کد خبر: 996423 A

مصرف سبزیجات تأثیر بسیاری در سلامتی دارد، اما یکی از آنها برای تقویت بینایی و حفاظت از شبکیه چشم در مقابل اشعه مفید است.

به گزارش ایلنا، یک متخصص طب سنتی گفت: کلم دارای طبع گرم و خشک بوده و مصرف آن برای درمان برخی از بیماری‌ها مفید است.

مصرف کلم نیم‌پخته خاصیت مسهل دارد، اما زمانی که به صورت کامل پخته شود تأثیر عکسی دارد و باعث انقباض شکم می‌شود. همچنین کلم در دیدگاه طب سنتی نفاخ بوده و برای معده‌های ضعیف مناسب نخواهد بود.

کلم به دلیل کم‌کالری بودن برای کاهش وزن مناسب است. در طب سنتی کلم خاصیت ضدسرفه دارد و برای صاف کردن صدا مفید است. همچنین کلم در پاکسازی سیستم ادراری به‌خصوص کلیه‌ها نقش مهمی دارد.

کلم قرمز سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، گوگرد، و ویتامین‌هایی مانند k ،A و C است. آنتوسیانین موجود در آن خاصیت آنتی‌اکسیدانی بالایی دارد که سلول‌های بدن را در مقابل آسیب رادیکال‌های آزاد حفظ کرده و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.

فواید درمانی کلم

مصرف کلم برای تقویت بینایی و حفاظت از شبکیه چشم در مقابل اشعه مفید است، فیبر موجود در آن از جذب کلسترول در روده‌ها جلوگیری کرده و خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش می‌دهد. کلم قرمز سرشار از ویتامین c است که نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن داشته و در تسریع بهبودی و التیام زخم نیز مؤثر خواهد بود.

از دیدگاه ابن سینا خوردن کلم برای لرزش مفید بوده و آب جوشانده آن به‌تنهایی یا همراه شنبلیله خردشده و سرکه برای دردهای مفصلی و نقرسی سودمند است.

مطالعات مختلف نشان می‌دهند که کلم در کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی، اختلالات مغزی و پیشگیری از سرطان بسیار مفید است.

توصیه می‌شود افراد دارای کم کاری تیروئید و زنان باردار در مصرف کلم احتیاط کنند.

به علت وجود کلسیم در کلم این ماده غذایی برای استخوان‌سازی بسیار مفید است و می‌توان آن را در برنامه غذایی کودکان قرار داد. 


منبع: باشگاه خبرنگاران

ماده غذایی عینکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر