کد خبر: 997219 A

این عوام فریبی است که مسئولان ما از ایستادگی مقابل آمریکا و اروپا بگویند و بعد فرزندانشان دقیقا در همین نقاط زندگی و تحصیل کنند. مگر می‌شود، مسئولی موضعی سخت در مقابل آمریکا بگیرد و بعد فرزندانش در آنجا زندگی کنند؟

آرمان ملی نوشت: زندگی مرفه و آرام آنها در شرایط اقتصادی نامناسب کشور در سال‌های اخیر خون خیلی‌ها را به جوش آورده است. اولین نشانه‌های حضور آنها در فضای مجازی آغاز شد. هشتگی که به بچه پولدارهای تهران اشاره داشت و ابتدا در فیسبوک و بعدها در اینستاگرام و توئیتر ترند شد. با ورود آنها به اینستاگرام ناگهان توجه‌ها به سمت قشری از جوانان جامعه ایرانی جلب شد که تا پیش از این، نام و نشانی به این وضوح از آنها و درباره جزئیات زندگی‌شان وجود نداشت. میان بچه پولدارهای تهران، صحبت‌هایی درباره فرزندان سفرا، وزرا، روسا، شهرداران و... در میان بود، اما همچنان به قطعیت اثری از آنها وجود نداشت.

رفته‌رفته هر چه فضای اینستاگرام میان ایرانیان بیشتر جا افتاد و هر چه نمایش ثروت و زندگی‌های اشرافی بیشتر برای دیگران جذاب شد، آقازاده‌ها نیز برای نمایش خود فعال‌تر شدند تا از بازار جذب فالوئر اینستاگرام نیز جا نمانند.

این قصه کوتاهی از آقازاده ها در داخل است اما موضوع آقازاده‌ها و البته زندگی لاکچری آنها که این روزها در شبکه‌های اجتماعی و البته ماهواره ای به یکی از بحث‌های داغ میان محافل تبدیل شده است، ظاهرا ابعاد خیلی فراتر از حد تصورات دارد. به‌ویژه آنهایی که در آمریکا زندگی می‌کنند.

در حالی‌که پیشتر نیز آمار و ارقام متفاوتی از سوی مسئولان داخلی و حتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد حضور چند هزارنفر از فرزندان مسئولان ایرانی در آمریکا ارائه می شد اکنون، محمد غرضی در گفت‌وگویش با خبرآنلاین از حضور پنج هزار آقازاده و زندگی شان در آمریکا سخن می‌گوید.

وی دراینباره اظهار می‌کند: 5 هزار اولاد مدیران اصلاح‌طلب و اصولگرا در آمریکا زندگی می‌کنند. او در این گفت‌وگو پیرامون این سوال که انتخابات در دولت سیزدهم به اصولگرایان می رسد و انتخابات 1400 چه خواهد شد، گفت: اصولگرایان تمام قوا را می‌خواهند، کما اینکه اصلاح‌طلبان نیز همین‌گونه هستند، منتهی با هم تعامل می‌کنند، یعنی بخش‌های مختلف را به هم واگذار می‌کنند و در یک چیزی شریک هستند: زیر زندگی و زیر معیشت برای مردم؛ یعنی آن‌ها در این شراکت دارند و بقیه را بین هم تقسیم می‌کنند.

شما ببینید از این 5 هزار اولاد مدیران اصلاح‌طلب و اصولگرا که در آمریکا هستند چگونه امتیازات را بین خودشان تقسیم کرده‌اند و اصلا مشخص نیست که او پسر یک اصولگراست یا پسر یک اصلاح‌طلب.

شما کشور را مقداری سیاسی می‌بینید و من بیشتر آن را اداری می‌دانم. آن‌ها دعوای زرگری راه می‌اندازند و در زیر منافع را تقسیم می‌کنند. غرضی در ادامه در پاسخ به این که آیا این جنگ زرگری به معنای تعامل طرفین در دولت بعدی خواهد بود، می‌گوید: مثل همین دولت فعلی خواهد بود وی اضافه می‌کند: این دولت اصلاح‌طلب است، ولی تعاملی ادامه پیدا کرد.

دولت قبلی هم همین طور بود، آقای احمدی‌نژاد با بوق و کرنا گفت که نفت را به سفره مردم می‌آوریم و مدیرانی که انتخاب کرد الان یا در زندان هستند یا به خارج از کشور رفته اند.

اظهارات غرضی پیرامون آقازاده‌های اصولگراو اصلاح‌طلب در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از چهره‌های برند این دوجناح خود اذعان به این داشته اند که فرزندانشان لااقل برای مدتی در آمریکا زندگی کرده‌اند نمونه آن پسر معصومه ابتکار است.

معصومه ابتکار در یک گفت‌وگو تلویزیونی اعلام کرده بود:« پسرم در آمریکا درس می خواند و ادامه تحصیل می دهد. خودش و همسرش تا فوق لیسانس اینجا بودند اما رشته‌ای که می خواستند ادامه دهند (مدیریت و راهبری سازمانی) در ایران نبود.

به هر حال انتخاب افراد مبتنی بر تشخیص خودشان است و تابع نظر والدینشان نیستند.» از سویی دیگر نیز بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب نیز همین وضع را دارند و یا مهدی ظریف به عنوان فرزند ظریف در آمریکا حضور داشته است. البته که حضور فرزندان مسئولان به آمریکا ختم نمی‌شود و سایر کشورها از جمله اروپا و کانادا را نیز در بر می‌گیرد.

این روزها البته در مورد نام‌های دیگر مسئولان نیز سخن گفته می‌شود از اسامی جدید این لیست بلند بالا می‌توان به حسن تردست اشاره کردو ماجرای عکس لو رفته دختر و همسرش در آلمان. از سویی به تصاویری از دختر بهرام شکوری در کانادا که در شبکه‌های اجتماعی نیز دست به دست می‌شود و واکنش‌های زیادی را به دنبال داشته است نیز می توان اشاره کرد.

اشکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران است اما آنچه که شکوری را بر سرزبان‌ها انداخته گفت‌وگو او پیرامون دخترش و سبک زندگی اوست :«هر کسی هر طور که بخواهد می تواند زندگی کند و ارتباط دادن زندگی دخترم به من بی معنا است.» اما اشاره غرضی به حضور پنج هزار نفر از فرزندان مسئولان این سوال را مطرح می‌کند که اساسا چند هزار نفر از آنها در خارج از کشور زندگی می‌کنند و یا اینکه مسئولان کشور چه تعداد هستند که چندین هزار نفر از فرزندانشان در خارج کشور زندگی کرده و روزگاری جدای از روزگار مردم ایران دارند.

با آقازاده‌های خارج‌نشین چه کنیم؟

امیررضا واعظی آشتیانی سیاستمدار اصولگرا با تأکید بر اینکه موضوع خارج نشینی آقازاده ها باید به صورت ریشه‌ای مورد تحلیل قرار بگیرد، می گوید: «ما قبول داریم که فرزند یک مسئول اختیار دارد هر طور می خواهد زندگی کند، اما پدر یا مادر او، دیگر نباید مسئول باشند، اصولگرا و اصلاح طلب بازهم فرقی در اصل ماجرا ندارد. اینجا مرزی برای این موضوع وجود نخواهد داشت، اینها اگر به واسطه رانت و موقعیتی که داشته‌اند به خارج رفته‌اند، دیگر گناهی نابخشودنی است.»

وی تاکید کرد: «ما باید افرادی را برای مسئولیت انتخاب کنیم که تقید آنها برای خدمتگزاری به کشور ثابت شده باشد. در کشوری که باندبازی، قبیله گرایی و سیاست بازی شکل بگیرد این مسائل هم اتفاق می افتد.»

آشتیانی تصریح می‌کند: این عوام فریبی است که مسئولان ما از ایستادگی مقابل آمریکا و اروپا بگویند و بعد فرزندانشان دقیقا در همین نقاط زندگی و تحصیل کنند. مگر می‌شود، مسئولی موضعی سخت در مقابل آمریکا بگیرد و بعد فرزندانش در آنجا زندگی کنند؟

وی در پاسخ به این پرسش که ما باید با آقازاده‌های خارج‌نشین چه کنیم؟ عنوان می‌کند: «این دسته متولیانی که فرزندانشان را نتوانسته اند با جامعه ما تطبیق داده و تربیت کنند، خودشان شایستگی خدمتگزاری در مناصب مختلف را ندارند زیرا جامعه هم از چنین مسئولانی رویگردان هستند.» این اتفاق تأثیر منفی بر روحیه و زندگی مردم دارد چراکه آنها صاحبان اصلی انقلاب هستند. سبک زندگی مسئولان باید مانند مردم باشد اما متاسفانه شاهد خلاف این موضوع هستیم.»

آقازادگان خارج نشين
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر