کد خبر: 250090 A

در حال حاضر آنفلوانزای فصلی بیشتر در استانهای تهران، اصفهان، کرمانشاه، زنجان، سمنان، اردبیل و خراسان جنوبی شایع است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، در مورد فوت مرد مبتلا به آنفلوانزا در تهران، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش ایلنا، محمد مهدی گویا گفت: در حال حاضر آنفلوانزای فصلی در همه جای دنیا از جمله ایران شایع است و گروه‌های در معرض خطر مانند بیماران قلبی، بیماران ریوی، مبتلایان به نارسایی کلیه، مبتلایان به دیابت، زنان باردار و بیماران سرطانی که تحت درمان شیمی درمانی هستند، در صورت ابتلا به این بیماری بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

وی افزود: در حال حاضر آنفلوانزای فصلی بیشتر در استانهای تهران، اصفهان، کرمانشاه، زنجان، سمنان، اردبیل و خراسان جنوبی شایع است و به گروه‌های در معرض خطر توصیه می‌کنیم که نسبت به دریافت واکسن آنفلوانزا اقدام کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، رعایت نکات بهداشتی را مهمترین عامل در پیشگیری از ابتلا به این بیماری عنوان کرد و گفت: از خانواده‌ها می‌خواهیم که کودکان خود را که مبتلا به بیماری شبیه آنفلوانزا هستند تا زمانی که پزشک اجازه نداده است، به مدرسه نفرستند.

وی توصیه کرد: افراد مبتلا به علائم بیماری آنفلوانزا همچنین باید از تماس با افراد مسن و افراد باردار خودداری کنند.

به گفته گویا، شستشوی مرتب دست‌ها و رعایت آداب تنفسی اهمیت زیادی در پیشگیری از ابتلا به این بیماری دارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت همچنین به فوت مرد ۶۱ ساله در تهران بر اثر ابتلا به آنفلوانزا اشاره کرد و گفت: برخلاف آنچه که در برخی رسانه‌ها اعلام شده است، این فرد ۳۷ ساله نبوده و بیماری مزمن قلبی داشته و بعد از چند روز از گذشت بیماری، دیر به بیمارستان مراجعه می کند.

گویا افزود: درمان این فرد ۶۱ ساله در یکی از بیمارستان های تهران شروع می‌ شود ولی به دلیل اینکه بیماری قلبی زمینه‌ای داشته و واکسن نیز دریافت نکرده بوده و دیر به بیمارستان منتقل شده بود، درمان وی موثر واقع نمی‌شود و فوت می‌کند.

وی گفت: جواب آزمایش این فرد نوع ویروس را آنفلوانزای H۱N۱ نشان داده است که در حال حاضر این نوع آنفلوانزا، آنفلوانزای فصلی محسوب می‌شود.

گویا با بیان اینکه آنفلوانزا H۱N۱، آنفلوانزای نوع B و آنفلوانزای نوع H۳N۲ هیچ تفاوتی با هم ندارند، افزود: این آنفلوانزاها از نظر شدت و علائم همه جزء آنفلوانزای فصلی محسوب می‌شوند و در همه جای دنیا شایع هستند.

آنفلوانزا اصفهان ایران بیماری قلبی خانواده خراسان جنوبی رسانه شیمی مدرسه وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر