کد خبر: 995896 A

بسیاری از کسانی که خانه و آشپزخانه کوچکی دارند در جا دادن وسایل خود مشکلات بسیار دارند و زحمت زیادی را متحمل می‌شوند. اما متخصصان دکوراسیون با ارائه راهکارهایی بخش عمده این مشکلات را حل کرده‌اند. در این مطلب شما را با ۱۶ ایده کاربردی برای دکور آشپزخانه‌های کوچک آشنا می‌کنیم.

به گزارش ایلنا، اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید که از داشتن آشپزخانه کوچک و نداشتن فضای کافی برای ظروف خود و آشپزی کردن کلافه شده‌اید، می‌توانید با استفاده از چند ایده خوب دکور آشپزخانه خود را طوری بچینید که همه جا مرتب به نظر برسد و از آشپزی کردن نیز لذت ببرید.

در مرحله اول باید به این فکر کنید که چطور می‌توانید از آشپزخانه خود بهترین بهره را ببرید. بهتر است ظروف و لوازم برقی خود را که هر روز از آنها استفاده می‌کنید جایی بگذارید که راحت به آنها دسترسی داشته باشید مثلا در طبقه‌های پایین کابینت. بقیه ظروفی را هم که کمتر استفاده می‌کنید یا مخصوص مهمان‌هاست، در قسمت‌های بالاتر کابینت بگذارید. همچنین می‌توانید از نظم‌دهنده‌ها در آشپزخانه خود استفاده کنید که انواع و اقسام آن در بازار موجود است تا از فضای کوچک آشپزخانه خود بیشترین استفاده را بکنید.

در ادامه با ۱۶ ایده کاربردی برای اینکه آشپزخانه کوچک خود را به فضایی راحت و مرتب تبدیل کنید، آشنا شوید.

۱- یک رنگ روشن و دلباز انتخاب کنید

آشپزخانه کوچک خود را با انتخاب رنگی روشن و باروح، بزرگ‌تر نشان دهید. بهتر است از رنگ‌های خنثی مثل بژ و کرم به صورت ترکیبی استفاده کنید.

۲- از قفسه‌های قابل تغییر استفاده کنید

در آشپزخانه کوچک به جای استفاده از قفسه‌های کوچک از قفسه‌هایی را تهیه کنید که بتوانید اجزای آن را تغییر دهید و جابه‌جا کنید. شما باید از هر سانتی‌متر فضای موجود استفاده کنید.

۳- کفپوش‌ طرحدار انتخاب خوبی است

انتخاب یک طرح رنگی شلوغ برای کفپوش می‌تواند آشپزخانه شما را بزرگ نشان دهد.

۴- لوازم برقی را در کابینت بگذارید

لوازم برقی مثل کتری برقی و قهوه‌جوش را در یک کابینت بگذارید تا روی کابینت‌ها و ظاهر آشپزخانه‌تان مرتب باشد.

۵- به جای هودهای معمولی بالای اجاق گاز از اجاق و هود ترکیبی استفاده کنید

با استفاده از این وسیله فضای بالای اجاق گاز خالی می‌ماند و آشپزخانه جادارتر به نظر می‌آید.

۶- یک میز کوچک در آشپزخانه بگذارید

اضافه کردن یک میز به فضای کوچک آشپزخانه شاید ایده وحشتناکی به نظر بیاید، اما درواقع با این کار فضای مناسبی برای آشپزی کردن فراهم می‌کنید.      

۷- کابینت‌ها را همرنگ دیوارها کنید

استفاده از رنگ سفید یا خاکستری برای دیوارها و کابینت‌ها انتخاب خوبی است تا آشپزخانه شما را تمیز و جادار و بزرگ نشان دهد.

۸- فضاهای بدشکل و ناشیانه را هوشمندانه به فضایی کاربردی تبدیل کنید

در آشپزخانه کوچک پیدا کردن یک ماهیتابه از یک کابینت احتمالا کار سختی است. اما می‌توان یک کابینت را با کشو جایگزین کرد تا بیشترین استفاده را از فضا داشته باشید.

 ۹- استفاده از طبقه‌های جمع و جور

یک طاقچه یا طبقه روی دیوار نصب کنید و وسایلی را که بیشتر از آنها استفاده می‌کنید روی آن بگذارید.

۱۰- ماشین لباسشویی را در اتاق دیگری بگذارید

ممکن است فکر کنید که جای ماشین لباسشویی در آشپزخانه است، در حالی که می‌توانید آن را در حمام یا زیر پله یا هرجای بی‌استفاده‌ای در خانه بگذارید.  

۱۱- استفاده از سینک خیلی بزرگ

از آنجا که در آشپزخانه کوچک دیگر فضایی برای گذاشتن یک ماشین ظرفشویی پیدا نمی‌شود، پس بهتر است که یک سینک دوقلوی بزرگ داشته باشید. در یک سینک ظرف‌های کثیف را بگذارید و در سینک دیگر ظرف‌ها را بشویید. بدین ترتیب دیگر ظرف‌های کثیف جلوی چشم نخواهد بود و ظاهر آشپزخانه مرتب می‌ماند.

۱۲- از هر گوشه فضا استفاده کنید

فضاهای هدررفته از قبیل فضای خالی بین قفسه‌ها، پشت در کابینت‌ها، زیر ظرفشویی و گوشه‌های بدون استفاده را پیدا کنید و از آنها بهره ببرید. از قسمت‌های دیگر خانه هم می‌توانید برای گذاشتن لوازم آشپزخانه که خیلی نیازی به آنها ندارید استفاده کنید. می‌توانید یک ریل ظروف یا قلاب‌های آویزان از کابینت به آشپزخانه خود اضافه کنید.

۱۳- سعی کنید آشپزخانه کوچک را شلوغ و درهم نکنید

استفاده از کابینت‌های دیواری فضا را بسته و دلگیر می‌کند. بهتر است به جای آنها از قفسه‌های باز استفاده کنید به شرطی که تعداد قفسه‌ها و آنچه را روی آنها نگه می‌دارید محدود کنید و زیادی آنها را شلوغ نکنید.

۱۴- سطح آشپزخانه را مرتب نگه دارید

اگر وسایل زیاد روی کابینت‌ها را شلوغ و درهم کرده است، می‌توانید از وسایل کاربردی استفاده کنید، مثل نوار مغناطیسی چاقو روی دیوار، آویزهای دیواری برای آویزان کردن ظروف، لیوان‌ها، ماهیتابه‌ها، شیشه‌های ادویه دسته‌دار و قاشق‌های چوبی.

۱۵- استفاده از طراحی ساده و مدرن برای آشپزخانه

هیچ چیزی بیشتر از دیوارهای سفید ساده یک اتاق را بزرگ نشان نمی‌دهد. استفاده از جزئیات مدرن می‌تواند فضا را دلباز کند. لوازمی با رنگ روشن که نور را انعکاس می‌دهد و طراحی مینیمال گزینه‌هایی بسیار خوب برای آشپزخانه‌های کوچک هستند. بهتر است درهای کابینت را سفید یا حتی از شیشه مات برای آنها استفاده کنید. بهتر است روی کابینت‌ها را سنگ یا کامپوزیت سفید یا استیل ضدزنگ کنید.

۱۶- از کف تا سقف کابینت نصب کنید

اگر فضای آشپزخانه شما باز است می‌توانید تا سقف کابینت بزنید. وسایلی را که کمتر استفاده می‌کنید در کابینت‌های بالاتر بگذارید و بقیه را در کابینت‌های پایین‌تر قرار دهید تا راحت به آنها دسترسی داشته باشید.

  منبع: همشهری آنلاین

 

ایده اشپزخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر