کد خبر: 1000568 A

ربیعی در نشست خبری:

سخنگوی دولت از بررسی بودجه سال آینده در دو نوبت صبح و عصر در هیأت دولت خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با تبریک میلاد امام حسن عسگری گفت: هیات دولت در این روزها بحث بودجه را در دو نوبت صبح و عصر دنبال می‌کند و  تنظیم بودجه و نهایی کردن آن در دست کار است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: این دولت نه تنها حدود ۱۱۰ میلیارد تومان درآمد ارزی را نداشت بلکه درآمد پیش‌بینی شده ۵۰ میلیارد دلار را هم نداشت اما با این وضع از سال ۱۳۹۷ فشارهای گوناگونی از جمله فشارهای اقتصادی و تحریم‌های آمریکا و مشکلات زیادی را تحمل کرده است؛ به نحوی  در سال ۹۸ و ۹۹ امور  سامان پیدا کرد به طوری که در این میان فشاری به بانک مرکزی وارد نشد و بانک مرکزی استقلال خودش را حفظ کرد. 

وی با اشاره به بررسی بودجه سال آینده در دولت، ادامه داد: تاکنون ۱۲ تبصره از بودجه را تا دیشب تصویب کردیم و امروز بعد از ظهر مباحث ادامه خواهد داشت.

ربیعی با بیان این که از جمله مهمترین اهداف بودجه کاستن از بودجه جاری نفت و هزینه‌ها است، گفت: تقویت بخش غیردولتی، توجه خاص به مقابله با فقر، دنبال کردن حمایت‌های معیشتی، گسترش اشتغال‌های خرد و کوچک و متوسط، تامین مسکن ملی در قالب برنامه‌های وزارت مسکن و شهرسازی و توجه به بهره‌وری از جمله اهداف بودجه است.

ربیعی با اشاره به دیگر محورهای بودجه سال ۱۴۰۰ گفت:  اختصاص ۱۵ هزار میلیارد ریال از منابع شرکت دولتی تابعه وزارت نفت برای اتمام طرح (پروژه)‌های نیمه‌تمام گازرسانی به روستاها، افزایش سهم سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از محل عوارض ماده (۶۵) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)  از ۲۰ درصد به ۴۰ درصد و اختصاص کل حدود ۵۰ درصد برای تأمین و استاندارد‌سازی سامانه گرمایشی یکصد هزار کلاس درس مدارس،‌استمرار جریان فروش سهام و دارایی‌های دولتی مطابق روشهای قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) از محورهای بودجه سال آینده است. 

وی ادامه داد: همچنین تعیین سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) معادل ۳۰ میلیارد دلار که یک میلیارد دلار آن صرفا برای تجهیز آزمایشگاهها و کارگاههای دانشگاهها، دانشگاههای علوم پزشکی، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری، مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی است.امکان استفاده سرمایه‌گذاران بخشهای خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی از تسهیلات بانکی برای طرحهای توسعه‌ای بالادستی نفت و پیشگیری از خانم فروشی گاز، صنایع تکمیلی و تبدیلی کشاورزی، برای توسعه حمل و نقل درون و برون‌شهری. امکان انتشار اوراق مالی اسلامی برای شهرداری ها برای طرح های قطار شهری و حمل ونقل شهری،‌ استمرار جریان عملیات بازار باز به منظور اجرای سیاست پولی و مدیریت نرخهای سود و مهار (کنترل) بلندمدت نقدینگی، مهار (کنترل) تورم، اجازه برای تامین اعتبار عملیات طرح های بازآفرینی شهری و احیای بافت های فرسوده و تاریخی و همچنین طرح اقدام ملی تامین مسکن از محل منابع داخلی شرکت های تابعه وزارت راه و شهرسازی .مکلف شدن وزارت راه و شهرسازی برای تامین زمین رایگان مورد نیاز برای احداث مدرسه، پاسگاه و مراکز بهداشتی در طرح های مسکن مورد تصویب و در اختیار قراردادن آن به دستگاه های دولتی ذی ربط نیز شامل بودجه سال آینده خواهد شد. 

ربیعی در خصوص محورهای بودجه ادامه داد: اقساطی شدن هزینه‌های خرید و نصب کنتورهای حجمی و هوشمند برای چاه های آب مجاز کشاورزی .الزام شهرداری ها و دهیاری ها برای ساماندهی و بهسازی محیط اسکان حاشیه شهرها و تامین زیر ساخت خدمات عمومی در این مناطق .الزام به اصلاح شبکه آب روستایی و طرح های فاضلاب روستایی. الزام سازمان صدا و سیما به پرداخت ۳۰ درصد از درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی برای کمک به فدراسیون های ورزشی. افزایش ۱۵ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی و اختصاص منابع آن برای کمک به هزینه های بیماریهای خاص و خدمات درمانی مثل کاشت حلزون، خرید عضو مصنوعی، بیماران اوتیسم و نقص ایمنی .معافیت زائران اربعین از عوارض خروج از کشور از محورهای بودجه سال آینده خواهد بود. 

سخنگوی دولت با بیان این که همچنین در کنار مباحث بودجه مساله علت گرانی بی منطق مرغ هم در جلسه مطرح شد، گفت: بنابر گزارش وزیر جهاد کشاورزی این قیمت با برنامه‌ریزی صورت گرفته به قیمت مصوب خواهد رسید.

وی ادامه داد: در این جلسه عنوان شد که برای تنظیم بازار، عمده فروشی‌ها وزارت جهاد کشاورزی ورود پیدا کرده است و در روز یکشنبه ۳۲۰ تن مرغ (۱۶۰ تن مرغ گرم به قیمت ۱۸۵۰۰ تومان و ۱۶۰ تن مرغ منجمد به قیمت ۱۵۰۰۰ هزار تومان) وارد بازار کرده است تا قیمت را پایین بیاورد. همچنین توزیع در میادین میوه و تره بار انجام می‌شود که مستقیما به دست مردم برسد و اضافه بارها نیز به فروشگاههای زنجیره ای و ... داده می‌شود.

و با اشاره به این که قیمت در میدان بهمن به عنوان شاخص، در روز یکشنبه ۳۴ هزار تومان بوده است، عنوان کرد:حداقل ۶۵۰ تن مرغ (۳۰۰ تن مرغ گرم به قیمت ۱۸۵۰۰ و ۳۵۰ تن مرغ منجمد با قیمت ۱۵۰۰۰ توماان) وارد بازار کرده است.قیمت در میدان بهمن ساعت ۱۳ روز دوشنبه، به ۲۸۰۰۰ رسید. در سطح خرده فروش ها هنوز بعضی از فروشگاهها مرغ روزهای گذشته را دارند و مقاومت می کنند.از سه شنبه این توزیع افرایش پیدا خواهد کرد و قیمت‌ها پایین خواهد آمد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار، ۲۰۴۰۰ تومان است. تعزیزات ورود جدی پیدا کرده و با تشدید بیشتری وارد خواهد شد؛ توزیع هم از جنوب شهر، میادین خزانه، نواب، پیروزی شروع شده است.

وی خاطر نشان کرد: این روزها با کاهش تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی متاسفانه شاهد گرانی‌های ناخواسته و تحمیلی شده‌ایم؛ این نگرانی مشترک دولت با مردم است. تک تک این کالاها تحت نظر بوده و وزارت خانه‌های ذیربط موظف به برنامه‌ریزی برای تامین بازار و کنترل قیمت شده‌اند.

وی با اشاره به بیماری کرونا گفت: همچنین در این هفته تصمیمات مهمی در مرحله جدیدی از شیوع بیماری کرونا گرفته شد.

سخنگوی دولت با اشاره به تعطیلی دو هفته‌ای در شهرهای کشور گفت: اثربخشی این طرح منوط به همکاری همه ‌جانبه و مداوم همه مردم است. ما به این امر وافق بودیم که این تصمیم مشکلاتی برای زندگی و معشیت بخشی از مشاغل ایجاد خواهد کرد ولی در این دو گانه بنابر سیاست همیشگی اولویت‌دار بودن و محور بودن سلامت، این تصمیم اتخاد شد. برای کاستن از فشار بر آسیب دیدگان معیشتی ناشی از کرونا حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان مساعدت در قالب پرداخت به گروه هدف صورت خواهد گرفت. برای یک خانوار ۴ نفره ماهیانه ۴۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: برای افرادی که داوطلب دریافت پیشاپیش بخشی از این حمایت معیشتی هستند وام یک میلیون تومانی بدون هیج بهره‌ای پرداخت خواهد شد و مابه التفاوت نرخ بهره را دولت با تخصیص ۱۴۰۰ میلیارد تومان جبران خواهد کرد.

دستیار اجتماعی رئیس جمهور با اشاره به کاهش آمارها از آغاز شروع قرنطینه بیان کرد: من به نمایندگی از دولت از همه مردمی که با رعایت پروتکل‌ها دولت و کادر سلامت را حمایت کردند، سپاسگزاری می‌کنم. شواهد و آمارهای روزهای اول و دوم نشان می‌دهد که در تهران حدود ۲۸۰ هزار مسافر در مترو و اتوبوس‌ها کاهش داشته‌ایم. به رغم این مراعات بیشتر بین مردم باید لحاظ شود.

وی ادامه داد: همچنین در کل کشور در روز اول این طرح متوسط تردد ساعتی وسایل نقلیه نسبت به مشابه هفته قبل ۳۸.۳ درصد کاهش داشته است و استفاده از خوردهای شخصی نیز ۳۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سخنگوی دولت با بیان که در قرنطینه نیرو انتظامی و سایر نهادهای دیگر زحمات بسیاری کشیدند، گفت:از نیروی انتظامی و پرسنل زحمت کش آن نیز در اجرای این طرح تشکر می کنم.

وی ادامه داد: مطمئنا در اجرای این طرح برای مردم هم مشکلاتی پیش خواهد آمد. هر طرحی با هر پیش بینی نیازمند اصلاح، ترمیم و تکمیل است. همکاران ما در قرارگاه عملیاتی به طور مداوم شیوه اجرا و نواقص را بررسی و اصلاح خواهند نمود.

ربیعی خاطر نشان کرد: مطابق وعده ای  که داده شده بود  تست روزانه کرونا از ۴۰ هزار به ۶۰ هزار رسیده و در هفته آینده نیز به ۱۲۰ هزار خواهیم رسید.

وی با تاکید بر این که رعایت پروتکل‌ها و تست و قرنطینه مبتلایان مهمترین راهکار مبارزه با کروناست، گفت: از افراد مبتلا می خواهیم که وظیفه اجتماعی خود را مبنی بر قرنطینه انجام بدهند. بررسی ها نشان می دهد ۲۰ درصد این افراد پروتکل ها را رعایت نکرده و در قرنطینه نماندند.

دستیار اجتماعی رئیس جمهور با اشاره به این که اعمال محدودیتهای هوشمند با استفاده از دولت الکترونیکی هم آغاز شده است، افزود:اتصال همه خطوط هوایی و ریلی و همچنین اتوبوسهای بین شهری و تاکسی‌های اینترنتی به دولت الکترونیکی به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: همه این خطوط حمل و نقل عمومی، در زمان حمل مسافر وظیفه دارند مسافرین خود را از وزارت بهداشت استعلام کنند و اگر فرد مبتلا به کرونا باشد، از جابجایی وی به خاطر حفظ سلامت دیگران جلوگیری می شود.

ربیعی با بیان این که در ظرف چند روز گذشته نزدیک ۱۶۰۰ مورد ممنوعیت سفر اعمال شده که آمار قابل توجهی است، اظهار داشت: تلاش وزارت ارتباطات و سایر وزارتخانه‌ها بر این است تا با توسعه این سیستم امنیت بهداشتی در سیستم حمل و نقل عمومی حاکم شود و این اقدام مهمی است. جا دارد از وزارت راه و شهرسازی و وزارت بهداشت و شرکتهای اینترنتی و به ویژه وزارت ارتباطات برای این اقدام مهم تشکر کنم.

وی با اشاره به هفته بسیج نیز بیان کرد: همچنین در هفته بسیج قرار داریم. فردا روز  بسیج هست.واژه بسیج پر از مفهوم و پر از رمز و رازهای تاریخ معاصر ماست. بسیج یادآور ملتی است که با اتکا به خدا و دستان خالی با از خودگذشتگی، و در کنار هم بودن در مقابل همه قدرتهای جهان ایستادند.بسیج نیاز جامعه ما در همه دوران است. بسیج را با همه این مفاهیم نه برای یک دوره تاریخی و نه برای موزه ای شدن خاطرات بلکه برای همه تاریخ سرزمین ایران زمینمان نیازمندیم.

وی تاکید کرد:ما امروز به بسیج بالاتر از سازمان و نهاد بلکه به عنوان یک ساختار عظیم اجتماعی و یک فرهنگ نهادینه عمومی برای عبور از شرایط سخت و ساختن آینده ای برای نسل های بعدی نیازمندیم.ما نیازمند بسیجی همگانی هستیم. جامعه زخم خورده از تحریم را با وحدت، همدلی، فداکاری، دگرخواهی و ندیدن نفع شخصی در عبور از این شرایط تاریخی التیام بخشیم .به عنوان سخنگوی دولت این هفته را به همه بسیجیان سالهای جنگ، بسیجیان امروز و دیروز تبریک می گویم.

دستیار اجتماعی رئیس جمهور تاکید کرد:دولت معتقد است بسیج در تمام عرصه ها در کنار دولت برای حل مشکلات و موضوعاتی که نیازمند مشارکت عظیم اجتماعی است، قرار بگیرد. فقرزدایی، حمایت های اجتماعی و در این روزها مبارزه با کرونا فرصت های این تعامل است.

وی با اشاره به انتخابات ایالات متحده گفت: همچنین فارغ از نتیجه انتخابات آمریکا، آنچه مردم را خوشحال کرده است شکست سیاست فشار حداکثری و طراح و حامیان این سیاست است امروز تحریم های غیرقانونی علیه ملت ما در شکننده ترین و ناکارآمدترین وضعیت خود در سه سال اخیر قرار گرفته است و مردم و بازارها به روشنی ای پیام را دریافت کرده اند. صدای خرد شدن دیوار تحریم و سیاست فشار حداکثری در سراسر دنیا هم به خوبی شنیده شده است. علت فروریختن دیوار تحریم، مقاومت و ایستادگی مردم ما در برابر قلدری و همینطور بخاطر منطق ضعیف، غیرانسانی و زورگویانه آن برای جامعه بین المللی بود نه جابه جایی دولت ها در آمریکا. ما عمیقاً باور داریم که حتی اگر ترامپ پیروز انتخابات آمریکا می شد، سیاست تحریم نتیجه ای از جز شکست نداشت.

ربیعی با بیان این که امروز دولت مانند سال‌های گذشته، با توان و با تمام تجارت و توان خود پیگیر تضمین منافع مردم خواهد بود، گفت: تلاش دولت در ماه‌ها و سال‌های گذشته، چهار مرحله داشت: اول، دور زدن تحریم‌ها برای تقویت خط مقدم مبارزه با کرونا و حمایت از اقتصاد ملی، دوم، بی‌اعتبار کردن فلسفه وجودی فشار حداکثری از راه اعتبار بخشیدن به تاب آوری ملی و تاثیرناپذیر کردن اراده دولت در تأمین معیشت و تضمین سلامت مردم. سوم، تضعیف رژیم تحریم های یکجانبه با کمک دیپلماسی چندجانبه. چهارم، برگشت ناپذیر کردن یا حداقل پرهزینه کردن اعمال تحریم ها در آینده است.

وی افزود: ما دو مرحله را پشت سر گذاشته‌ایم و در آستانه مرحله سوم یعنی تلاش برای تضعیف تحریم‌ها با کمک دیپلماسی چندجانبه قرار داریم. این مرحله حساسی در تاریخ ایران است که مستلزم هم صدایی، هم سویی و انسجام ملی و حمایت از وزارت امور خارجه به عنوان سکاندار سیاست خارجی خواهد بود. 

وی درباره سهم درآمدهای نفتی در بودجه سال آینده و همچنین امید دولت به احیای درآمدهای نفتی، گفت: دولت تجربه سه سال شدیدترین تحریم‌ها را دارد؛ بنابراین شایسته‌ترین برنامه‌ریزان برای یک بودجه اصلاح شده، همین دوستانی هستند که این تجربه عظیم را با خودشان دارند. بودجه ۱۴۰۰ مبتنی بر تجارب سال‌های تحریمی است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه اتکا به درآمد نفت در بودجه جاری بیش از سال گذشته نخواهد بود، این اقدام را یک اصلاح ساختاری اساسی دانست و گفت: هرگونه افزیش درآمد از حاصل فروش نفت صرفا صرف توسعه زیرساخت‌ها و حمایت‌های اجتماعی خواهد شد و این حمایت‌های اجتماعی به گونه‌ای خواهد بود که بر روزمره مردم تاثیر بگذارد. کم کردن اتکا بودجه کشور به نفت یک آرزوی تاریخی و دیرینه ایرانیان بوده که دولت با تجربه مقاومت در برابر تحریم آن را برآورد کرده است. تصمیم بر این است که در سال ۱۴۰۰ حتی کمتر از  امسال از درآمد نفت برای بودجه امور جاری استفاده شود. 

وی خاطر نشان کرد: سهم مالیات‌ها را بدون اینکه به مالیات‌دهندگان ثابت فشار جدید وارد شود، افزایش داده‌ایم. دولت از فرار مالیاتی جلوگیری کرد و منابع جدیدی در بخش مالیات اضافه کرد؛ همچنین نقش مالیات شفاف شده است. بنا به گفته رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ۷ ماهه سال ۱۳۹۹، ۱۰۰ درصد درآمدهای پیش بینی شده مالیاتی تحقق یافته است. علاوه بر مالیات کاهش هزینه‌های غیر ضروری صورت گرفته است.

ربیعی افزود: مولد کردن دارایی‌های دولت یکی از راهکارهای مهم جایگزین نفت بوده است. یکی از راهکارها برای کاهش بودجه درآمدهای ارزی گسترش صادرات غیر نفتی است.

وی درباره اینکه آیا نشانه‌ای از علاقمندی شرکت‌های خارجی به بازگشت به بازار ایران پس از انتخاب بایدن وجود داشته و واکنش ایران به این شرکت‌ها چه بود است، اظهار داشت: ایران برای سرمایه‌گذاری دارای ظرفیت‌های مهمی برای شرکت‌های خارجی است. علاوه بر جمعیت ۸۰ میلیونی بازار ۶۰۰ میلیونی همسایگانش که از ایران می‌‌گذرد، ۶۷ نوع ماده معدنی که این نوع تنوع در دنیا بی نظیر است، دومین کشور به لحاظ تعداد همسایگان، موقعیت خاص اجتماعی  دارای نیروی انسانی متخصص و منابع انرژی ارزان، بی‌شک زمینه‌های جذابی برای سرمایه گذاری شرکت‌ها خارجی در ایران است.

دستیار ارتباطات رئیس جمهور ادامه داد:‌ قطعا با کاهش فشار حداکثری و رفع تحریم‌های ظالمانه و نبود ترامپ حضور شرکت‌های خارجی و تمایل به سرمایه گذاری در ایران بیشتر خواهد شد و اخیرا نیز تماس‌ها جهت گشایش دفاتر و حضور شرکت‌های خارجی در ایران  افزایش یافته است.

وی بیان کرد: وزارت صمت برخی بازگشایی دفاتر را بررسی می‌کنند، که البته برخی از شرکت‌های قبلا حضور داشته‌اند و هیچگاه کاملا تعطیل نکردند، قطعا این شرکت‌ها با توجه به حضورشان امکان بیشتری برای فعالیت پیدا خواهند کرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور در ادامه این نشست و در پاسخ به سوالی پیرامون بسته حمایتی دولت که ویژه محدودیت های اخیر کرونایی تصویب شده است، بیان داشت: با توجه به شدت گرفتن کرونا و اتخاذ تصمیم تعطیلی فراگیر دولت بسته های حمایتی خود از اقشار کم درآمد جامعه و صاحبان مشاغل را تدوین و اجرا می‌کند. خانوارهای مشمول دریافت یارانه کمک معیشتی که دارای منبع درآمدی ثابت ماهانه نباشند تا سقف حدود ۳۰ میلیون نفر کمک بلاعوض به ازای هر عضو خانواده مبلغ ۱۰۰ هزار تومان از آذرماه تا پایان سال برخوردار خواهند شد. 

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود واریز این مبالغ از پایان آذرماه آغاز شود. همچنین ۱۱ میلیون خانوار از تسهیلات وام یک میلیون تومانی بهرمند خواهند شد و دولت تلاش می‌کند با انجام کار کارشناسی از هفته آینده پرداخت وام را نیز آغاز کند.

ربیعی با اشاره به حمایت های در نظر گرفته شده ویژه کسب و کارها اظهار داشت: در خصوص حمایت از کسب و کارها، مقرر شد با شناسایی مشاغلی که بیشترین آسیب را دیده‌اند تسهیلاتی برای آنان در نظر گرفته شود از جمله اینکه مهلت پرداخت قبوض گاز مصرفی که زمان پرداخت آن‌ها در دوره زمانی اول آذر ۹۹ تا اول بهمن ماه ۹۹ می‌باشند به مدت دو ماه امهال می‌شود. در مصوبه‌ای دیگر دولت مقرر کرد که بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی (اعم از قرض‌الحسنه و سایر تسهیلات) افـرادی که مـوعد پـرداخت آن در آذرماه سال ۹۹ است، منوط به آنکه وفق ضوابط مصوب شورای پول و اعتبار بدهی آن‌ها به شبکه بانکی کشور تا تاریخ 1/12/98 در طبقه جاری قرار داشته باشد، به پایان دوره بازپرداخت اقساط این تسهیلات منتقل می‌شود.

وی افزود: همچنین در مورد تسهیلات با بازپرداخت به صورت دفعی که بازپرداخت آن در آذرماه سال ۹۹ باشد نیز موعد پرداخت به یک ماه بعد از آن منتقل می‌شود. موارد مشمول این مصوبه از احتساب و اخذ هرگونه جریمه و کارمزد اضافی مستثنی هستند. برای صاحبان مشاغل نیز که از تعطیلی‌ها متضرر می‌شوند دولت مقرر کرد مهلت زمانی اعتراض به اوراق مالیاتی که آخرین مهلت آن اول آذرماه ۱۳۹۹ بود تا یکم بهمن ماه ۱۳۹۹ تمدید شود. همچنین احکام اجرای ماده (۲۳۸) قانون مالیات‌های مستقیم و ماده ۲۹ قانون ارزش افزوده برای مدت مذکور، به مدت یک و نیم ماه تمدید می‌شود. درخصوص جرایم پرداخت نشده بدهی مالیات و عوارض قانون موسوم به تجمیع عوارض به شرط آنکه اصل مالیات و عوارض تا پایان سال ۱۳۹۹پرداخت شود، بخشیده خواهد شد.

سخنگوی دولت در ادامه اظهار داشت: در ادامه مصوبات ویژه محدودیت های کرونایی دولت مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات برارزش افزوده در دوره سوم و چهارم سال ۱۳۹۹ و سررسید پرداخت مالیات آن برای کلیه مودیان مالیاتی به مدت یک ماه تمدید کرد. در مصوبه‌ای دیگر صدور یا تجدید پروانه کسب یا کار اشخاص حقیقی موضوع ماده (۱۸۶) قانون مالیات‌های مستقیم تا پایان سال ۱۳۹۹ نیاز به اخذ گواهی پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی نخواهد داشت. همچنین اجراییات وصول مالیات تا دهم دیماه ۱۳۹۹ برای اشخاص حقیقی متوقف می‌شود. دولت مصوب کرد که آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات عملکرد اشخاص حقوقی موضوع ماده (۱۱۰) قانون مالیات‌های مستقیم که در بازه زمانی یکم آذرماه ۱۳۹۹ تا یکم بهمن ماه ۱۳۹۹ باشد، تا تاریخ سی ام بهمن ماه ۱۳۹۹تمدید می‌شود.

وی در خصوص تمدید مهلت پرداخت عوارض کسب و پیشه شهرداری‌ها، بیان داشت: مصوب شد که مهلت پرداخت عوارض کسب و پیشه شهرداری‌ها تا ۹۹/۱۱/۱ امهال شود. در مصوبه‌ای دیگر کلیه مجوزهای صادره توسط دستگاه‌ها و نهادهای متولی صدور مجوز در کشور برای کلیه فعالیتها و کسب و کارها و مشاغل تا تاریخ ۹۹/۱۱/۱ تمدید می‌ شود. دولت بر سختی معیشتی که بر مردم و مشاغل به سبب این گونه تعطیلی‌ها که برای حفظ سلامت و جان افراد جامعه تحمیل می شود آگاه است و با برنامه ‌های مختلف حمایت از زندگی و کسب و کار مردم را پیگیری می‌کند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درخصوص سفر وزیر امورخارجه به آذربایجان و روسیه به منظور رایزنی پیرامون وقایع اخیر منطقه قره‌باغ و موضوعات مشترک، گفت: همانطور که پیش از این اعلام شده، برنامه سفر آقای ظریف به دلیل ضرورت شرکت ایشان در جلسه بررسی بودجه تغییر کرده اما به هر حال ما به موجب رابطه دوستانه‌ای که با هر دو کشور همسایه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان داریم، به رایزنی های معمول با همه طرف‌ها ادامه خواهیم داد تا اطمینان پیدا کنیم که اولاً صلح بدست آمده از سوی طرف‌های درگیر بطور کامل رعایت خواهد شد و ثانیاً، این صلح پیش درآمدی برای حل و فصل دائم و پایدار اختلافات در قره باغ بوده و مسیر آینده را برای تامین منافع دو کشور و توسعه دسته جمعی و عادلانه در فضایی صلح آمیز فراهم خواهد کرد. 

وی افزود: ما می‌دانیم که زندگی و روان مردم در منطقه قره باغ از حوادث خشونت بار روزهای گذشته آسیب دیده و امیدواریم که همه کشورهای منطقه در موازات تلاش های دیپلماتیک برای تثبیت صلح با همه توان خود برای ترمیم این زخم ها و تسکین آلام مردم آسیب دیده از جنگ هم کمک کنند.

ربیعی در ادامه بیان داشت: مواضعی که در این مورد اتخاذ کردیم نیز یک موضع اصولی و براساس به رسمیت شناختن حق حاکمیت هر دو کشور بود. ما همچنین رایزنی‌ها با کشور مهمی مانند روسیه را هم در حوزه مسائل دوجانبه و هم درخصوص مسائل منطقه قفقاز دنبال خواهیم کرد، ضمن اینکه ما روابط دوجانبه قابل توجهی با آذربایجان داریم.

وی ادامه داد: همچنین تلاش خواهیم کرد تا مساله صلح در منطقه را با هر دو طرف یعنی ارمنستان و آذربایجان دنبال کنیم و توسعه منطقه را هم در گروی پایداری صلح می‌دانیم.

ربیعی در خصوص ابلاغ قانون الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی توسط رییس مجلس، اظهار کرد: دولت از هیچ فرصتی برای بهبود زندگی مردم غفلت نخواهد کرد و هیچ اهمالی در خصوص جان، سلامت و معیشت مردم نخواهیم کرد، بهبود زندگی مردم، کاستن از رنج وآلام مردم یک وظیفه اداری، اخلاقی، انسانی و دینی همه ماست. گاهی اظهاراتی می‌شنویم که گویی عده‌ای غافل بودند و عده‌ای منجی هستند، تعابیر، تعابیر درستی نیست؛ نگران تر، دلسوزتر و پیگیرتر از افرادی که دور میز دولت می‌نشینند برای کاستن فشارهای مردم نیست.

وی افزود: در مدیریت اقتصادی کشور باید توجه کنیم که کوتاه بینی و یک جانبه گرایی نباید وجود داشته باشد و دولت مکلف به این است که براساس دوراندیشی اقدام مؤثر انجام دهد. ما در مقاطعی شاهد بودیم که با رفتارهای خاص به نام کمک به مردم، چند برابر از جیب مردم کم شد و در دراز مدت مردم آسیب دیدند و تعادل‌ها به هم ریخت.

وی بیان کرد: کسی درمورد حمایت معیشتی از مردم تردیدی ندارد اما اساساً این نوع طرح‌ها  این گونه نیست که امروز به ذهن شخصی ابداع شده باشد، از زمان دولت دفاع مقدس سیاست‌های معیشتی و کوپن داشتیم اما مسأله این است که اینها در شرایطی اجرایی شوند که عملیاتی شود و پایدار باشد.

سخنگوی دولت دوازدهم گفت: ما در دولت تدبیر و امید طرح تحول سلامت، افزایش حقوق مددجویان، پیشی دادن مزد بر تورم، همسان سازی حقوق‌ها و گسترش بیمه روستاییان دنبال شد بنابراین حمایت معیشتی حرف جدیدی نیست و باید با توجه به بودجه و شرایط در مورد آن تصمیم گیری کرد و آن را اجرا کرد. 

ربیعی ادامه داد: این تصمیم کرونایی مربوط به تصمیم دولت نیست و توسط ستاد مقابله با کرونا تصویب شده و مقایسه آن با طرح مجلس اشتباه است. اگر ما ناچار شویم مجدداً تعطیلی را گسترده کنیم، طرح‌های حمایتی این چنینی خواهیم داشت و یک یارانه جدید نیست بلکه کمکی برای جبران کاهش درآمد مشاغل ناشی از تعطیلی است.

وی اظهار کرد: هر طرحی که به قانون تبدیل می‌شود برای همه محترم است، بنا به نظر کارشناسان سازمان برنامه و بودجه، این طرح فقط برای سال ۹۹ حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان بار مالی خواهد داشت؛ محل تأمین بودجه این طرح فروش اموال دولت در بورس در نظر گرفته شده است که بین ۳۰هزار تا ۵۰ هزار میلیارد متفاوت است، آنچه مدنظر نمایندگان مجلس است، یک یارانه دائمی است، موضوعی که به نظر می‌رسد سال‌های بعد از کدام محل باید تأمین شود؟

وی افزود: مسأله بعد این است که یارانه به طور نقدی هر ماه باید در موعد مقرر پرداخت شود اگر منابع تأمین نشد در جامعه چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اینها مسائل مهمی است که باید به آنها توجه شود.

ربیعی اضافه کرد: براساس مصوبه مجلس سهام‌های مشخص شده برای تأمین بودجه این طرح باید در بورس به فروش برسد در صورتی که همکاران من در بورس معتقدند بورس ظرفیت نقد کردن این رقم در سه ماه را ندارد و سؤال است که آیا می‌تواند طی سه ماه این را نقد کند؟ از طرفی بورس هم در شرایط خاصی قرار دارد. 

وی گفت: دولت به وزارت اقتصاد مجوز عرضه را داده است، اما به لحاظ رعایت شرایط بازار و حمایت از ذینفعان بورس تاکنون موفق به عرضه نشده است؛ بنابراین با اختیاط نسبت به بورس بابد رفتار شود. همکاران ما در ستاد اقتصادی باید این اشکالات را بررسی کنند.

سخنگوی دولت گفت: ما یک مصوبه عالی هم داریم که هیچ‌گونه تصمیمی در مورد بورس نباید اتخاذ شود و در بورس خلل ایجاد کند.

وی با بیان اینکه ما امسال کمک‌های معیشتی و یارانه‌ها را با هزار تلاش پرداخت می‌کنیم، افزود: حمایت معیشتی کرونایی هیچ شباهتی به طرح مجلس ندارد؛ ما معتقدیم با همراهی و همفکری و همکاری بین قوا و دیدن همه جوانب، قادر خواهیم بود که از همین وضعیت موجود برای مردم بیشترین استفاده‌ها را انجام دهیم.

سخنگوی دولت دوازدهم در خصوص سفر پمپئو به اسرائیل و ادعای او درباره موفقیت کارزار فشار حداکثری ضدایران، گفت: تقلیل گرایانه بدترین وزیر امور خارجه تاریخ آمریکا به خوبی می‌داند که فشار حداکثری بر ایران جز شکست و سرافکندگی برای او و آمریکا نتیجه‌ای نداشته است، آنها تا امروز به دلیل تکبر و کوتاه نظری حاضر به پذیرش این شکست نشدند البته جدا شدگان از این تیم زورگو اعتراف به شکست می‌کنند.

وی ادامه داد: اگر هدف از فشار حداکثری و تحریم‌ها، به سختی انداختن معیشت مردم و اختلال در دسترسی به دارو و غذا بوده است، قطعاً رهبران سنگدل در این زمینه توانستند فشارهایی را وارد کنند اما هرگز در رسیدن به اهدافشان موفق نبودند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما توجهی به این لفاظی‌های تو خالی نمی‌کنیم، افزود: این اقدامات وسیله‌ای برای نیل به یک هدف بود که خوشبختانه به یاری خدا نتوانستند به هدفشان دست یابند؛ هیچ گزینه‌ای روی میز آنها باقی نمانده و تاریخ مصرف این سیاست‌ها تمام شده و طراحان نیز همراه با سیاست‌هایشان به پایان رسیدند.

سخنگوی دولت در مورد اختلاف میان دکتر نمکی و دکتر ملک زاده، وزیر بهداشت و معاون وزیر، گفت: این اختلاف را یک امر طبیعی و کارشناسی می‌دانم هر چند بهتر بود که در عرصه عمومی این مسائل بیان نمی‌شد. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یک وزارتخانه علمی است و در اوج پاندمی کرونا اختلاف سیاستی و مدیریتی پیش می آید و نباید آنرا سیاسی کرد. 

وی یادآور شد: نوپدید بودن و ناشناخته بودن ویروس کرونا برای جامعه پزشکی در همه دنیا محل اختلافات علمی و مدیریتی شده است. نه آقای دکتر نمکی و نه آقای دکتر ملک زاده هیچ کدام دغدغه  سیاسی ندارند و از جناح ها می‌خواهیم به این مسئله از منظر سیاسی دامن نزنند. یک  اختلاف نظر علمی و کارشناسی بوده است.

ربیعی ادامه داد: توصیه دولت این است که حوزه سلامت، ملی تلقی شده و به نزاع سیاسی تبدیل نشود. مساله کرونا یک امر ملی بوده و جان مردم جای کار سیاسی نیست. مدیریت نظام سلامت جناب آقای دکتر نمکی همواره مورد حمایت رییس جمهور و همه اعضای دولت بوده و همچنان هم مورد حمایت است و همه باید به مدیریت وزارت بهداشت کمک کنیم.

وی تاکید کرد: شخصیت آقای دکتر نمکی، اقدامات و زحماتی که می‌ کشند قابل تشکر است و همه جامعه و دولت قدردان ایشان هستند. از تلاش های علمی پژوهشگران از جمله آقای ملک زاده هم تقدیر می‌کنیم و تاکید میکنم که این موضع فنی و مدیریتی است و از سیاسی کردن آن پرهیز شود.

وی در پایان بار دیگر درباره اولویت‌های بودجه سال آینده، تصریح کرد: درون‌زا شدن درآمدهای اداره کشور، تقویت بخش غیردولتی در اقتصاد، توجه خاص به مقابله با فقر مطلق، دنبال کردن حمایت‌های معیشتی، گسترش اشتغال خرد، کوچک و متوسط، پیگیری طرح تامین این مسکن ملی در قالب برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی، مولد کردن دارایی‌های دولت و توجه به بهره‌وری از اهداف و رویکردهای بودجه ۱۴۰۰ کل کشور است.

بودجه سال ۱۴۰۰
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر