کد خبر: 216075 A

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان سمنان خبر داد

معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی استان سمنان از اجرای برنامه پیشگیری از تنبلی چشم ویژه کودکان سه تا شش ساله، از اول آبان تا پانزدهم آذر همزمان با سراسر کشور خبر داد.

معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی استان سمنان از اجرای برنامه پیشگیری از تنبلی چشم ویژه کودکان سه تا شش ساله، از اول آبان تا پانزدهم آذر همزمان با سراسر کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمود منطقی در جمع خبرنگاران گفت: طرح پیشگیری از تنبلی چشم در ۱۰ پایگاه دایمی و ۷۰ پایگاه غیردائمی شامل مهدهای کودک در شهرستانهای مختلف استان سمنان اجرایی می‌شود.

منطقی با اشاره به اینکه زمان طلایی برای درمان تنبلی چشم تا پنج سالگی است، از خانواده‌ها خواست با مراجعه به پایگاههای اجرای برنامه پیشگیری از تنبلی چشم، به سلامت کودکانشان در آینده کمک کنند.

وی گفت: علاوه بر تنبلی چشم، مشکلات بینایی کودکان مانند اختلالات انکساری، انحراف چشمی و اختلالات مادرزادی کودکان نیز در این برنامه قابل تشخیص است.

وی خاطرنشان کرد: کودکانی که مشکوک تشخیص داده می‌شوند به بینایی سنج و چشم پزشک معرفی خواهند شد و در مراحل بعدی نیز از حمایت مالی بهزیستی برخوردار می‌شوند.

منطقی با پیش بینی اینکه حدود ۲۰ هزار کودک در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم امسال حضور یابند، افزود: امسال هزینه انجام این برنامه برای هر کودک ۹ هزار ریال است و خانواده‌ها هنگام مراجعه به پایگاه‌های این برنامه باید شناسنامه کودک را نیز به همراه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه به طور متوسط ۱۱ درصد از کودکان شرکت کننده در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم مشکوک تشخیص داده می‌شوند، خاطرنشان کرد: سال گذشته ۶۳ کودک در استان سمنان نیازمند به عینک تشخیص داده شدند که از سوی بهزیستی ۴۰ میلیون ریال به آنان کمک مالی شد.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۱۵ هزار و ۵۸۳ کودک سه تا شش ساله در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم شرکت کردند که این تعداد یک هزار ۴۱۷ کودک به بینایی سنج ارجاع داده شدند.

منطقی با تاکید بر اینکه کودکان سه تا شش ساله باید هر سال در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم شرکت کنند، افزود: تا سن پنج سالگی درمان تنبلی چشم به طور کامل امکانپذیر است و در سنین بالا‌تر مداخله در این اختلال سخت‌تر و تاثیر درمان کمتر می‌شود.

وی با اشاره به پیش بینی پوشش ۹۰ درصدی کودکان سه تا شش ساله این استان در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم امسال، گفت: در برنامه ریزی برای اجرای این برنامه، سه نوع استاندارد برای فضا، تجهیزات و معاینه کننده مدنظر قرار گرفته است.

معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی استان سمنان خاطرنشان کرد: دو دستگاه سنجش بینایی پیشرفته به صورت سیار در دو پایگاه این استان وجود دارد که بدون مداخله کودک عمل می‌کند و امکان شناسایی مشکلات بینایی افراد زیر سه سال را نیز می‌دهد.

استان سمنان استاندارد بهزیستی پزشک پوشش خانواده درمان سلامت کودکان مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر