کد خبر: 247137 A

عراقچی:

تلاش می‌کنیم تا پایان مارس حتی الامکان روی کلیات، یک توافق سیاسی اولیه صورت گیردک / ماکان در موضعی نیستیم که بتوانیم بگوییم پیشرفت داشتیم و هنوز برای قضاوت زود است.

معاون وزیر امورخارجه ایران با بیان اینکه مذاکره با شش کشور کار مشکلی است گفت: با توجه به اینکه همه طرف‌ها مواضع مشترکی ندارند لذا هماهنگ کردن و رسیدن به منطق مذاکراتی واحد، کار زیادی می برد.

به گزارش به گزارش ایلنا به نقل از واحد مرکزی خبر، عباس عراقچی پس از پایان مذاکرات چهار جانبه با کشورهای اروپایی در ترکیه افزود: هر چه به جزییات نزدیکتر می شویم اختلاف نظرها بیشتر می شود.

وی با اشاره به اینکه ماراتن مذاکراتی همچنان ادامه دارد افزود: امروز با سه کشور اروبایی مذاکره داشتیم و بحثهایی که با سایر اعضای پنج بعلاوه یک داشتیم یکبار دیگر مرور شد

وی در این حال مذاکرات امروز در سطح معاونان وزرای امور خارجه را بسیار مفید دانست و گفت: بحثهای بسیار خوبی انجام شد اما کماکان در موضعی نیستیم که بتوانیم یگوییم پیشرفت داشتیم، به عقیده من هنوز برای قضاوت زود است.

سرپرست تیم مذاکره کننده کشورمان افزود: بحثها بسیار خوب بود وفضای جلسه از جدیت لازم برخوردار بود طرفین کماکان با جدیت مذاکره میکنند ولی احساس میشود برای رسیدن به نتیجه وبرای پل زدن بر روی اختلافاتی که وجود دارد باید یک واقع بینی ویک اراده سیاسی محکم بر طرفهای مذاکره کننده حاکم باشد تابتوان به اختلافات پایان داد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران با یک اراده کامل و با ایده ها وپیشنهادهای مختلف و واقع بینی در این مذاکرات حضور دارد و امیدواریم همین رویکرد درطرف مقابل هم وجود داشته باشد.

عباس عراقچی افزود: در طرف مقابل هم جدیت را شاهد هستیم و مشخص است که اراده برای توافق وجود دارد ولی اراده برای اتخاذ تصمیمات سخت، کاری دشوار است.

وی در ادامه گفت؛ اگر واقع بینی و اراده سیاسی کامل و حسن نیت وجود داشته باشد به اعتقاد ما رسیدن به توافق خیلی دور نیست.

عراقچی گفت: در حال بررسی موضوعات مختلف هستیم که هرکدام ابعاد متفاوتی دارند.

وی با اشاره به اینکه ابعاد مربوط به برنامه هسته ای از بحثمربوط به غنی سازی تا موضوعات دیگر متنوع است افزود: طرف مقابل هم برای رفع تحریمها باید کارهای گسترده ای انجام دهد که موانع و مشکلات خودش را دارد و اینکه این دو دریک جدول زمانی و منطبق با هم قرار بگیرد کار سختی است که در حال مذاکره در مورد آن هستیم.

عراقچی در ادامه گفت: ماهیت مذاکرات وتنوع موضوعات وگستردگی مباحثموجود، کار را مشکل میکند و فعلا در موقعیتی نیستیم که بتوانیم قضاوت کنیم آیا پیشرفت صورت گرفته یا نه ولی مجموع شرایط باعثامیدواری به ادامه مذاکرات میشود.

وی در پایان گفت: تلاش می کنیم در مهلت مقرر(دهم فروردین) برروی کلیات توافق حاصل شود.

امور خارجه ایران برنامه هسته ای ترکیه جدول جمهوری اسلامی ایران سرپرست تیم کشورهای اروپایی مشکلات توافق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر