کد خبر: 168305 A

عراقچی در نشست خبری با خبرنگاران ایرانی: / نهایی /

سی تیر ماه گام اول توافق ژنو به پایان می رسد و اگر تا آن زمان به نتیجه خاصی نرسیدم باید در مورد توافق ژنو به گفت وگو بپردازیم و می توان آن را برای شش ماه دیگر تمدید کرد / درخواستی که از رسانه ها دارم این است که به گمانه زنی در مورد اختلافات، تعداد سانتیریفیوژها و تعداد دستگاه ها توجه نکنند چراکه پایه منطقی ندارد.

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران تاکید کرد: خرداد‌ ماه مذاکرات ایران و ۱ + ۵ از سر گرفته می‌شود و دو دور مذاکره خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عباس عراقچی شامگاه جمعه در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: مذاکرات یک ساعت پیش خاتمه یافت. مذاکرات بسیار نزدیک، فشرده و سخت بود. در سطوح مختلف به طور دوجانبه و چند جانبه برگزار شد.

وی با بیان اینکه مذاکرات در فضای کم و بیش بدون تنش صورت گرفت ولی اختلاف نظرها وجود دارد، اظهار داشت: مذاکرات جریان خواهد داشت. در این دور پیشرفت محسوسی صورت نگرفت.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به پایان گام اولیه توافق ژنو در ۳۰ تیرماه خاطرنشان کرد: اگر تا آن تاریخ به نتیجه نرسیم فکر می‌کنیم که به چه شکل جلو رویم و اگر به نتیجه نرسیم هنوز شش ماه دیگر فرصت داریم و می‌توان آن را تمدید کرد. امیدواریم تا قبل از آن توافق نهایی صورت گیرد، البته به شرط این‌که تامین‌کننده خواسته‌های ما و حقوق ملت ایران باشد.

عراقچی گفت: در این دور از مذاکرات بحثهای خوبی داشتیم اما پیشرفت خاصی در نگارش متن به وجود نیامد که به نظر من طبیعی است. این دور از مذاکرات، اولین دور رسمی از مذاکرات بود. در سه دور قبلی پیرامون مسائل بحثو تبادل ایده می کردیم اما از این جلسه وارد مذاکره رسمی شدیم.

معاون وزیر امور خارجه عدم پیشرفت در این دور از مذاکرات را طبیعی خواند و اظهار کرد: مصمم هستیم که مذاکره ادامه داشته باشد. از این رو در خرداد ماه یک یا دو دور مذاکرات با طرف غربی خواهیم داشت. تاریخ ها تقریبا مشخص است اما چون منتظر تائید نهایی گروه ها هستیم منتظر خواهیم ماند و بعدا تاریخ دقیق را اطلاع رسانی می کنیم.

خبرنگاری با اشاره به اتمام فرصت شش ماهه توافق ژنو در سی تیرماه از عراقچی پرسید که اگر در این فرصت مذاکرات به نتیجه نهایی نرسد، وضعیت چگونه خواهد بود گفت: سی تیر ماه گام اول توافق ژنو به پایان می رسد و اگر تا آن زمان به نتیجه خاصی نرسیدم باید در مورد توافق ژنو به گفت وگو بپردازیم و می توان آن را برای شش ماه دیگر تمدید کرد. چراکه در توافق ژنو مدت مذاکرات را در کل یکسال عنوان کرده است تا به سرانجام برسد.

وی تاکید کرد: اینکه در سی تیرماه توافق اولیه ژنو تمدید شود یا خیر، باید در زمان خودش تصمیم گیری شود اما امیدواریم تا قبل از این تاریخ توافق نهایی به شرطی که تامین کننده حقوق هسته ای ایران باشد میان طرفین به وجود بیاید.

خبرنگاری با اشاره به گفت وگو یکی از مقامات آگاه با یکی از رسانه های داخلی و اعلام این مسئله که طرف غربی در مذاکره زیاده خواهی می کند از عراقچی پرسید که این زیاده خواهی طرف غربی چیست که مانع پیشرفت مذاکره شده است که وی پاسخ داد: طبیعی است که دو طرف مواضعی را اتخاذ می کنند و تفسیرهای مختلفی می شود انجام داد. اما مهم این است که با جدیت در صحنه مذاکره هستند و امیدواریم مذاکرات به شکل منطقی، معقول و واقع بینانه ادامه یابد و در موعد مشخص به نتیجه مطلوب برسد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای خاطر نشان کرد: در نشست پیشین که در وین داشتیم در واقع فعالیت ها و حرکات خوبی انجام دادیم و به آن سمت رفتیم که درک مشترکی از مسئله داشته باشیم و در مورد نقطه نظرات و دیدگاه هایی که شبیه هم است، صحبت کنیم. در این دور تلاش کردیم تا در مورد پیش نویس توافق صحبت کنیم اما تا حدودی در این مرحله نتوانستیم به این مسئله دست یابیم.

وی با تاکید براینکه ناامید نیستیم و در دورهای بعدی می توان به پیشرفت های خوبی برسیم، اظهار کرد: در دستور کار خودمان چیزی را نمی بینیم که به نتیجه نرسد. ما برای هر موضوعی گزینه ای در نظرگرفته ایم و این به حسن نظر و موضع طرفین بستگی دارد. امیدواریم پیش از پایان دور اول که ۳۰ تیرماه است متن توافق نهایی شود.

معاون وزیر امور خارجه در مورد علت نشست سه جانبه میان وی، اشتون و وندی شرمن گفت: هیچ پیشرفتی میان ایران و امریکا وجود ندرارد و ما در چارچوب ۱ + ۵ گفت وگو می کنیم. ما با گروه ۱ + ۵ در حال مذاکره هستیم و امیدواریم با آنها به توافق برسیم نه با کشور خاصی.

وی ادامه داد: جلسه سه جانبه ای که داشتیم از لحاظ مذاکراتی چیز فوق العاده ای نیست. هرگاه احساس کنیم که نیاز به مذاکره دو جانبه یا سه جانبه باشد حتما آن را انجام خواهیم داد و اصلا مهم نیست طرف سوم امریکایی، روسی یا اروپایی باشد. البته با طرف امریکایی بیشتر مذاکره داریم چراکه بیشتر تحریم ها، یکسویه و از جانب امریکا است و رفع آن نیز به حضور آنها در این نشست ارتباط دارد.

عراقچی در خصوص اینکه گفته می شود اختلافات میان ایران و طرف غربی سیزده مورد است، گفت: نمی دانم این مسئله از کجا در آمده است. سری گذشته هم که این مسئله مطرح شد گفتم موارد اختلافی خیلی بیشتر از این موارد است. به هرحال اختلاف وجود دارد چراکه اگر نبود نیازی به مذاکره نبود. درخواستی که از رسانه ها دارم این است که به گمانه زنی در مورد اختلافات، تعداد سانتیریفیوژها و تعداد دستگاه ها توجه نکنند چراکه پایه منطقی ندارد. اینکه در خارج از کشور این گمانه ها زنی ها می شود دلیلش کاملا مشخص است. مذاکرات همچنان ادامه دارد و تلاش ما نزدیک کردن دیدگاه ها است.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه مذاکرات همچنان ادامه دارد و تلاش ما نزدیک کردن دیدگاه ها است، تاکید کرد: در مذاکرات بحثسیستم دفاعی، موشکی و تجهیز دفاعی ایران اصولا قابل مذاکره نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا فشار خاصی برای رسیدن به توافق نهایی تا پیش از سی تیرماه است، گفت: فشار خاصی برای اینکه مذاکرات تا سی تیر به نتیجه برسد وجود ندارد. ما به توافقی رضایت خواهیم داد که حقوق مردم را تثبیت و درخواست های ما را تامین کند. در صورتی که توافق تا آن زمان صورت نگیرد دنیا به آخر نخواهید رسید و ما هنوز بیش از شش ماه فرصت برای گفت وگو داریم. اما امکان اینکه تا سی تیر به توافق نهایی برسیم بیشتر است.

عراقچی افزود: اگر به سی تیرماه نزدیک شویم وببینیم که توافق میان ۱ + ۵ حاصل نمی شود، جلسه ای با طرف غربی خواهیم گذاشت تا چگوگی تمدید توافق ژنو را بررسی کنیم.

معاون وزیر امور خارجه در خصوص اینکه آیا مذاکرات در سطح کارشناسان ادامه خواهد یافت، اظهار کرد: ما همه مذاکرات در تمام سطوح از قبیل کارشناسان، معاونان و وزرا را ادامه خواهیم داد و بسته به اینکه چه نیازی تشخیص داده شود، مذاکراه ادامه خواهد یافت و برنامه ریزی در این ارتباط شده است.

عراقچی در خصوص اینکه مسئله اوکراین و اختلافات امریکا و روسیه در این خصوص بر روند مذاکرات هسته ای تاثیر گذاشته است، گفت: موضوع اوکراین از مسائل روز بین المللی است که تاکنون تاثیری بر روند مذاکرات نداشته است و کشورهای غربی از جمله روسیه این امید را دارند که موضوع اوکراین بر موضوع هسته ای ایران تاثیر نگذارد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه چشم انداز کلی و چارچوب مذاکرات در توافق ژنو مشخص شده است، گفت: موضوعاتی در دستور مذاکراه است که در وین یک، دو و سه در این ارتباط گفت و گو و نسبت به دیدگاه ها آشنا شده ایم و در این دور به دنبال این هستیم که از کلیات فاصله گرفته و وارد جزئیات شویم. در این دوره اختلف نظرها به حدی بود که اجازه ندهد وارد نگارش متن شویم و تا زمانی که به گفتمان مشترک نرسیم، نگارش متن آغاز نخواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که روز گذشته آقای ظریف این دور از مذاکرات را مثبت و سازنده خوانده بود اما چه اتفاقی امروز رخ داد که مذاکره به نتیجه نرسید، خاطر نشان کرد: روند این دور از مذاکرات سازنده است اما به نتیجه مشخص نرسید. مذاکرات جدی است و ادامه پیدا خواهد کرد اما به نتیجه نرسیده که معنای آن نیز شکست مذاکرات نیست.

عراقچی در خصوص اینکه در طول مذاکره با پایتخت هماهنگی های لازم را انجام می دادید، گفت: هیات مذاکره کننده با اختیارات صد درصد شرکت می کنند اما باید با پایتخت نیز هماهنگ شوند ولی اینگونه نیست که همواره در حال تماس با پایتخت باشیم مگر اینکه موضوع مهمی باشد که باید با پایتخت ها چک شود.

معاون وزیر امور خارجه در مورد زمان بعدی مذاکرات نیز گفت: برای ماه خرداد قطعا یک دور مذاکره تنظیم شده و دور دوم هم در حال تنظیم است.

به گزارش ایلنا این دور از مذاکرات هسته ای در حالی پایان یافت که برای اولین بار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و کارتین اشتون هماهنگ کننده گروه ۱ + ۵ در مذاکرات هسته ای پس از اتمام مذاکرات نشست خبری مشترک با یکدیگر برگزار نکردند.

ایران پایتخت حقوق رسانه گروه ۱ ۵ مذاکرات هسته ای معاون ملت ایران هسته ای ژنو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر