کد خبر: 187491 A

در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام گرفت:

«پس از انجام جراحی کاشت حلزون شنوایی، کودکان به دلیل نیاز به توانبخشی حدود یکماه باید در شیراز بمانند که با توجه به اینکه ما کودکان جنوب کشور را پوشش می‌دهیم، کودکان و والدین برای ادامه درمان نیاز به مکانی جهت اقامت دارند که خیران می‌توانند در این زمینه حمایت کنند.»

در هزارمین عمل جراحی مرکز کاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، هزارمین حلزون شنوایی در گوش کودک دو و نیم ساله هرمزگانی کاشته شد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری وزارت بهداشت، صبح ۲۵ تیرماه وقتی که وارد مرکز کاشت حلزون شنوایی شیراز واقع در بیمارستان خلیلی می‌شدی کودکان و نوجوانانی را می‌دیدی که آمده بودند تا به کودک دو و نیم ساله هرمزگانی اطمینان دهند که با کاشت حلزون شنوایی و گذراندن دوران توانبخشی از جمله گفتار درمانی، می‌تواند همانند کودکان عادی بشنود، صحبت کند و پس از آن دیگر مثل یک فرد عادی به زندگی خود ادامه دهد.

الهه که اکنون کلاس اول دبیرستان را گذرانده و به سن نوجوانی رسیده، نخستین فردی بوده که توسط تیم مرکز کاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سن ۳ سالگی مورد جراحی و سپس توانبخشی قرار گرفته است.

وی در حال حاضر همانند نوجوانان عادی می‌شنود، صحبت می‌کند و می‌گوید: از تیم کاشت حلزون شنوایی تشکر می‌کنم زیرا همگی خوب هستند و من از آن‌ها راضی هستم.

زهرا که در ۳ سالگی مورد جراحی قرار گرفته و اکنون ۱۳ ساله است، پوریا که کلاس هفتم است و عزل ۱۳ ساله هم، هر چند که در حدود ۲.۵ تا ۳ سالگی مورد عمل کاشت حلزون شنوایی قرار گرفته‌اند و چیز زیادی را به خاطر نمی‌آورند

رئیس مرکز کاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این خصوص اظهار داشت: انجام این جراحی‌ها و بدنبال آن توانبخشی‌های لازم توسط تیم کاشت حلزون در شیراز از سال ۸۲ آغاز شد که امروز، موفق به انجام هزارمین عمل کاشت حلزون شنوایی در کودک دو و نیم ساله هرمزگانی شدیم.

دکتر سید بصیر هاشمی بیان کرد: کودکانی که به طور مادرزادی ناشنوا باشند در صورتیکه ناشنوایی آن‌ها در زمان مناسب تشخیص داده شود و همچنین افرادی که گفتار دارند اما به دلیل حادثه‌ای دچار ناشنوایی می‌شوند، می‌توانند مورد جراحی کاشت حلزون شنوایی قرارگیرند.

دکتر هاشمی تصریح کرد: کاشت حلزون شنوایی برای کودکان تا سن مشخصی به خوبی جوابگو می‌باشد که یک سالگی زمان طلایی برای این جراحی می‌باشد و افرادی که بدلیل حادثه‌ای دچار ناشنوایی شده‌اند، باید تا ۱۰ سال پس از وقوع ناشنوایی اقدام به انجام کاشت لزوم نمایند تا نتیجه مناسب را دریافت کنند.

وی گفت: کودکان پس از انجام جراحی کاشت حلزون توسط شنوایی سنج‌ها و سپس گفتار درمان‌های تیم، مورد توانبخشی قرار می‌گیرند که انجام این موارد تا یکسال پس از عمل کاشت دارای اهمیت ویژه‌ای است.

دکتر هاشمی اظهار داشت: بیماران جنوب کشور در این مرکز مورد درمان قرار می‌گیرند، بنابراین پس از گذشت حدود ۱۰ سال از فعالیت مرکز در حال حاضر برای ارایه خدمات بهتر و بیشتر نیاز به فضای وسیع‌تر و توسعه مرکز داریم.

وی با اشاره به اینکه پیش از این با همکاری تیم مرکز کاشت و خیران، مرکزی برای توانبخشی دررحمت آباد شیراز، علاوه بر بیمارستان خلیلی، اختصاص داده شده است، افزود: ما در حال حاضر به این توان علمی رسیده‌ایم که در صورت تامین امکانات، در هفته در صورت نیاز تا ۱۰ عمل کاشت را داشته باشیم.

دکتر هاشمی گفت: پس از انجام جراحی کاشت حلزون شنوایی، کودکان به دلیل نیاز به توانبخشی حدود یکماه باید در شیراز بمانند که با توجه به اینکه ما کودکان جنوب کشور را پوشش می‌دهیم، کودکان و والدین برای ادامه درمان نیاز به مکانی جهت اقامت دارند که خیران می‌توانند در این زمینه حمایت کنند.

پوشش جراحی دانشگاه علوم پزشکی درمان زهرا عمل جراحی کودکان ناشنوایی والدین وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر