کد خبر: 121466 A

بیگدلی در گفت‌و‌گو با ایلنا:

این فضای جدید و این سنگ اندازی‌ها محصول همزیستی اسراییل با کشورهای حوزه خلیج فارس است و متاسفانه طوری فضای رسانه‌ها را سمپاشی کرده‌اند که در دیدگاه کشور‌ها بجای رژیم صهیونیستی، ایران تهدیدی برای کشورهای منطقه محسوب می‌شود.

کارشناس مسائل بین الملل معتقد است؛ سنگ اندازی‌ها در مسیر توافق هسته ای نشان می‌دهد که مشکل فقط بر سر مسئله هسته ای ایران نیست و آن‌ها به تبعات بعدی حل مشکل هسته‌ای می‌اندیشند.

علی بیگدلی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، رسیدن به توافق در مذاکرات را مشکل خواند و اظهار داشت: پیچیدگی های عمیق وگسترده‌ای در مذاکرات پیدا شده است و ترکیب و خواسته‌های ۵ + ۱ متحول شده است و جریان جدیدی وارد مذاکرات شده است.

وی در تشریح جریان جدیدی که مانع از توافقات در مذاکرات شده است، خاطر نشان کرد: استدلال مخالفان بر سر توافق این است که اگر با ایران بر سر پرونده هسته‌ای کنار بیایند ایران می‌تواند بازهم اقتصاد خود را بهبود بخشد و افزایش توانمندی‌های اقتصادی ایران موجب می‌شود که ایران حمایت‌های خود را از گروه‌های حماس و مقاومت از سر می‌گیرد و کمک‌های خود را افزایش می‌دهد.

بیگدلی ادامه داد: آن‌ها به نتیجه رسیده‌اند که اگر ایران را به صورت یک پکیج و یک بسته غیر قابل توافق قرار دهند می‌توانند به اهداف خود برسند و این سنگ اندازی‌ها نشان می‌دهد که مشکل فقط بر سر مسئله هسته ای ایران نیست و آن‌ها به تبعات بعدی حل مشکل هسته‌ای می‌اندیشند.

این کار‌شناس مسایل بین المللی در خصوص کارشکنی‌های فرانسه گفت: این فضای جدید و این سنگ اندازی‌ها محصول همزیستی اسراییل با کشورهای حوزه خلیج فارس است و متاسفانه طوری فضای رسانه‌ها را سمپاشی کرده‌اند که در دیدگاه کشور‌ها بجای رژیم صهیونیستی، ایران تهدیدی برای کشورهای منطقه محسوب می‌شود.

بیگدلی با بیان اینکه اولاند رییس جمهور و فابیوس وزیر خارجه فرانسه تبار یهودی دارند، گفت: پس از آمریکا قوی‌ترین لابی‌های صهیونیستی در فرانسه وجود دارد و این رویکرد روند حمایت از هم کیشان خود را نیز متوجه مسئولان فرانسوی می‌کند.

وی در پاسخ به این سئوال که با توجه به ۴ پیش شرط فرانسه آیا ایران به وجود آن‌ها به توافق می‌رسد، اظهار کرد: ‌با وجود این شرط‌ها کار برای پیش برد مذاکرات بسیار سخت می‌شود و سطح انتظارات کشور‌های ۵ + ۱ بسیار بالا می‌رود و در چنین وضعیتی دستیابی به توافق سخت به نظر می‌رسد.

وی نقش کشورهای عربی را در تحریک رژیم صهیونیستی برای مقابله با توافق با ایران گسترده خواند و ابراز کرد: پادشاه عربستان در مصاحبهٔ اختصاصی با شبکه الجزیره مدعی شده است در صورتی که آمریکا، فرانسه و انگلیس به منافع عربستان اهمیت دهند این کشور حاضر است برای رفع مشکل اقتصادی آن‌ها ۱۱۰ میلیارد دلار به آن‌ها کمک کند.

وی در ادامه مدعی شد: ‌در چند روز گذشته گروهی از عربستان با پاسپورت آمریکایی وارد تل آویو شده‌اند تا برای ادامه و تحریک سیاست‌های ایران ستیزی رژیم صهیونیستی با آن‌ها مذاکره کنند.

وی افزود: اوباما دورهٔ آخر ریاست جمهوری خود را بسر می‌برد و به جای آنکه همانند فرانسه چهره زشتی از خود نشان دهد سعی می‌کند که چهره دموکرات و انسان دوستانه‌ای به خود بگیرد و در مذاکرات سنگ اندازی نکند.

انگلیس ایران حماس رژیم صهیونیستی رسانه عربستان کشورهای حوزه خلیج فارس کشورهای منطقه مصاحبه ژنو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر