کد خبر: 205926 A

وزیر بهداشت:

در طول ۵ سال گذشته مصرف سیگار دو برابر شده و این نشان می دهد باید از اشتباهات گذشته درس بگیریم / در حال حاضر یک سوم سیگارهای موجود در کشور از مسیر قاچاق وارد شده اند.

وزیر بهداشت گفت: با توجه به آمار فزاینده مصرف دخانیات در کشور طی سالهای اخیر، باید مسیرمان در کنترل مصرف دخانیات و مبارزه با آن را تغییر دهیم.

به گزارش ایلنا، سید حسن هاشمی در اولین نشست ستاد کشوری کنترل دخانیات در دولت یازدهم با اشاره به این که تا به حال سیاست ها و تصمیمات این ستاد برای مبارزه با استعمال دخانیات موفق نبوده است، گفت: این وزارتخانه قربانی استعمال دخانیات است و بخش عمده ای از اعتباراتمان صرف درمان بیمارانی می شود که با سیگار زندگی کرده اند.

وی تصریح کرد: سیاست ها و تصمیمات این ستاد برای مبارزه با استعمال دخانیات موفق نبوده است وبا توجه به آمار فزاینده مصرف دخانیات در کشور و در طی سالهای اخیر، باید مسیرمان در کنترل مصرف دخانیات و مبارزه با آن را تغییر دهیم.

هاشمی ضمن تاکید بر تشکیل کمیته ای در ستاد کشوری کنترل دخانیات برای پیگیری اساسی اقدامات مربوط به این حوزه، خاطرنشان کرد: مهمترین تصمیم این جلسه ستاد، عزم جدی برای تغییر رویکردهای گذشته به منظور مبارزه با استعمال دخانیات بود. چون گاهی اوقات تصمیماتی غلط گرفته می شود که اصرار بر اجرای آن ها منطقی نخواهد بود.

وی با اشاره به این که مسلما با برگزار کردن سالیانه یک جلسه، نمی توانیم از کاهش عمر ایرانی ها ناشی از استعمال دخانیات جلوگیری کنیم، افزود: فراموش نکنیم که حذف کامل تولید سیگار نیز میسر نیست. ولی با تشکیل کمیته ای در ستاد کشوری کنترل دخانیات، می توان این امکان را فراهم کرد تا بخصوص از طریق مردم و مشارکت های مردمی تخلفات در حوزه دخانیات را کاهش دهیم.

به گفته وزیر بهداشت برای مبارزه با دخانیات، در کل کشور باید یک عزم جدی وجود داشته باشد. قوه قضاییه، قوه مقننه، قوه مجریه و از همه مهمتر مردم باید این خطر را جدی بگیرند و روش خود را در مبارزه با دخانیات تغییر دهند.

مصرف سیگار دو برابر شده است

هاشمی با بیان این که در طول ۵ سال گذشته مصرف سیگار دو برابر شده و این نشان می دهد باید از اشتباهات گذشته درس بگیریم، بیان داشت: در این زمینه می توانیم از الگوهای بین المللی موفق نیز استفاده کنیم. اگر به این موفقیت نایل شویم، در کنار همکاری جدی مردم، مصرف سیگار کاهش خواهد یافت.

یک سوم سیگارهای وارداتی قاچاق است

هاشمی در ادامه سخنانش اظهار کرد: در حال حاضر یک سوم سیگارهای موجود در کشور از مسیر قاچاق وارد شده اند در حالی که این روند به راحتی قابل کنترل است. افزایش مالیات بر سیگار می تواند یکی از اقدامات موثر برای مبارزه با قاچاق باشد.

وزیر بهداشت همچنین با اشاره به توجه جدی شخص ریاست جمهوری در افزایش ارتقاء سلامت در جامعه، گفت: امیدواریم از این به بعد قدمهای موثر و واقع بینانه ای در کاهش مصرف دخانیات برداشته شود.

هاشمی تاکید کرد: مبارزه با دخانیات تکلیفی نیست که صرفا به عهده وزارت بهداشت باشد. در واقع ما در این وزارت خانه قربانی استعمال دخانیات هستیم و بخش عمده ای از اعتباراتمان صرف درمان بیمارانی می شود که با سیگار زندگی کرده اند.

۷میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مصرف کننده انواع مواد دخانی

در ادامه سیاری با اشاره به افزایش بیش از دو برابری مصرف قلیان در مقایسه با دوره های قبل، نسبت به گرایش مصرف کنندگان قلیان به سیگار و سایر مواد هشدار داد.

وی گفت: در حال حاضر در ایران حدود ۷ میلیون و هفتصد هزار نفر مصرف کننده انواع مواد دخانی هستند و ۴ درصد از کل مرگ و میر بالای ۳۰ سال، به مصرف دخانیات انتساب داده شده است.

سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان دود می شود

وی با اشاره به این که سالانه حدود ده هزار میلیارد تومان در اثر استعمال دخانیات دود می شود، ادامه داد: علاوه بر سرطانهای سر و گردن، دستگاه گوارش، دستگاه ادراری، سرطان خون و سرطان های زنان، بیماری های قلبی عروقی، بیماری های مزمن تنفسی و مشکلات مرتبط با باروری و سقط جنین از عوارض دیگر استعمال دخانیات محسوب می شود.

سیاری ضمن اشاره به مشکلات اجتماعی ناشی از مصرف قلیان در جامعه گفت: ارزش دانستن مصرف قلیان، ضعف آگاهی لازم از مضرات آن و همچنین استفاده از قلیان به عنوان یک وسیله تفننی و تفریحی، از یک سو و وجود نگاه اشتغال زایی ناشی از مصرف قلیان از سوی دیگر، در کنار ضعف هماهنگی های بین بخشی، باعثشده هر روز تعداد بیشتری از افراد جامعه بخصوص جوانان به مصرف قلیان گرایش داشته باشند.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر لزوم افزایش قیمت و مالیات سیگار خاطرنشان کرد: افزایش ۱۰ درصدی مالیات دخانیات باعثکاهش ۴ درصدی مصرف دخانیات و کاهش ۸ درصدی مصرف این کالا می شود. ضمن این که افزایش مالیات دخانیات به طور ویژه ای با کاهش مصرف جوانان و افراد بی بیضاعت همراه است.

وی در پایان بر وجود محیطهای عاری از دود، الصاق تصاویر هشداردهنده روی پاکت های سیگار، محدودیت دسترسی به دخانیات و افزایش سطح آگاهی های عمومی برای کاهش استعمال دخانیات تاکید کرد.

همکاری دادگستری و قوه قضاییه با ستاد کشوری کنترل دخانیات

وزیر دادگستری نیز در نهمین جلسه ستاد کشوری کنترل دخانیات که با ریاست وزیر بهداشت در وزارت بهداشت برگزار شد، همکاری دادگستری و قوه قضاییه را با ستاد کشوری کنترل دخانیات برای کاهش مصرف دخانیات اعلام کرد.

حجت الاسلام پورمحمدی افزود: در جلسه ستاد کشوری کنترل دخانیات به این نتیجه رسیدیم تصمیماتی که تا به حال برای مبارزه با دخانیات گرفته بودیم، موفق نبوده و متاسفانه منجر به افزایش مصرف دخانیات به ویژه قلیان شده است.

وی با اشاره به این که همچنین در خصوص کاهش قاچاق تا به حال توفیقات زیادی نداشته ایم، ادامه داد: در حوزه مصرف سیگار با یک زنجیره پیوسته در تولید، توزیع، مصرف، واردات و نظارت بر کیفیت کالا مواجه هستیم.

پورمحمدی در ادامه خاطرنشان کرد: در قوه قضاییه مهمترین وظیفه ما این است که قاچاق صورت نگیرد نه این که با بروز این اتفاق حکم قضایی شدید برای آن صادر کنیم. چون آثار اجتماعی پرونده های قضایی طولانی مدت است و باید در این زمینه بیشتر به پیشگیری پرداخت.

به گفته وزیر دادگستری خوشبختانه در حوزه پیشگیری و مبارزه با دخانیات، وزارت بهداشت میزبان شده است. ما نیز اعلام آمادگی کرده ایم که با این وزارت خانه همکاری کامل داشته و با شبکه های غیر مجاز و نمایندگی ها و عواملی که به صورت غیر قانونی مبادرت به توزیع سیگار و مواد دخانی می کنند، برخورد کنیم.

وی در ادامه افزود: مهمترین مساله در حوزه دخانیات، مصرف این مواد بخصوص در جوانان و نوجوانان، زنان و دختران است. در این قشر مصرف دخانیات باید به صورت یک ضد ارزش در بیاید. آموزش و پرورش باید در این زمینه فعالیت های موثر داشته باشد و اقدام به فرهنگ سازی در سنین مدرسه کند. ضمن این که رسانه ملی در این میان از همه ارگان ها نقش پررنگ تری در تبلیغ آثار سوء محصولات دخانی دارد.

پورمحمدی با تاکید بر این که بحثقاچاق در کشور بسیار مزمن و نگران کننده است به طوری که خیلی از کالاهای قاچاق متاسفانه از مسیرهای مشخصی وارد کشور می شود، گفت: ضعف گمرک در ورود کالاهای قاچاق و اشتباه در قیمت گذاری محصولات دخانی نقش مهمی در بالا بردن انگیزه قاچاق دارد. برای همین است که تاکید می کنیم باید در اخذ مالیات روی این کالاها دقت کنیم و زنجیره ای ایجاد نماییم که در این راه صرفه اقتصادی برای قاچاق ایجاد نشود.

وی بیان داشت: هر چند سیگار کالای مناسبی نیست ولی باید تمام سعی مان این باشد که شبکه توزیع دخانیات را مدیریت کنیم و کیفیت تولیدات داخل را بالا ببریم تا از واردات این محصولات تا جایی که امکان دارد، جلوگیری شود. واردات سیگار رقم بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است و سیگارهای وارداتی چندین برند پرمصرف هستند که البته در ایران نیز حجم حضورشان در مقایسه با کشورهای دیگر بیشتر است. این روند می طلبد که دست واسطه ها، دلال ها و رقبا را در این حوزه کوتاه کنیم.

به گفته وزیر دادگستری برای مبارزه با دخانیات نباید به تندترین و خشن ترین حوزه کنترلی روی بیاوریم. ضروری است در گام نخست، بر بازار تولید، توزیع و مصرف دخانیات حاکم شویم و بعد اولویتهای دیگر را تعیین کنیم. انجمن ها و سازمان های مردم نهاد در پیشگیری از مصرف دخانیات نقش بسیار پررنگی می توانند داشته باشند.

کیفیت سیگارهای داخلی افزایش یابد

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: بالا بردن کیفیت سیگارهای تولید داخل و کاهش مضرات آن، در کنار کنترل اماکن عمومی مسلما از اقدامات اساسی جهت کاهش مصرف دخانیات هستند نه این که با حرکات تند باعثتحریک مردم برای استقبال هرچه بیشتر از مصرف این کالاها شویم.

پورمحمدی اظهار کرد: تفنن قلیان را بین جوانان با جدیت و دقت کنترل کنیم. برای مصرف قلیان باید راهکار منطقی یافت وگرنه با قشری مواجه می شویم که تصورشان بر این است هرگونه تفنن و سرگرمی در جامعه دست نیافتنی است. برای مبارزه با افزایش دوبرابری نرخ مصرف قلیان باید منطقی جامع و پیگیر را در کمیته ستاد کشوری کنترل دخانیات دنبال کنیم.

رییس هیات مدیره جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: متاسفانه قبح استفاده از قلیان در خانواده‌ها از بین رفته و جزء ثابت وسایل پذیرایی برخی خانواده ها شده است.

بهترین قانون مبارزه با دخانیات را داریم

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن معین شیرازی نیز در حاشیه نهمین جلسه ستاد کشوری مبارزه با دخانیات گفت: بررسی های انجام شده بر روی ۶ ندامتگاه ترک اعتیاد نشان داده که ۱۰۰ درصد افرادی که اعتیاد داشتند در ابتدا سیگار مصرف می کردند.

رییس هیات مدیره جمعیت مبارزه با دخانیات با اشاره به این که ۷۰ درصد شخصیت افراد در خانواده شکل می گیرد افزود: خانواده نقش بسیار مهمی در پیشگیری از استعمال دخانیات دارد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: والدین هر خانواده در زندگی فرزندان شان و نسل‌های بعدی خود، تأثیری انکارناشدنی دارند و می‌توانند با اتکا به ویژگی‌های مثبت خانواده، در پیشگیری از رفتارهای پرخطر و ناسالم فرزندانشان نقش داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین معین شیرازی با تاکید بر اینکه، والدین باید از دوستی‌ها و رفاقت‌هایی که فرزندان شان در خارج از محیط خانواده دارند، باخبر باشند، افزود: خانواده ها باید مهارت‌های شنونده بودن و شنیدن حرف‌های فرزندانشان را در خود تقویت کنند.

همچنین مهارت‌هایی را که به فرزندان شان اعتماد به نفس می‌دهد، به آنها بیاموزند و راهکارهای پیشگیری از مصرف مواد(مانند ایفای نقش، مهارت نه گفتن، و پرداختن به فعالیت‌های مثبت جایگزین) را در خانواده به فرزندان شان بیاموزند.

رییس هیات مدیره جمعیت مبارزه با دخانیات افزود: اگر بتوانیم توانایی «نه گفتن» را به فرزندان خود بیاموزیم، کار بسیار درستی انجام داده‌ایم. این کار از عهده آموزش و پرورش برمی‌آید چرا که تمام افراد براثر ناتوانی در رد کردن سیگار از سوی دوستان خود سیگاری شده‌اند.

وی به قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات کشور اشاره کرد و ادامه داد: در مبارزه با استعمال دخانیات از بهترین قانون در دنیا برخورداریم. بهترین راه برای مبارزه با دخانیات و رسیدن به ایران بدون دود، اجرای همین قانون است.

وی در پایان گفت: از وزارت آموزش و پرورش می خواهیم که طرح پاد به معنای «پیشگیری از استعمال دخانیات» را در مدارس با جدیت بیشتری اجرا کند.

آموزش و پرورش بیماری های قلبی عروقی جامعه زنان سیگار قاچاق گمرک مشکلات وزارت آموزش و پرورش وزارتخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر