کد خبر: 192369 A

انجمن صنفی در بیانیه ای به مناسبت روزخبرنگار تصریح کرد:

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران با صدور اطلاعیه ای فرا رسیدن ۱۷ مرداد – روز خبرنگار - را به روزنامه نگاران و خبرنگاران ایرانی تبریک گفت.

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران با صدور اطلاعیه ای فرا رسیدن ۱۷ مرداد – روز خبرنگار - را به روزنامه نگاران و خبرنگاران ایرانی تبریک گفت.

به گزارش ایلنا، این بیانیه چنین آغاز می شود: «انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، روز خبرنگار سال ۱۳۹۳ را به عموم همکاران روزنامه نگار و خبرنگار تبریک می گوید. این مناسبت، فرصتی است برای نگاهی دوباره و چند باره به حرفه ای دشوار و پرمرارت که در اجرای پاره ای از حقوق اساسی ملت - از قبیل حق آزادی بیان و حق آزادی رسانه و گردش آزاد اطلاعات - می کوشد تا در شکل گیری جامعه ای آگاه و آزاد مشارکت فعال و مسئولانه داشته باشد.»

اطلاعیه در ادامه از خبرنگاران و روزنامه نگاران به عنوان اجزای اصلی گردش اطلاعات یاد و تصریح می کند: «آزادی، مسئولیت و امنیت حرفه ای اصلی ترین ارکان شغلی و حرفه ای روزنامه نگاران محسوب می شود».

بیانیه با نگاه مثبت و خوش بینانه خاطر نشان ساخته است: «اگرچه فرآیند فعالیت روزنامه نگاران در ایران در سال های اخیر با فراز و فرودهایی همراه بوده اما می توان گفت در همین سال ها شاهد آن بوده ایم که به رغم برخی مضیقه ها و سختی های شغلی، تلاش های مستمر و پی گیرانه روزنامه نگاران و خبرنگاران، مانع از توقف روند روبه توسعه این حرفه بوده است.»

این نگاه اما مانع از آن نشده تا یادآور شود: «موقعیت شغلی همکاران ما در بسیاری از مؤسسات رسانه ای هنوز متزلزل است. مشکلاتی از قبیل میزان حقوق و دستمزد، بیمه، مزایای شغلی ومانند اینها، از مشکلات جدی روزنامه نگاران است. در برخی موارد توقیف یا لغو امتیاز یک نشریه، عاملی برای بیکاری روزنامه نگاران می شود و بر سختی های این حرفه می افزاید. روزنامه نگاران هنوز در دستگاه های اجرایی امکان مشارکت فعال در تعیین یا اثر گذاری مؤثر بر امور شغلی خود را ندارند و دست یابی روزنامه نگاران به منابع خبری با سختی ها و موانع خاص خود همراه است.»

انجمن صنفی روزنامه نگاران در پایان چنین آورده است: «با این همه روند تدریجی توسعه رسانه ها و نیز توسعه حرفه روزنامه نگاری و خبرنگاری، این نوید را می دهد که با ارتقای شناخت بیشتر ضرورت های حیاتی و اهمیت و مقتضیات این حرفه، مسئولان کشوری با مشارکت گسترده و فعال روزنامه نگاران و خبرنگاران، در تثبیت حقوق اساسی آنها اهتمام خاص داشته باشند».

ایران بیکاری جامعه حقوق دستگاه های اجرایی دستمزد رسانه مشکلات روزنامه ملت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر