کد خبر: 1004070 A

خطیب‌زاده در نشست خبری:‌

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هشتم آذرماه بعد از شهادت شهید فخری زاده تعداد بسیار زیادی از کشورها این اقدام را محکوم کردند. معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر، جنبش حماس، وزیر خارجه عمان، آذربایجان، آفغانستان، کویت و... با تماس با وزیر خارجه این اقدام را محکوم کردند. در تمامی این تماس ها محکومیت شدید اقدامات تروریستی صورت گرفت و به دولت و ملت ایران تسلیت گفتند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری امروز (۱۱ آذرماه) خود ضمن تسلیت شهادت دانشمند ایرانی اظهار داست: شهید فخری زاده در خیل قله‌های سرافراز کشور نامش جاودان خواهد ماند و اسوه و چراغ راهی برای فرزندان امروز و فردای این سرزمین خواهد بود. خون شهید محافظت کننده و زاینده است و در مکتب است که خون شهید پیروز حق بر باطل است.

وی با اشاره به سالروز شهادت شهید مدرس روز مجلس را به نمایندگان مجلس تبریک گفت.

خطیب زاده با اشاره به گاه‌شمار هفته گذشته وزارت خارجه اظهار داشت: از پنجم آذرماه سفر کوتاه سه روزه‌ای را به افغانستان برای گفت‌وگو در حوزه های فرهنگی مردمی و داشتم. با سرپرست وزارت فرهنگ و آقای کرزای و نیز با اصحاب اندیشه و خرد افغانستان دیدار و گفت‌وگو داشتم. همچنین چند مصاحبه مختلف داشتیم. در حوزه همکاری‌های فرهنگی جای کار بیشتری داریم چرا که هیچ رابطه راهبردی مگر با افزایش مناسبات فرهنگی اجتماعی امنیتی ایجاد نمی‌شود . دوم آذر آقای طریف با وزیر خارجه سوریه گفت‌وگو کردند.

وی ادامه داد: آقای ظریف همچنین در کنفرانس مجازی افغانستان ۲۰۲۰ که به صورت ترکیبی در ژنو برگزار شد، شرکت کردند. همچنین تبادل زندانی سه جانبه‌ای بود که سه تن از زندانیان ایرانی که سال‌ها در تایلند بودن این تبادل در تهران بعد از طی کردن مراحل تشریفاتی مبادله شدند. هشتم آذرماه بعد از شهادت شهید فخری‌زاده، تعداد بسیار زیادی از کشورها این اقدام را محکوم کردند. معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر، جنبش حماس، وزیر خارجه عمان، آذربایجان، افغانستان، کویت و... در تماس با وزیر خارجه این اقدام را محکوم کردند. در تمامی این تماس ها محکومیت شدید اقدامات تروریستی صورت گرفت و به دولت و ملت ایران تسلیت گفتند.

وی در پاسخ به سوالی درباره ادعای رسانه‌های عراقی در خصوص هدف حمله پهبادی قرار گرفتن فرمانده سپاه در توسط پهپاد آمریکایی خاطرنشان کرد:‌ ما گزارشی از این حادثه نشینده‌ایم و این خبر بیشتر به خبرسازی  شبیه است. البته ستاد کل باید در این مورد نظر بدهد اما ما گزارشی دریافت نکرده‌ایم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره موضع گیری برخی کشورها در ترور شهید فخری زاده، یادآور شد: در شهادت دکتر فخری‌زاده ما حجم بالایی از پیام را ار سوی کشورهای مختلف در حوزه‌های مختلف دریافت کردیم؛ در حوزه خلیج فارس جز یک کشور، همگی  این اقدام را محکوم کردند و برخی با شدت و حدت این کار را محکوم کردند. همه متحدین ایران و حتی آنهایی که غیر متحد ایران بودند این اقدام را محکوم کردند. و آقای ظریف هم تاکید کردند که از برخی کشورهای مدعی ضد تروریست انتظار بیشتری میرفت که محکم‌تر موضع گیری کنند.

وی افزود: یک سر این داستان به سیاست‌ها مورد حمایت این کشورها است، اما ضمن اینکه نمی‌توانند این ترور را محکوم نکنند، دعوت به خویشتن‌داری بود که از نظر ما کمتر از انتظار است و همه می‌دانند انگشت این محکومیت به سمت رژیم اشغال‌گر قدس است.  این راه ادامه خواهد یافت و به دنبال مسئولیت‌پذیری طرف مقابل هستیم و به نظر ما یکی از بهترین کمپین‌هایی است که می‌تواند موجب انزوای بیشتر رژیم اشغالگر اسرائیل شود.  

وی درباره اقدامات وزارت خارجه درباره ترور دانشمند هسته‌ای ایران اظهار داشت: دقایقی بعد از شهادت شهید فخری‌زاده وزارت خارجه بیانیه‌ای صادر کرد و بلافاصله آقای ظریف هم به سطوح بالای بین‌المللی پیام دادند و هم توئیت کردند و مسئولیت این ترور را متوجه اسرائیل دانستند. با توجه به نامه‌ای که به سازمان ملل داده شد و بسیاری از سفرای ما ابعاد و اصل ماجرا را به اطلاع پایتخت‌ها رساندند. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران درباره اعمال احتمالی محدودیت برای بازرسی‌ها بین‌المللی و ربط بازرسی‌ها با ترور دانشمند هسته‌ای اظهار داشت: برخی ادعاها ربطی به یکدیگر ندارد. در سال‌های میانی دهه ۸۰ اسم شهید فخری‌زاده در برخی از ادعاهای منافقین برده شد و در قطعنامه ۱۷۴۷ در سال ۸۶  نیز در لیست تحریم‌ها قرار گرفت که به واسطه برجام نامشان از تحریم خارج شد.  وصل کردن یک موضوع به موضوع غیرمرتبط، از همان مواردی است که وزیر امور خارجه در اینستاگرام خود بیان کرد.  شهید فخری‌زاده در پشت پرده کمک‌کننده برجام بودند و ادعاهایی مطرح می‌شود که معلوم نیست سر آن کجاست.

وی افزود:  برخی ادعا از سوی منابع اسرائیلی بیان می‌شود ولی در رسانه ملی یا از زبان خبرنگاران یا مسئولان مطرح می‌شود. ما در چارچوب ان‌پیِ‌تی با آژانس همکاری می‌کنیم و اجازه بیشتر دسترسی نمی‌دهیم، رابطه ما با آژانس انرژی اتمی فنی است و امیدواریم فنی باقی بماند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درخصوص اقدامات وزارت خارجه درباره دیپلمات ایرانی که به جرم اقدام تروریستی در بلژیک زندانی است، اظهار داشت:  از ابتدا گفتیم که اساساً دادگاه و این پروسه‌‌ای که علیه دیپلمات ایرانی شروع شده است را به دلیل مصونیت دولت‌ها و مسئولیت دیپلماتیک غیرقانونی می‌دانیم، مشروعیت ندارد و ما آن را به رسمیت نمی‌شناسیم.

وی ادامه داد: علی‌رغم احترام به مسیری که وکیل ایشان طی می‌کند، از نظر ما جهت شکلی و ماهوی مسیر و پروسه کاملاً غیر مشروع و غیر قانونی است، لذا آن را به رسمیت نمی‌شناسیم. تاکنون دادستانی آنجا درخواستی را برای صدور حکم داشته، اما دادگاه هنوز حکمی را صادر نکرده است و امیدواریم که دادگاه عدم صلاحیت خودش را به رسمیت بشناسند و مسیری را که رفته است نیز درست کند.

خطیب زاده تاکید کرد: در مسیر مسئولیت‌های دیپلماتیک بدعت بدی در حال گذاشته شدن است، ما فکر می‌کنیم که دیپلمات ما اسیر یک توطئه‌چینی شده و قربانی این توطئه‌چینی است که یک سر آن گروهک تروریستی منافقین است و  یک سر آن نیز به کمپین فشار حداکثری علیه ایران باز می‌گردد، اما ما با قدرت مسیر خود را پیگیری می‌کنیم. 

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا پیرامون سرنوشت پول‌های ایران در کره با انتقاد از عملکرد کره در این زمینه تصریح کرد: یک گره تاریخی برای ایران و کره باقی مانده است؛ موارد جزئی که مطرح می‌شود به هیچ وجه قابل قبول و توجیه نیست. تحریم‌های فراقانونی و فراسرزمینی ایالات متحده اصلا قابل قبول نیست که کره با تکیه به آنها در طرف غیرقانونی قرار گیرد؛ چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند، این را برای کره‌ای‌ها ترجمه خواهند کرد.

وی  درباره ادعای یک روزنامه عربی درباره ترور شهید فخری‌زاده با حضور یک پهپاد اسرائیلی در مرزهای شمالی ایران، اظهار داشت: مراجع امنیتی و نظامی باید در این‌باره اظهارنظر کنند. سناریوهای هالیوودی زیاد مطرح شده است. کارزار اطلاعاتی که از آلبانی، اسرائیل و واشنگتن شروع شده، نباید موجب سردرگمی ما شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه در مورد واکنش کشورهای عربی به ترور شهید فخری‌زاده تاکید کرد: یک کشور تنها موضع‌گیری نکرده و مابقی کشورهای پیرامونی و شش کشور عربی خلیج فارس، موضع‌گیری کرده‌اند. آن یک کشور هم باید در سیاست‌های خود تجدیدنظر کند.

وی افزود: ما یک سفر پر از هراس و اضطراری از سوی پمپئو به منطقه را داشتیم. البته معلوم است که سراسیمگی این وزیر خارجه ورشکسته رژیم ترامپ به خاطر چیست. این هراس به دلیل شکست بزرگی تاریخی در آمریکا است. هر چه داشته‌اند در سبد فشار علیه ملت ایران گذاشتند اما به نتیجه نرسید. آنها می‌خواهند مسیر را برگردانند اما اگر رد پایی پیدا شود، هم آمرین وهم عاملاین مجازت خواهند شد.

سخنگوی دستگاه دپلماسی ایران درباره ارتباط دادن ترور شهید فخری‌زاده با برجام در مجلس و طرح خروج از پروتکل‌های الحاقی آن تصریح کرد: شک نداریم که نمایندگان مجلس به دنبال احقاق حقوق ملت هستند. مجلس عصاره فضایل ملت بوده و تردیدی نداریم به دنبال حفاظت از حقوق ملت است. اما درباره این طرح، دولت نظرات خود را به صراحت تاکید کرده که موافق این طرح نیست، چرا که این طرح ضروری و مفید نیست و معلوم نیست حقوق ملت با این طرح محقق شود. متاسفیم نظرات ما منعکس نشده و مجلس مسیر دیگری را طی کرد. امیدواریم  نظرات کارشناسی وزارت خارجه لحاظ شود.

وی با اشاره به برخی کژی‌ها و کاستی‌ها در فضای عمومی و رسانه‌ای با بیان اینکه وزارت خارجه باید پاسبان حقوق ملت باشد و نمی‌تواند وارد این فضاها شود چراکه ممکن است موجب سوء استفاده خارجی شود، یادآور شد: بارها به افرادی که مشغول گفتن این موارد نادرست هستند، نکات را مطرح کردیم. وقتی آنها مشغول گفتن این حرف‌ها هستند، فرزندان این ملت در سخت‌ترین جبهه در حال مبارزه برای حفاظت منافع ایران هستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: وقتی درباره ترور شهید فخری‌زاده این حرف‌ها گفته می‌شد، سفرا و دیپلمات‌ها مشغول به فعالیت بودند. شاهد بودیم که بالاترین سطح محکومیت‌ها را داشتیم و از جنوب آفریقا تا شمال اروپا تا آسیای مرکزی این ترور محکوم شد.

وی اظهار داشت: اجازه دهید وزارت خارجه در مباحث داخلی سکوت کند. اگر روزی این منع برداشته شود، مواردی گفته می‌شود که بسیار مهم است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ایرانیان همیشه دوست یکدیگر بوده‌اند، و ما ملت پرتاریخ و پر حکمتی هستیم، خاطرنشان کرد: ملتی هستیم که بزرگان ما راه را گفته‌اند که باید دوست را از دشمن تشخیص دهیم. ایرانی واحد، متحد و یک‌صدا در سیاست خارجی صحبت کرده و بازهم صحبت می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به مناسب نبودن همکاری دولت عراق در پرونده ترور سردار سلیمانی، گفت: این پرونده در اولویت پیگیری وزارت خارجه بوده است. دولت عراق هم نسبت به این موضوع مسئولیت قطعی دارد. سردار سلیمانی مهمان دولت عراق بوده و به دعوت آنها به عراق سفر کرده و در خاک این کشور به شهادت رسیده است. پیگیری‌های لازم را داشته‌ایم و آنها را ادامه خواهیم داد.

خطیب زاده درباره طرح راهبردی لغو تحریم‌ها تاکید کرد: نمایندگان قطعا به دنبال حقوق ملت هستند ولی مطمئن نیستیم نظرات منعکس شده باشد. قطعا نظرات وزارت خارجه منعکس نشده و به دولت هم اعلام کرده است؛ شده مفید و ضروری نیست. ما مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی در مورد اقدامات متقابل داریم که باید در همان چارچوب عمل کنیم.

وی درباره پیگیری وزارت خارجه پیرامون تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران، گفت: این موضوع از طریق ایکائو پیگیری شد و در حال پیگیری آن هستیم. این موضوع فنی است و باید در سطح خود پیگیری شود.خطیب‌زاده با اشاره به درخواست خویشتنداری از ایران از سوی کشورها در موضوع ترور شهید فخری‌زاده گفت: آنها هرچه می‌خواهند، بگویند. وزیر امور خارجه استانداردهای دوگانه را شرم‌آور خوانده و  ایران پاسخ خود را به عاملین و آمرین این اقدام خواهد داد که متناسب، مستقل و با حداکثر درد خواهد بود. 

وی درباره حضور هیاتی از طالبان در سفارت ایران در قطر عنوان کرد: دفتر یادبودی در نمایندگی‌ ایران در دوحه باز شده و همچنین دفتر سیاسی طالبان در قطر دایر است. آنها به سفارت ایران رفته و این دفتر را امضا کرده‌اند. چیزی بیشتر از آن هم نبوده است.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره واکنش ضعیف سازمان ملل متحد به ترور فخری‌زاده تاکید کرد: آنچه از سوی سازمان ملل مطرح شده، دو وجه دارد یک وجه جرم‌انگاری و وجه دیگر، ادبیات خنثی آن است. اقای ظریف پاسخ درستی در توئیت‌شان دادند و دعوت به خویشتنداری را شرم‌آور خواندند اما امیدواریم پاسخ درست به این موضوع هرچه زودتر داده شود.

خطیب‌زاده درباره نقش امارات و بحرین در ترور شهید فخری‌زاده با توجه به عادی‌سازی روابط‌شان با اسرائیل اظهار داشت: هر تهدید امنیتی متوجه ایران شود، بدون لحظه‌ای درنگ پاسخ داده می‌شود. به ظن پاسخ نمی‌دهیم بلکه به شواهد پاسخ می‌دهیم. آنها محکومیت شدید الحنی انجام دادند و به غیر از یک کشور، مابقی کشورها این اقدام را محکوم کردند. 

وی درباره تبادل اخیر زندانیان ایرانی با بیان اینکه در تمامی این موارد، قوه قضاییه حرف اول و آخر را می‌زنند، تصریح کرد: بسیاری از آنها محکومینی هستند که در دادگاه صالحه، پرونده‌شان طی شده و با نظر قاضی این تبادل‌ها انجام می‌شود. وزارت خارجه همواره از ظرفیت‌ها و شرایط استفاده خواهد کرد تا برخی از افرادی که بی‌گناه به خاطر ادعاهای واهی و دور زدن تحریم‌ها، در برخی از کشورها گروگان گرفته شده‌اند، آزاد شوند.

این دیپلمات ارشد درباره احتمال تبادل نازنین زاغری گفت: خانم زاغری محکوم شده‌اند و پرونده ایشان، مسیر حقوقی و قانونی خود را طی کرده است. اما پاسخ این مسئله باید از سخنگوی قوه قضاییه پرسیده شود.

وی درباره اظهارات ظریف مبنی بر گرا دادن برخی از افراد به آمریکا نیز یادآور شد: مصاحبه ظریف روشن و واضح بود. وزارت خارجه، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران است. ما هم صدای کسانی هستیم که در دورترین نقاط قرار دارند و هم صدای مسئولان. سیاست خارجی یک امر حاکمیتی است و افراد نباید به خاطر منافع خود و حزبی، منافع ملی را نادیده بگیرند.  

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران با تاکید بر اینکه باید همه جریان‌ها و گروه‌ها توجه داشته باشند فصل مرکز قدرت بودن آمریکا مدت‌ها است که گذشته، اظهار داشت: قدرت و راه‌حل‌ها در درون است هرچقدر این مسیر را با قدرت طی کنیم، به سود ما است.

وی درباره گفت‌وگوی تلفنی ظریف و همتای انگلیسی خود در ۲۶ آبان ماه پیرامون نازنین زاغری، تاکید کرد: در گفت‌وگوهایی که در این مدت داشتیم یکی از موضوعات مورد رایزنی، درمورد برخی زندانیان بوده  که موضوع خانم زاغری هم از موضوعات مطرح شده طرف مقابل بوده است. پاسخ ما نیز این بوده که قوه قضاییه یک دستگاه مستقل بوده و پرونده ایشان در دادگاه صالحه بررسی شده است. امیدواریم طرف مقابل مسیر خود را اصلاح کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران درباره پیگیری مطالبه ایران از دیگر کشورها از جمله انگلیس یادآور شد: موضوع مطالبات ما از کشورهای مختلف مسیرهای مختلف را طی می‌کند. برخی مسیر حقوقی را طی می‌کنند و برخی مسیر بانک مرکزی. بدهی انگلیس قطعی است که باید مدت‌ها قبل پرداخت می‌شد. هر روز که می‌گذرد این بدهی سنگین‌تر شده است. در مورد مطالبات ایران از دیگر کشورها ممکن است آشکار نباشد ولی مسیر حقوقی و فنی خود را طی می‌کند.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره دیپلماسی گازی عنوان کرد: ایران تنها کشوری است که ۷۰ درصد انرژی نفت و گاز را در خلیج فارس و دریای خزر به هم متصل می‌کند. وزیر نفت و شرکت گاز بهتر می‌توانند پاسخ دهند. بازار نفت و گاز بازار رقابت است و به رغم تمام فشارهای آمریکا که ایران را از بازار جهان و منطقه حذف کند ناکامی‌های زیادی داشته است.

وی درباره همکاری‌های اقتصادی ایران با منطقه گفت: ما در حوزه همسایگی بیشترین مراودات اقتصادی را داریم و روابط اقتصادی ما با همسایگان از حوزه‌های مختلف جلوتر است و این مسیری است که رژیم ترامپ بارها خواسته مسدود کند ولی موفق نشده است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره نگاه این وزارت خانه نسبت به پاسخ ایران به ترور شهید فخری‌زاده هم اظهار داشت: عاملان و آمران  و طراحان ترور مذبوحانه شهید فخری زاده قطعا و یقینا مجازات خواهند شد. دستگاه‌های مربوط پیگیری می‌کنند. در عین حال نباید در دام طراحی‌های رسانه‌های و کارزار ضد اطلاعاتی و جریان‌ سازی‌های مجعول و هدفمند که سر در تل آویو و آلبانی و واشنگتن دارند، بیفتیم.

 وی خاطرنشان کرد: هر کس که تعدی کرده پاسخ خود را خواهد گرفت و این صدای ملت ایران است با آرامش و قاطعیت.

وزارت امور خارجه سعید خطیب زاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر