کد خبر: 195381 A

از اکثریت نمایندگان منصف و دلسوز مجلس درخواست می‌کنیم تا با عنایت ویژه به الزامات توسعه علمی پایدار و نقش راهبردی وزیر کنونی در توسعه علم و فناوری کشور، راه را بر تصمیم شتابزده استیضاح سد نمایند و مانع از این شوند که آموزش عالی کشور از وجود چنین نیروی اندیشمند و متعهد و دلسوز محروم گردد.

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در بیانیه‌ای ضمن حمایت از وزیر علوم، طرح نابهنگام استیضاح فرجی‌دانا را، نتیجه‌ای جز لطمه به روند معقول کنونی و ایجاد یاس و رکود در فضای دانشگاه‌ها و مجامع علمی کشور ندانست.

به گزارش ایلنا متن بیانیه به این شرح است:

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام؛
دانش رمز برتری و پایداری جوامع در دنیای پرچالش کنونی است و دانشگاه نیز کانون اصلی تولید دانش است. دانشگاه نه تنها به دلیل تولید دانش در معنای مرسوم کلمه بلکه به دلیل تولید اندیشه و تأثیر گذاری بر شعور اجتماعی یکی از کانون‌های اساسی مؤثر بر پیشرفت و توسعه است. دانشگاهیان در مقام تولیدکنندگان دانش و اندیشه در کنار فضای آرامش بخش، به روحیه، نشاط و امید نیاز دارند و انتظار بحق آنان این است که حرمت و منزلت علم و عالم حفظ شود و آزادی‌های آکادمیک در عرصۀ نقد و گفت‌وگوهای علمی و امکان مشارکت در عرصۀ سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای آنها فراهم باشد.

نادیده گرفته شدن منطق پیچیده توسعه علم و فناوری و غلبه برداشت‌های ساده‌اندیشانه از این مقوله طی سال‌های گذشته در وزارت علوم، چنان ضربه‌ای بر پیکره دانشگاه به عنوان یک نهاد علمی وارد کرده که جبران آن به سال‌ها تلاش اندیشمندانه و متعهدانه نیاز دارد. اینک که دولت محترم با بهره‌گیری از خرد جمعی دانشگاهیان، درصدد جبران نابسامانی‌ها و ایجاد فضای مناسب برای تولید پایدار علم و فناوری درکشور است، طرح نابهنگام استیضاح وزیرمحترم علوم، نتیجه‌ای جز لطمه به روند معقول کنونی و ایجاد یاس و رکود در فضای دانشگاه ها و مجامع علمی کشور نخواهد داشت.

ما اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور، جناب آقای دکتر فرجی دانا وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری را شخصیتی متعهد، دانشمند و دانش دوست می دانیم و اکنون که برخی از نمایندگان محترم، بی‌توجه به حسن استقبال اکثریت دانشگاهیان از تحولات اخیر درعرصۀ آموزش عالی، طرح استیضاح وزیرعلوم را مطرح نموده‌اند از اکثریت نمایندگان منصف و دلسوز مجلس درخواست می‌کنیم تا با عنایت ویژه به الزامات توسعه علمی پایدار و نقش راهبردی وزیر کنونی در توسعه علم و فناوری کشور، راه را بر تصمیم شتابزده استیضاح سد نمایند و مانع از این شوند که آموزش عالی کشور از وجود چنین نیروی اندیشمند و متعهد و دلسوز محروم گردد.

همچنین توجه به این نکته را از سوی نمایندگان محترم ضروری می دانیم که ده ماه بیشتر نیست که مجلس محترم به برنامه پیشنهادی وزیر علوم رأی داده است و ایشان هنوز فرصت کافی جهت تحقق برنامه ارائه شده خود را نیافته‌اند و ارزیابی عملکرد وی، فرصت بیشتری می‌طلبد.

سخن آخر اینکه ما اطمینان و رجاء واثق داریم نمایندگان محترم مجلس اجازه نخواهند داد عده‌ای که احیانا خود در تکوین و گسترش بسیاری از مشکلات کنونی آموزش عالی کشور سهیم بوده‌اند، به علت استیضاح و نتایج مترتب بر آن، مشکلات جدیدی را بر مشکلات قبلی آموزش عالی کشور بیفزایند.

آموزش عالی استیضاح توسعه علمی دولت علم و فناوری علوم تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی مشکلات وزارت علوم سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر