کد خبر: 177742 A

آیت‌الله هاشمی در دیدار مادران دو شهید:

شهدای ما فرهنگی را در جامعه نهادینه کرده‌­اند که برخاسته از عاشوراست.

خانواده شهیدان عبدالمحمد و منصور تقوی پیش از ظهر امروز با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت‌­وگو کرد.

به گزارش ایلنا، آیت­‌الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار با تأکید بر جایگاه خانواده­‌های شهدا در قلوب مردم و تاریخ انقلاب اسلامی، خاطر نشان کرد: شهدای ما فرهنگی را در جامعه نهادینه کرده‌­اند که برخاسته از عاشوراست.

وی با شنیدن مصائب و مشکلات بی­شماری که برای خانم بی­بی جان دیرباز، مادر شهیدان تقوی در مراحل مختلف زندگی به وجود آمد، گفت: صبر در مصائب از سفارش­‌های قرآن است و بارها صابران را مورد توجه درگاه الهی خوانده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام داستان زندگی خانم دیرباز را جذاب و شنیدنی توصیف کرد و اظهار داشت: خدمات ایشان به اسلام کم‌­نظیر بوده و قابل تقدیر است.

وی با اشاره به نقش مادران شهدا در تشویق فرزندان برای اعزام به جبهه­‌ها و روحیه آنها در تشییع جنازه­‌ها، گفت: آنان کوه صبر و استقامند و ما هر چقدر برای اسلام زحمت کشیده باشیم، به اندازه زحمت و تلاش مادران شهدا نیست که همواره قابل تقدیر و احترام هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از آگاهی از تألیفات فراوان شهید عبدالمحمد تقوی، گفت: چنین خانواده­‌های شهیدی در کشور کم داریم و این شهید نیز از نوابغ زمان بوده­‌اند.

آیت‌­الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به درخواست خانم دیرباز مبنی بر حضور در نماز جمعه تصریح کرد: با توجه به ملاحظاتی که دارم، فعلاً حضورم را در نماز جمعه مناسب نمی­‌بینم.

در این دیدار خانم دیرباز به بیان خاطرات خویش از زمان دوران دفاع مقدس پرداخت و گفت: هر زمان که به خاطر شهادت فرزندانمان دلسرد می­‌شدیم، خطبه­ه‌ای شما را گوش می­‌دادیم و احساس می­‌کردیم فرزندانمان زنده هستند.

در این دیدار که برادر شهیدان تقوی نیز حضور داشت، خانم دیرباز از تشکیل هیأت امنا و تصویب اساسنامه بنیاد فرهنگی شهید تقوی خبر داد و گفت: به منظور ارائه آثار شهید تقوی از جمله مکاتبات، جملات قصار ادبی، اشعار، احیای فرهنگ و معارف اسلامی و در راستای الگوسازی برای نسل جوان اقدام به تأسیس بنیاد فرهنگی شهید تقوی کردیم.

شایان ذکر است عبدالمحمد تقوی در سن ۲۱ سالگی بالغ بر ۲۱ اثر داشتند و اولین معلم جوان شهید شهرستان دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد بودند که در سن ۱۶ سالگی با حکم وزارت آموزش و پرورش مشغول تدریس شدند. از آنجایی که به فرهنگ کتاب و کتاب خوانی علاقه­‌مند بودند، اولین کتابخانه را با هزینه شخصی خویش تأسیس و کتابخانه­‌های سیار بسیاری را ایجاد و همچنین کانون اسلامی رشد را که اولین تشکل غیردولتی است، راه­اندازی کردند.

شهید عبدالمحمد تقوی در ۲۲ بهمن ۱۳۶۴ در فاو و شهید منصور تقوی در مهران در سن ۱۳ سالگی به مقام شامخص شهادت رسیدند.

گفتنی است، مادر شهیدان تقوی، علاوه بر فرزندان خود، از ۱۴ نفر دیگر که فرزندان رضاعی ایشان بودند، سرپرستی ­می­‌کرد که همگی آنها به شهادت رسیدند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی استان کهگیلویه و بویراحمد جامعه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رشد مشکلات نماز جمعه وزارت آموزش و پرورش جوان کتابخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر