کد خبر: 946648 A

رئیس شورای فرهنگ عمومی دامغان مطرح کرد:

رئیس‌شورای فرهنگ عمومی دامغان گفت: انتقال فرهنگ عاشورا به نسل جوان از ضروریات جامعه فعلی است و تحت هیچ شرایطی نباید از این موضوع غفلت ورزید.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام سید محمد حسینیان رئیس شورای فرهنگ عمومی دامغان ضمن تبریک و گرامیداشت روز خبرنگار گفت: خداوند عشق امام حسین (ع) را در دل مومنان قرار داده که هرگز رد نمی‌شود.

وی با اشاره به حدیث «ان الحسین باب من ابواب الجنه» تصریح کرد: اهل بیت عصمت و طهارت در مجالس عزای امام حسین را گرامی می‌داشتند آن را با شکوه و معنویت خاصی برگزار می‌کردند.

امام جمعه دامغان جهت برگزاری مجالس عزاداری در ماه محرم پیشنهاداتی ارائه داد و اظهار داشت: یکی از روش‌های برگزاری آیین عزاداری امسال در ماه محرم با توجه به شرایط کرونایی عزاداری دسته جات خیابانی در سطح محله‌های مختلف شهرستان است.

 نماینده ولی فقیه در دامغان اذعان داشت: انتقال فرهنگ عاشورا به نسل جوان از ضروریات جامعه فعلی است و تحت هیچ شرایطی نباید از این موضوع غفلت ورزید نهایتاً می‌توان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در محیط‌های باز و با جمعیت کمتر جوانان را با فرهنگ عاشورا و خصایص امام حسین (ع) آشنا نمود.

وی به نصب بنر ویژه ایام محرم در ادارات و بیلبوردهای سطح شهر اشاره کرد و اظهار داشت: در شرایط فعلی با توجه به وضع موجود نقش شهرداری باید بسیار پررنگ باشد و از تمامی امکانات خود در این مهم استفاده نمایند.

سید محمد حسینیان به آیین عزاداری کارمندان در محیط‌های اداری گریزی زد و افزود: می‌توان با اختصاص یک ساعت در روز برای کارمندان مشروط به اینکه نیم ساعت کارمندان زودتر حضور یابند و نیم ساعت نیز از وقت اداری صرف‌شود اقامه عزای حسینی کرد هرچند یکی دیگر از پتانسیل‌های ویژه این ایام بازار و اماکن تجاری شهر می‌باشد که با توجه به قدمت این امر که بازارهای مسلمین از صدر اسلام تاکنون منشاء خدمات بی‌شماری در حوزه فرهنگی و مذهبی بودند و امید است مورد توجه قرارگیرد.

امام جمعه دامغان به برگزاری دعای عرفه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در فضای باز اشاره‌کرد و گفت: ضرورت دارد تا سازمان تبلیغات، اداره اوقاف و امور خیریه و سایر متولیان این مراسم را جهت نظارت بیشتر موارد بهداشتی به صورت یک مکان واحد و با رعایت کلیه موازین بهداشتی برگزارنمایند.

سید محمد حسینیان با توجه به آیین‌های مختلفی که سالیان گذشته همزمان با اعیاد فرخنده غدیر و قربان در سطح شهر و استان شهر و روستاهای اطراف برگزار می‌شد تاکید کرد و یادآور شد: تا حد امکان و با توجه به آیات و روایات و احادیث موجود این سنت‌ها برگزارشود البته تا جایی که مقدور است از ظرفیت فضای مجازی استفاده و در بقیه موارد نیز دستورالعمل‌های بهداشتی لحاظ شود.

وی به برگزاری موفق آمیز رزمایش همدلی و مواسات همزمان با سراسر کشور در دامغان اشاره‌ داشت و گفت: با توجه به سطح اعتقادات شهروندان دیار دارالمومنین دامغان و توزیع نذورات در کلیه مساجد و تکایای شهر و روستاهای دامغان توصیه می‌شود نذورات محرم به صورت بسته‌های معیشتی و سبد کالا در اختیار محرومان قرارگیرد.

نسل جوان شورای فرهنگ عمومی دامغان انقال فرهنگ عاشورا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر