کد خبر: 932176 A

رئیس سازمان امور عشایری کشور خبرداد:

رئیس سازمان امور عشایری ایران در جلسه شورای عشایری استان سمنان گفت : نخستین مجوز استانداردسازی مواد لبنی برای آرشه مهدیشهر صادر شد.

به گزارش ایلنا، کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایری ایران در جلسه شورای عشایری استان سمنان که در منطقه ییلاقی ویجارم از توابع شهرستان مهدیشهر برگزار شد با اشاره به اقدامات این سازمان در راستای ساماندهی عشایرگفت : طرح ساماندهی عشایر ایران مبتنی بر ساماندهی عشایر کوچنده با انجام اقدامات بسیار خوب زیر ساختی در حوزه های راه ، آب، تامین جایگزین سوخت فسیلی ، تامین کالاهای اساسی و توزیع در بین عشایرکشور در حال انجام است .

قندالی اظهار داشت : سازمان امور عشایر ایران با انجام اقدامات مناسب در حوزه راه ، بیش از ۹۵ درصد از سامانه های این حوزه را ایمن سازی کرده و ضمن نقشه برداری از تمام این راه‌ها و مسیر کوچ ، آنها را بمنظور حفاظت و جلوگیری از تصرف غیر مجاز در سامانه های دستگاههای مختلف ثبت کرده است .

وی اضافه کرد : با اقدامات سازمان امور عشایر ایران تا پایان امسال به ۶۳% از عشایر بصورت شبکه ای آبرسانی خواهد شد که برای این منظور ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار در نظرگرفته شده است که تاکنون ۲۵۳ میلیارد تومان آن با انجام ۴۱۳ پروژه و بهره مندی ۱۷۰۰۰ خانوار از آب سالم تخصیص یافته و مابقی این اعتبار نیز تا پایان سال ۹۹ جذب خواهد شد .

قندالی همچنین گفت : با هدف تجهیز ناوگان آبرسانی به عشایر طی سه سال اخیر بیش از ۲۰۰ دستگاه تجهیزات آبرسان شامل تانکر آبرسان یا وسایل کمک دار مجهیز به تانکر خریداری و در بین عشایر توزیع گردیده و در حال حاضر نیزروزانه بیش از ۶۰۰ دستگاه تانکر عملیات آبرسانی به عشایر را بصورت منظم به انجام می‌رسانند .

رئیس سازمان امور عشایر ایران با تشریح طرح این سازمان مبنی بر کاهش استفاده از سوخت فسیلی و در اختیار نهادن پنل های خورشیدی در میان عشایر کشور گفت : تا کنون بیش از ۲۸۰۰۰ پنل خورشیدی در میان خانوارهای عشایری توزیع گردیده و ۲۵۰۰۰ پنل دیگر نیز امسال و سال آینده به عشایر واگذار خواهد شد .

کرمعلی قندالی در ادامه با اشاره به اقدامات این سازمان در اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز گفت: تا به امروز ۱۰۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی بعنوان سرمایه در گردش وبمنظوراجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز تخصیص و جذب گردیده وپیش بینی می شود امسال نیز ۶۰۰ میلیارد تومان دیگر از محل صندوق ذخیره ملی و با عاملیت بانک کشاورزی به عشایر پرداخت خواهد شد .

قندالی اضافه کرد : شورای عالی امور عشایر سه مصوبه ی مهم در بخش های سواد ، دانش و مهارت و نیز بهداشت را اجرایی کرده است که بر این اساس از سال ۱۳۹۷ تا کنون اقدامات بسیار خوب و مناسبی در حوزه‌های آموزش ، ترویج ، بهداشت و .... به انجام رسیده است .

رئیس امور عشایر ایران همچنین در توضیح اقدامات این سازمان در حوزه بهداشت و درمان نیز با ارائه آماری از وضعیت شیوع کرونا در میان عشایر گفت : با انجام طرع غربالگری عشایر بیش از ۲۱۵۰۰۰ خانوار عشایری ایران مورد معاینه و انجام آزمایشات مختلف کرونا قرار گرفته که از این تعداد ۷۰۰ نفر مشکوک به کرونا تشخیص داده شده که با انجام آزمایشات تخصصی ابتلای ۷۲ نفر از آنها قطعی اعلام که از این تعداد تنها ۴۲ نفر نیاز به بستری و استفاده از دارو پیدا کرده و خوشبختانه هیج آمار تلفاتی بواسطه ی شیوع کرونا در میان عشایر ایران گزارش نشده است .

کرمعلی قندالی در ادامه از کسب نخستین مجوز استانداردسازی مواد لبنی در حوزه عشایر ایران خبر داد و افزود: نخستین مجوز استانداردسازی مواد لبنی برای آرشه سنگسر صادر شده که امیدواریم با دریافت این مجوز و انجام استانداردسازی آرشه ، شاهد برندسازی این محصول با کیفیت عشایری و معرفی آن به تمام دنیا باشیم .

رئیس امور عشایرایران از عشایر و کوچندگان بعنوان جامعه مولد، کم توقع و حافظان میراث فرهنگی و طبیعی ایران یاد کرد و عنوان داشت : زندگی عشایر ایران با طبعیت عجین شده و لذا عشایر حفظ و نگهداری از طبیعت را وظیفه ی خود دانسته و همواره با برداشت عاقلانه از طبیعت و تولید خروجی های بسیار با ارزش لبنی و صنایع دستی در جهت جلوگیری از تخریب و عدم زیان به منابع طبیعی کوشیده اند .

قندالی اضافه کرد : بیش از ۴۰۰۰۰۰ تن محصولات لبنی ، ۱۹۵۰۰۰ تن گوشت قرمز مصرفی مردم کشور و ۳۵ درصد از صنایع دستی ایران را عشایر و کوچندگان تامین کرده و ۳۵ میلیون هکتار از بهترین اراضی کشور در اختیار آنان است و لذا لازم است تا با توجه به درخواست‌ها و انتظارات این قشر پرتلاش و زحمتکش ، زمینه های مساعدت هر چه بیشتر و تامین احتیاجات این عزیزان را فراهم کنیم.

سازمان امور عشایری آرشه مهدیشهر عشایر سنگسر سمنان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر