کد خبر: 235605 A

ظریف در تشریح رویکرد ایران در خصوص مذاکرات هسته‌ای:

ایران نه خواهان سلاح‌های هسته‌ای است و نه به آنها نیاز دارد. از دید ما سلاح‌های هسته‌ای ابزارهائی هستند متعلق به گذشته که کارائی خود را از دست داده‌اند و از ایجاد امنیت خارجی یا ثبات داخلی عاجز هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان طی نامه‌های جداگانه‌ای به وزرای امور خارجه کشورهای مختلف جهان مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص مذاکرات هسته ای را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در این نامه تاکید کرد: همانگونه که در این مذاکرات در مقابل مطالبات نامشروع و تحقیرآمیز ایستادگی کرده و آن را قاطعانه رد می‌کنیم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در همین راستا راه‌حل‌هائی عملی، متوازن و واقع‌گرایانه ارائه کرده است اما عزم و اراده راسخ جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافقی عادلانه و عاقلانه بر اساس منافع و احترام متقابل را نیز به نمایش گذاشته‌ایم.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان ساخت: در برنامه اقدام مشترک ما یک هدف مشترک را برای این مذاکرات در نظر گرفتیم که عبارت بود از «نیل به یک راه‌حل جامع درازمدت و مورد توافق که تضمین نماید برنامه هسته‌ای ایران منحصرا صلح‌آمیز خواهد بود» و «منجر به رفع کامل تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز تحریم‌های چند جانبه و ملی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران بشود».

ظریف در مورد هدف اول برنامه اقدام مشترک تصریح کرد: دستیابی به هدف اول کار دشواری نیست چرا که ایران نه خواهان سلاح‌های هسته‌ای است و نه به آنها نیاز دارد. از دید ما سلاح‌های هسته‌ای ابزارهائی هستند متعلق به گذشته که کارائی خود را از دست داده‌اند و از ایجاد امنیت خارجی یا ثبات داخلی عاجز هستند. این موضوع به ویژه در مورد ایران صدق می‌کند، ایرانی که از وسعت، جغرافیا، منابع طبیعی و سرمایه انسانی خود خرسند است و در تمام سه قرن گذشته آغازگر هیچ جنگی نبوده است یک ارزیابی راهبردی هوشیارانه نشان خواهد داد که سلاح‌های هسته‌ای مضر به امنیت ایران هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: ایران بر مبنای آموزه‌های دینی خود دارای سابقه ای ثابت و مستحکم در مخالفت با تمامی سلاح‌های کشتار جمعی است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری همانند سلف خویش حضرت امام خمینی(ره) اعلام کرده اند که تمام سلاح‌های کشتار جمعی موکدا در اسلام حرام هستند. به همین دلیل وقتی که صدام حسین، نیروهای نظامی و شهروندان ما را در مقیاسی که از جنگ جهانی اول به این سو مشاهده نشده بود مورد حمله شیمیائی قرار داد، ایران حتی برای مقابله به مثل نیز از سلاح‌های شمیائی استفاده نکرد.

ظریف در مورد برنامه غنی‌سازی کشورمان نیز تاکید کرد: محدودیت‌ها نباید شامل محدودیت‌های بی دلیلی که هدف از آن محدود کردن برنامه غنی‌سازی ایران تا حد یک برنامه نمایشی است بشود. چنین چیزی نه عملی و نه واقع‌گرایانه است.

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد دومین هدف برنامه اقدام مشترک نیز خاطرنشان ساخت: رفع تمام تحریم‌ها جزء اساسی هر توافقی است اما برخی نسبت به دست کشیدن از این ابزار غیر انسانی، غیرقانونی و غیرسازنده حتی به بهای مخاطره افکندن تمام فرایندی که ایجاد اطمینان کرده و شفافیت را تضمین می‌نماید، تردید دارند. تعلق خاطر شدید به تحریم‌ها نه تنها در مسیر حصول به یک توافق جامع درازمدت ایجاد مانع کرده، بلکه موجب شده حتی پس از انعقاد برنامه اقدام مشترک نیز نتواند اعتماد مردم ایران را مجددا جلب نماید.

وی در ادامه از برخی تلاش‌ها در آمریکا و اروپا که به جای پایبندی به تعهدات خود مبنی بر سهل کردن تحریم‌ها، کوشیده اند تا اقدامات بیشتری را برای حفظ و تقویت رژیم تحریم‌ها تحمیل نمایند ابراز تاسف کرد و افزود: این در حالی است که ایران با اجرای تعهدات خود، حسن نیت لازم را نشان داده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان این نامه خطاب به همتایان خود در کشورهای مختلف جهان تاکید کرد: من اطمینان دارم که توافق جامع کاملا در دسترس است. آنچه مورد نیاز است، آینده‌نگری، اراده سیاسی و قبول واقعیت‌ها و نیز جسارت برگزیدن یک انتخاب صحیح است تا به جای تسلیم شدن در برابر منافع خاص وامیان گروه‌های فشار پر سر و صدائی که به طور فزاینده محبوبیت خود را از دست داده‌‌اند، تمامی جامعه جهانی از آن منتفع شوند.

امنیت سازمان ملل متحد ایران برنامه هسته ای ایران جنگ جهانی جهان حضرت آیت الله خامنه ای سلاح های هسته ای صدام حسین مذاکرات هسته ای منابع طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر