کد خبر: 1008303 A

صبح امروز و به صورت ویدئوکنفرانس انجام می‌شود؛

در سی و ششمین هفته از افتتاح طرح‌های ملی، راه آهن خواف - هرات تا ساعاتی دیگر با حضور روسای جمهور ایران و افغانستان و به صورت تصویری به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش ایلنا، راه آهن خواف – هرات به عنوان خط ارتباطی و پیوند دهنده دو کشور، با شعار" پیوند دو ملت یک تاریخ، یک فرهنگ" احداث شده است.

خط راه آهن خواف تا ایستگاه روزنک در افغانستان به طول ۱۴۰ کیلومتر و با سرمایه گذاری هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید و برای اولین بار قطار ایرانی وارد افغانستان می‌شود.

عملیات احداث راه آهن خواف – هرات بطول ۲۲۵ کیلومتر شامل چهار قطعه است که قطعات ۱ و ۲ واقع در ایران بطول ۷۸ کیلومتر - از خواف تا مرز شمتیغ در استان خراسان رضوی - قطعه سوم نیز از شمتیغ تا ایستگاه روزنک در کشور افغانستان بطول ۶۲ کیلومتر به همراه ساختمان ایستگاه روزنک به هزینه ایران و با هدف کمک به توسعه کشور افغانستان احداث شده است.

جابجایی و ترانزیت بیش از ۶ میلیون تن بار در سال و پوشش خدمات ترابری ریلی برای حدود یک میلیون نفر از مردم افغانستان در منطقه هرات از دستاورد‌های این طرح است.

احداث راه آهن خواف - هرات به عنوان ششمین خط آهن مرزی ایران با همسایگان، یکی از طرح‌های های مهم زیربنایی است که نقش بسیار بزرگی در اقتصاد و توسعه ایران و افغانستان خواهد داشت و نه تنها زمینه ساز رونق اقتصادی و توسعه تجارت میان دو کشور و گسترش دهنده پیوند‌های دوملت است، بلکه به لحاظ منطقه‌ای و بین المللی از رهگذر تسهیل مسیر‌های ترانزیتی و حمل و نقلی دارای اهمیت بسیاری است.

دسترسی مناسب ریلی افغانستان از طریق ایران به دیگر مناطق بین المللی اعم از آب‌های آزاد جنوب، منطقه قفقاز، ترکیه، عراق و اروپا، اتصال کشور افغانستان به شبکه ریلی ایران (از طریق راه آهن مشهد-بافق) و کمک به رشد و توسعه سواحل مکران و افزایش مبادلات از طریق بندر چابهار به عنوان قطب حمل و نقل بین المللی از مزایای مهم این طرح است.

راه آهن خواف – هرات نقش بزرگی در تسهیل صادرات و واردات و ترانزیت کالا از ایران به افغانستان و بالعکس دارد و زیربنای مناسبی برای رونق معادن و صنایع معدنی این کشور بخصوص معادن سنگ آهن فراهم می‌کند.

افغانستان ایران راه آهن عراق خواف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر