کد خبر: 123424 A

توسط هیات باستان شناسی پژوهشگاه میراثفرهنگی انجام می‌شود؛

سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان از انجام بررسی شناسایی برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه های باستانی دلازیان و میرک سمنان خبر داد.

ایلنا - سمنان: سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان اظهار داشت: هیات باستان‌شناسی پژوهشگاه سازمان میراثفرهنگی به سرپرستی دکتر رضوانی و با حضور سه کار‌شناس ارشد باستان‌شناسی، دو زمین‌شناس و یک متخصص GIS در حال بررسی تپه‌های دلازیان و میرک سمنان است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، محمد طاهریان گفت: این هیات باستان‌شناسی در حال مطالعه بر روی ابزار و گمانه‌های آزمایشی برای تعیین کاربری و قدمت آثار است.

طاهریان با بیان اینکه تپه دلازیان در جنوب سمنان معروف به هفت تپه به شماره ۱۷۰۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، افزود: در یکی از تپه‌های موجود در دلازیان آثار معماری خشتی سنگی مربوط به دوره ماد(نوشیجانی) مشاهده شده است.

وی افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده این احتمال قوت می‌یابد که منطقه می‌رک سمنان بزرگ‌ترین و منحصر به فرد‌ترین منطقه میراثی ایران و حتی خاورمیانه در دوره پارینه‌سنگی میانی است.

سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان گفت: منطقه می‌رک محوطه ۴۰ هکتاری روبازی را شامل می‌شود که بین تپه‌های موسوم به دلازیان و می‌رک در جنوب سمنان قرار دارد.

استان سمنان ایران باستان شناسی باستانی خاورمیانه روابط عمومی زمین صنایع دستی و گردشگری معماری سمنان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر