کد خبر: 155758 A

متأسفانه بیماران دیابتی در ایام عید عمدتا از کنترل خارج می‌شوند زیرا از یک طرف رژیم غذایی مجاز را رعایت نمی‌کنند و از طرف دیگر زمان استراحت آن‌ها بیشتر است و از فعالیت‌های بدنی آن‌ها کاسته می‌شود.

ایلنا: بی‌نظمی در درمان و برنامه غذایی در تعطیلات نوروزی به ظاهر کوتاه، می‌تواند تاثیر منفی بر سلامت بیماران دیابتی داشته باشد.

به گزارش ایلنا، فوق‌تخصص غدد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین اصول درمان در بیماران دیابتی، نظم در درمان است، افزود: به این بیماران تاکید می‌کنیم که در هر شرایطی، رژیم غذایی را که به آن‌ها توصیه شده است رعایت کنند و مصرف بموقع دارو‌ها و تزریق انسولین را به تعویق نیندازند چرا که بیماران دیابتی، هم برای درمان و هم جهت کنترل بیماری کاملا به دارو متکی هستند.

علیرضا استقامتی در ادامه گفت: بی‌نظمی در تعطیلات نوروز، گاهی بیماران را با مخاطرات جدی روبه‌رو می‌سازد. دید و بازدیدهای عید معمولا زمان وعده‌های غذایی و خواب را جابه‌جا می‌کند و اگر بیمار دیابتی انسولین تزریق و دیر‌تر غذا مصرف کند مسلما به تبع آن دچار افت قند می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: درصورتی که در مصرف دارو‌ها و تزریق انسولین و رعایت رژیم غذایی، بی‌توجهی شود، بیمار دیابتی دچار شرایط نامطلوبی خواهد شد. همچنین مصرف انواع شیرینی‌ و شکلات و غذاهای چرب و شیرین و پرکالری و مصرف آجیل‌های شور، معضل مهم دیگری است که بیماران دیابتی با آن روبه‌رو می‌شوند.

وی افزود: مصرف آجیل‌های شور در ایام عید موجب بالا رفتن فشارخون چه در افراد سالم و چه در بیماران دیابتی می‌شود و به همین دلیل توصیه ما این است که افراد به‌ویژه دیابتی‌ها از مصرف آجیل‌ها اکیدا خودداری کنند و خوردن افراطی انواع شیرینی‌ها و غذاهای پرکالری را کاملا کنار بگذارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه بیماران دیابتی در ایام عید عمدتا از کنترل خارج می‌شوند زیرا از یک طرف رژیم غذایی مجاز را رعایت نمی‌کنند و از طرف دیگر زمان استراحت آن‌ها بیشتر است و از فعالیت‌های بدنی آن‌ها کاسته می‌شود و خانواده‌ها درکنترل این بیماری نقش به سزایی دارند.

ایام عید تعطیلات نوروزی خانواده خواب دارو رژیم غذایی سلامت شیرینی و شکلات وعده های غذایی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر