کد خبر: 248123 A

ظریف در جمع شورای تجاری ایرانیان مقیم کنیا:

باید زمینه‌ها فراهم شود و با آسیب‌شناسی دوره‌های گذشته، مشکلات و موانع را برطرف کنیم. بخشی از مشکلات با مدیریت بهتر و اولویت‌بخشی حل و فصل می‌شود.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: آفریقا در سیاست خارجی جمهوری‌ اسلامی ایران همواره جایگاه مهمی داشته است و تلاش شده است با آفریقا روابط سیاسی متمایزی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا به آفریقا، محمدجواد ظریف در جمع شورای تجاری ایرانیان مقیم کنیا که در هتل «کمپینسکی» برگزار شد، با بیان اینکه توجه و همکاری با آفریقا به عنوان شریک و همکار تجاری به عنوان یک واقعیت در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفته٬ تصریح کرد: آفریقا، مرکزی برای رقابت همه کشورها شده است و این نشانگر ظرفیت و زمینه‌های بسیار مستعد در این قاره است. تلاش ما در جهت رفع موانع تجارت است و حتی اگر در مذاکرات هم به تفاهم برسیم، باید بدانیم شرکای واقعی و پایدار ما در جهان شرکایی هستند که در قالب همکاری‌های جنوب – جنوب می‌توانیم با آنها برای توسعه پایدار برنامه‌ریزی کنیم.

ظریف در ادامه با اشاره به این نکته که آفریقا یک انتخاب مهم برای ما است٬ گفت: در وزارت خارجه و در سطح کشور برای همکاری با آفریقا٬ توجه ویژه و ساز و کار خاصی وجود دارد و ما فقط در حوزه خلیج‌فارس و آفریقا دارای چنین ساز و کاری در سطح بالا هستیم که با توجه و نظارت مسئولان عالی کشور دنبال می‌شود.

به گفته وی، زمینه همکاری با آفریقا در حوزه اقتصادی، علمی، آموزشی و بهداشتی٬ برای درازت مدت وجود دارد و دولت نسبت به این مسئله باور عمیق و جدی دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: باید همه زمینه‌ها را فراهم کنیم و با آسیب‌شناسی دوره‌های گذشته، مشکلات و موانع را برطرف کنیم. بخشی از مشکلات را با مدیریت بهتر و حل مسائل بوروکراسی و اولویت‌بخشی می‌توانیم حل و فصل کنیم. متاسفانه کسانی در خارج و داخل کشور هستند که در زمره مخالفان پایان تحریم هستند و تداوم تحریم را در راستای منافع خود دنبال می‌کنند و در مواردی اصل تحریم با آثار تحریم اشتباه گرفته می‌شود و این مباحثتخصصی را باید با مشورت‌های لازم، بررسی و موانع غیرواقعی و غیرحقوقی را برطرف کرد.

ظریف ادامه داد: تربیت متخصصین و آموزش نیروی کار بخش مهمی از کار برای درازمدت است. صداقت، اخلاق، فرهنگ، مدارای ایرانی با حضور ایرانیان در نقاط مختلف جهان و فعالیت ایشان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تجاری، علمی، فرهنگی و غیره باید به جهانیان معرفی شود و این فرصت، زمینه بسیار خوبی برای معرفی جذابیت‌ها و توانمندی‌های همه‌جانبه ایران به مردم کشورهای مختلف است.

اخلاق ایران تجارت جمهوری اسلامی ایران حوزه خلیج فارس دولت سیاست خارجی مشکلات نیروی کار وزارت خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر