کد خبر: 196116 A

با صدور بیانیه‌ای مطرح شد:

در این میان اقدام تعدادی از نمایندگان، برخلاف فضای عمومی مجلس شورای اسلامی برای استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به دلایل عجیب در پایان سال تحصیلی، برای جامعه دانشگاهی بسیار غیرمنتظره بوده و شائبه سیاسی بودن این انگیزه‏‌ها را برانگیخته است. این‌گونه پنداشته می‌شود که این عده قلیل هنوز زخم حماسه مردمی ۲۴خرداد را بر تن دارند و به بحران‌سازی علیه دولت تدبیر و امید به مثابه مرهمی بر این زخم‏ ها می‏‌نگرند.

۶۴ انجمن اسلامی و تشکل دانشجویی با صدور بیانیه‌ای مشترک، از عملکرد رضا فرجی دانا حمایت کردند.

به گزارش ایلنا، متن این بیانیه به شرح زیر است:

باسمه تعالی

از هشت ماه قبل که وزیر علوم با رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی بر مسند هدایت جریان علمی دانشگاهی کشور نشست، فرصتی برای رویش جوانه‏‌های پژمرده امید در نسل جوان دانشگاهی ایجاد شد. وزارت علوم به‏ تدریج بسترهای ایجاد محیطی پرنشاط و پویا به‏ منظور رشد و شکوفایی جامعه دانشگاهی را فراهم کرد و دانشجویان اگرچه این روند تدریجی را کند می‏‌دانستند صبورانه جریان امید را در دانشگاه‏‌ها حفظ کردند. در این مدت وزارت علوم با تکیه بر مشی اخلاقی و اسلامی، فسادزدایی از رویه‏‌های موجود را در سرلوحه اقدامات خود قرار داد و با افشای تخلفات وزارتخانه متبوع در دولت سابق نگاه‏‌ها را به مبارزه عملی با فساد سیستماتیک تغییر داد. در مدت زمان کوتاه عملکرد وزیر علوم، تحقیقات و فناوری شاهد پیامدهای مثبت و امیدبخش دیگری در جامعه دانشگاهی بوده‏‌ایم که ذکر چند مورد آن موجب تنویر افکار عمومی خواهد شد:

• گشایش نسبی در فضای دانشگاه برای بروز و ظهور سلایق مختلف و متفاوت در چارچوب قانون اساسی
• ایجاد فضای آرامش و نشاط حقیقی و فراهم شدن بستر پیشرفت مؤثر علمی در دانشگاه
• بازگشت نسبی قانون‌گرایی و حساسیت عملی نسبت به مطالبات دانشجویان و اساتید
• بازتعریف مفهوم امنیت در دانشگاه و تغییر ماهوی کم‏‌سابقه در اداره حراست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

در این میان اقدام تعدادی از نمایندگان، برخلاف فضای عمومی مجلس شورای اسلامی برای استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به دلایل عجیب در پایان سال تحصیلی، برای جامعه دانشگاهی بسیار غیرمنتظره بوده و شائبه سیاسی بودن این انگیزه‏‌ها را برانگیخته است. این‌گونه پنداشته می‌شود که این عده قلیل هنوز زخم حماسه مردمی ۲۴خرداد را بر تن دارند و به بحران‌سازی علیه دولت تدبیر و امید به مثابه مرهمی بر این زخم‏ ها می‏‌نگرند. «رکود پیشرفت علمی کشور، غلبه شدن حاشیه بر متن جامعه دانشگاهی، اجازه تحصیل به دانشجویان ستاره‌دار و هزینه‌هایی که در پی عملکرد هشت ماهه اخیر وزیر علوم نسبت به نظام ایجاد شده» از جمله بهانه‏‌هایی است که رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات و ۵۰ نماینده دیگر مجلس بر آن تکیه زده‌اند. سیاسی بودن این استیضاح در آن‏جا هویدا می‏‌شود که قبل از هرگونه نشست مشترکی با وزیر علوم اعلام شد: «از توضیحات وزیر علوم قانع نخواهیم و بر استیضاح مصر هستیم».

اینک می‏‌توان پرسید که چرا برخی از نمایندگان در مقابل اقدامات غیرقانونی وزارت علوم در دولت سابق از جمله اعطای سه هزار بورسیه‏ غیرقانونی، پذیرفتن صد نفر فاقد شرایط لازم به عنوان اعضای هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، تخلفات دفتر تحکیم وحدت و… سکوت پیشه کرده بودند و امروز نگران پیشرفت علمی جامعه دانشگاهی شده اند؟! آیا زمانی‏ که تشکل‌های دانشجویی و فعالان دانشجویی را با هزینه‏‌های سنگین ممنوعیت از تحصیل مواجه می‏ کردند و راه بروز و ظهور سلایق و اندیشه‌های متفاوت را در دانشگاه‌ها می‏‌بستند، به نظام و آرمان‌های انقلاب اسلامی خدشه‏‌ای وارد نمی‏‌شد؟ بدون تردید چنین گفتار و رفتاری برآمده از خشم و نفس امّاره انسان‌هایی است که برای رسیدن به خواهش‌های نفسانی خود اخلاق و عقلانیت را زیر پا گذاشته‌اند.
بر این اساس جمعی از انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های کشور ضمن دفاع و پشتیبانی از اقدامات شجاعانه و خردگرایانه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواستار آنند که وزیر محترم با عزمی راسخ‌إتر و گام‌های استوارتر به پیش رفته تا شاهد پویایی و نشاط تشکل‌های دانشجویی باشیم. همچنین از مجلس محترم شورای اسلامی انتظار می‌رود تحت تأثیر تلاش اقلیت افراطی نمایندگان برای جنجال‌آفرینی و بحران‌سازی برای دولت تدبیر و امید قرار نگرفته و با همدلی و خردگرایی مسیر مسائل عمومی و مصالح همگانی دانشگاهیان، جوانان و ملّت ایران را در پیش بگیرند.

و السلام علی من اتبع الهدی

استیضاح وزیر علوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر