کد خبر: 1011885 A

استاد روابط بین الملل دانشگاه جرج واشنگتن:

یک استاد روابط بین‌الملل ترور دانشمند ایرانی را اقدامی در جهت سخت کردن کار دولت جدید آمریکا برای بازگشت به برجام عنوان کرد.

هیو گوسترسون (Hugh Gusterson) استاد مردم‌شناسی و روابط بین‌‌الملل دانشگاه جرج واشنگتن است. حوزه تخصصی وی روابط بین‌الملل، امنیت بین‌المللی و سلاح هسته‌ای است. وی در گفت‌وگو با ایلنا به بیان نظرات خود در خصوص تنش‌های میان ایران و آمریکا پرداخت.

 

ترور فخری‌زاده برای سخت کردن کار بایدن صورت گرفت

وی در ابتدا با انتقاد از ترور دانشمند ایرانی گفت: به طور گسترده‌ای تصور می شود که ترور توسط اسرائیل انجام شده است. این کار تا حدی برای عقب انداختن  و مقابله با برنامه هسته‌ای ایران انجام شد و بخشی نیز با این امید که ایران بخواهد اقدامی تلافی‌جویانه انجام دهد که در صورت روی کار آمدن جو بایدن، روابط بین آمریکا و ایران تیره‌تر و بهبود روابط و بازگشت بایدن به برجام دشوار شود . برای ایران عاقلانه‌ترین تصمیم این بود که با خویشتن داری به این ترور واکنش نشان دهد.

 

تصویب توافق جدید با ایران توسط سنا بعید است

این استاد دانشگاه در ادامه در مورد آینده برجام و روابط میان ایران و آمریکا گفت: جو بایدن به صراحت گفته است که دوست دارد به برجام برگردد.

وی اضافه کرد: البته برای این اتفاق، ایران مجبور است اورانیوم اضافی را که غنی کرده است کنار بگذارد. همچنین معتقد هستم که رئیس جمهور جدید آمریکا باید تلاش کند تا همین توافق فعلی را احیا کند چرا که اگر معاهده جدیدی به امضای طرفیت برسد باید توسط دو سوم سنای ایالات متحده تصویب شود که به نظر من خیلی بعید است.

ترور فخری زاده یک اقدام تروریستی غیر قانونی بود

وی در مورد واکنش غرب به ترور محسن فخری‌زاده گفت: ترور فخری‌زاده به وضوح یک عمل تروریستی غیرقانونی مانند قتل  الکساندر لیتویننکو در انگلیس و صدور دستور  قتل  توسط محمد بن سلمان برای ترور  روزنامه نگار جمال خاشوقچی در ترکیه بود.

 

سکوت غرب در مورد ترور فخری زاده حاکمیت قانون را تضعیف می کند

وی در ادامه اضافه کرد: برای نشان دادن حاکمیت قانون در جهان بین الملل خوب بود  اگر همان افرادی که در غرب قتل‌های لیتویننکو و خاشوقچی  را محکوم می کردند، قتل فخری زاده را نیز محکوم کنند. سکوت اروپا و غرب در مورد این ترور  موجب تضعیف حاکمیت قانون در عرصه بین‌الملل  می‌شود

 

ایران آمریکا بایدن برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر