کد خبر: 250093 A

مشکل راه رفتن، اختلال دید، اختلال تکلم، کاهش سرعت واکنش و کاهش حافظه از جمله عوارض مصرف الکل بر روی مغز است.

کارشناس واحد نظارت بر مواد و داروهای تحت کنترل معاونت غذا و دارو فسا گفت: در عصر حاضر یکی از مشکلات جامعه خصوصاً جوانان گرایش به سمت مصرف انواع مختلف مشروبات الکلی است و متاسفانه در کشور ما هم برخی از افراد جامعه از هر قشر اجتماعی و گروه های مختلف به سمت مصرف این مواد روی آورده‌اند.

به گزارش ایلنا از پایگاه خبری سازمان غذا و دارو، کارشناس واحد نظارت بر مواد و داروهای تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: در عصر حاضر یکی از مشکلات جامعه خصوصاً جوانان گرایش به سمت مصرف انواع مختلف مشروبات الکلی است و متاسفانه در کشور ما هم برخی از افراد جامعه از هر قشر اجتماعی و گروه های مختلف به سمت مصرف این مواد روی آورده‌اند. کاهش سن مصرف الکل حاکی از تهدیدی است که پیامدهای خطرناک آن درحال فراگیر شدن است.

فیروزه نوریمند گفت: الکل از راه گوارشی و به خصوص روده کوچک به سرعت جذب می شود و در آب کاملا محلول است و اوج غلظت خونی در ۳۰ تا ۹۰ دقیقه حاصل می شود. معده خالی سبب تسریع جذب و کاهش زمان رسیدن به اوج سطح خونی می شود. ۹۰درصد الکل در کبد متابولیزه می شود و ۱۰ درصد ار طریق کلیه ها دفع می شود.

نوریمند به عوارض مصرف الکل روی مغز اشاره کرد و گفت: مشکل راه رفتن، اختلال دید، اختلال تکلم، کاهش سرعت واکنش و کاهش حافظه از جمله عوارض مصرف الکل بر روی مغز است. این تاثیرات وابسته به مقدار مصرف، فاصله بین مصرف، نوع نوشیدنی حاوی الکل، سن شروع مصرف، سن بیمار، جنسیت بیمار، سابقه فامیلی مصرف کننده، مصرف در زمان بارداری متفاوت می باشد. آسیب مغزی ناشی از الکل می تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم به دلیل تغذیه نا مناسب و یا عوارض الکل باشد. سوء تغذیه سبب می شود که حدود ۸۰درصد الکلی ها دچار کمبود ویتامین B۱ شوند وبه همین علت نیز دچار سندرم فراموشی گردند.

وی گفت: نوشیدن الکل در زمان بارداری باعثبروز عوارض در جنین می شود که شدیدترین آن ها سندرم جنین الکلی است. این افراد دارای صورت خاص، جثه کوچکتر، حجم مغز کمتر و کاهش تعداد نورون ها می باشند و نورون های باقی مانده نیز همگی به درستی عمل نمی کنند.

نوریمند در خاتمه گفت: شایعترین عارضه اعتیاد به الکل آسیب به کبد می باشد که بخصوص زنان به آن حساس تر هستند و در همراهی هپاتیت BوCشدیدتر می شود. سیروز کبدی(از کار افتادگی کبد) فرد را به آسیب مغزی با خونریزی های مرگ بار گوارشی و سرطان کبد حساس می کند وتنها راه درمان، پیوند کبد است که در افراد الکلی پیشنهاد نمی شود. از جمله علل التهاب لوزالمعده، مصرف مزمن الکل می باشد. الکل زخم معده را تشدید می کند و منجر به بزرگی پستان در مردان، آتروفی بیضه ها و احتباس نمک به دلیل تغییر متابولیسم استروئید ها در کبد می شود. اتانول حتی در غلظت خونی پایین عضله قلب را شدیدا تضعیف می کند. افرادی که مصرف الکل بالا دارند با خطر نارسایی قلبی، سکته مغزی، کاردیومیوپاتی(آسیب ماهیچه های قلب) بخصوص در زنان و آریتمی های قلبی روبه رو خواهند شد.

الکل جنسیت دارو زنان سازمان غذا و دارو گروه های مختلف مردان مشروبات الکلی مشکلات مغز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر