغزش هایی که در قوه قضاییه در بین نیروهای ما اتفاق می‌افتد نباید به راحتی عبور نموده و توجه خودمان را به این موضوع معطوف کنیم که علت اصلی آن چیست و با استفاده از ظرفیت های بازرسی از انحراف همکارانمان جلوگیری نماییم.

وی تصریح کرد: نظارت و پیگیری ها در بحث کاهش جمعیت کیفری زندان ها باید چندین برابر شود و مسئولین در زندان ها حضور بیشتری داشته تا پاسخی برای جامعه، مردم ، زندانیان و خانواده هایشان داشته و در این زمینه فعالیت ها در خصوص پایش زندانیان بیشتر و مضاعف تر شود و ضروری است در بحث کاهش جمعیت کیفری در استان تهران، قضات با استفاده از قرار های مختلف ورودی و آمار موجودی زندان ها را کاهش و با مراقبت ها و استفاده از تاسیسات و ظرفیت های قانونی جایگزین مجازات حبس اقدام موثر صورت پذیرد.

در این نشست تعدادی از معاونین گزارشی از عملکرد خود را در حوزه های مختلف کاری و تخصصی بیان نمودند و حسب مورد رهنمودهای لازم از سوی رییس کل دادگستری تهران ارائه شد.

 

رئیس کل دادگستری استان تهران محمد جواد حشمتی مهذب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر