کد خبر: 233019 A

رحیم صفوی:

امام‌(ره) فرمودند راه قدس از کربلا می‌گذرد. شما چگونه این مفهوم را در مفاهیم ژئوپلیتیک تفسیر می‌کنید؟ شما که اهل علم هستید، سیاست و جغرافیا را می‌دانید، محور ایران، عراق و سوریه، لبنان و فلسطین اشغالی چه مفهومی دارد.

رییس انجمن ژئوپلیتیک ایران گفت: انتخاب سرزمین کربلا و قدرت عشق که مافوق همه چیز است و سیاست امام‌حسین‌(ع) و این استراتژی و قدرت عشق که توام با قدرت و دانایی است را چگونه می توان تفسیر کرد.

به گزارش ایلنا، هفتمین جلسه مجمع عمومی انجمن ژئوپلیتیک ایران با حضور هیأت مدیره انجمن، اعضا و نماینده کمیسیون انجمن‌های علمی ایران در سالن همایش‌های سرای محله خاقانی برگزار شد. این جلسه با سخنرانی رحیم صفوی رئیس انجمن ژئوپلیتیک آغاز شد.

صفوی در این جلسه گفت: از آنجا که در آستانه اربعین هستیم مقدمه من درباره اربعین است. هم‌اکنون بیش از ۲۰میلیون زائر به سمت کربلا در حرکت هستند که ۴ میلیون آن از خارج از عراق آمده‌اند و از این مقدار بیش از یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر از ایران رفته اند. آیا تا کنون راجع به ژئوپلیتیک جهان اسلام یا ژئوپلیتیک تشیع فکر کرده‌اید؟

وی تاکید کرد: اگر سرزمین جزو لاینفک جغرافیاست، اگر قدرت و سیاست را جزیی از اجزا ژئوپلیتیک بدانیم، انتخاب سرزمین کربلا و قدرت عشق که مافوق همه چیز است و سیاست امام حسین(ع) و این استراتژی و قدرت عشق که توام با قدرت و دانایی است را چگونه می‌توان تفسیر کرد.

سرلشکر صفوی افزود: امام‌(ره) فرمودند راه قدس از کربلا می‌گذرد. شما چگونه این مفهوم را در مفاهیم ژئوپلیتیک تفسیر می‌کنید؟ شما که اهل علم هستید، سیاست و جغرافیا را می‌دانید، محور ایران، عراق و سوریه، لبنان و فلسطین اشغالی چه مفهومی دارد.

رییس انجمن ژئوپلیتیک ایران در ادامه با اشاره به عملکرد این انجمن گفت: دو سال قبل در چنین روزی شما اعضای محترم هیئت مدیره‌ای را انتخاب کردید‌. هیئت مدیره‌ای که دلسوز بودند، منسجم بودند، بی‌توقع بودند، کارآمد بودند و طی این دو سال این انجمن پیشرفت‌های خوبی داشته است.

وی افزود: در دو سال پی در پی ما رتبه ممتاز را از وزارت علوم دریافت کردیم که یکی از موفقیت‌های انجمن بود. برگزاری کنفرانس‌ها و همایش‌های متعدد و اینکه اعضای انجمن، اساتید و اعضای هیئت مدیره انجمن در تدوین برنامه ششم کشور سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۳۹۹ به طور خاص در آمایش سرزمینی یک مشارکت جدی در سازمان برنامه و بودجه دارند، این نشان می‌دهد که انجمن کارایی مناسبی دارد.

صفوی اضافه کرد: علوم جغرافیایی ظرفیت‌های بالایی دارد. امیدوار هستیم از ظرفیت علوم جغرافیایی و سایر علوم بتوانیم در خدمت مردم و کشور عزیزمان ایران و درخدمت به بشریت و برطرف کردن نابسامانی‌های سرزمینی مان و اداره بهتر مردم استفاده کنیم و مدیریت سرزمین و مدیریت منابع انسانی را، برای پیشرفت مادی و معنوی و علمی بکار ببریم و کشورمان را به آن جایگاهی که شایسته این ملت است، به جایگاه اول در منطقه جنوب غرب آسیا برسانیم.

وی ادامه داد: آرزوی ما این است که بتوانیم این انجمن را هم از نظر علمی و هم از نظر اینکه نقشی را در برنامه پیشرفت کشور داشته باشد به کار گیریم‌. امیدوار هستیم در دوره جدید از ظرفیت شما بزرگواران بتوان با فکر و با هماهنگی سازمان برنامه بودجه استفاده کنیم. یک آرزوی دیگری که دکتر حافظ نیا و بنده داریم این است که برای فارغ التحصیلان علوم جغرافیایی جایگاه و ردیف حقوقی و استخدامی تخصیص داده شود.

امام حسین ایران بودجه سوریه عراق فلسطین کربلا لبنان مادی و معنوی هیئت مدیره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر