کد خبر: 977467 A

در پروژه بزرگ ملی گوره به جاسک که امروز جزو اولویت های اصلی کشور است، طراحی بخشی از پکیج این پروژه بر عهده شرکت دانش بنیان پتکو قرار داده شده که شامل طراحی و تولید کوپلینگ و سیستمهای روغن کاری تحت فشار آن نیز می شود.

به گزارش ایلنا به نقل از معدن۲۴، شرکت تولید پمپ‌های بزرگ و توربین آبی (پتکو) با هدف طراحی و ساخت سفارشی انواع پمپ‌های سانتریفیوژ (گریز از مرکز) مورد نیاز صنایع مختلف ازجمله نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، صنایع نیروگاهی، خطوط انتقال آب و توربین های آبی کوچک و متوسط، بنا شده است و تامین قطعات یدکی،  نظارت بر نصب و راه اندازی، خدمات پس از فروش، تعمیرات و ارائه مشاوره مهندسی نیز در حیطه کاری این شرکت است.

در گپ و گفتی با حامد قلی پور سرگروه طراحی پکیج و روتاری این شرکت، آخرین دستاوردهای این مجموعه را به گفت وگو نشستیم.

 لطفا درخصوص شرکت پتکو و توسعه این شرکت در سالهای گذشته توضیح بفرمایید.

پتکو یک شرکت دانش بنیان در زمینه تولید پکیج پمپ ها و توربین های آبی است که از طرف کارفرمایان به گل سرسبد صنعت پمپ سازی ایران مشهور شده است. یک پمپ ساز نفتی فقط به پمپ محدود نمی‌شود، بلکه هر پمپ به تجهیزات و متعلقات متعددی نیازمند است تا با پشتیبانی آنها پمپ بتواند به وظیفه اصلی خود عمل کند.

با هدف تخصصی تر کردن موضوعات، با هدایت هیات مدیره، بخش فنی و مهندسی شرکت در قالب هشت واحد تخصصی، به عنوان موتور پیشران این شرکت، وظیفه طراحی و خلق تجهیزات صنعت نفت و گاز، از یک ایده تا محصول نهایی را در حوزه پکیج پمپ های سانتریفیوژ (گریز از مرکز) بر عهده دارد.

به پشتوانه این تیم قوی و منسجم طراحی – مهندسی توانسته ایم با خصوصی سازی از یک شرکت نوپا زیر نظر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در زمینه پمپ که صرفا خریدار و وارد کننده تکنولوژی بود، طی ۱۶ سال گذشته به یک شرکت بزرگ در حوزه پمپ های سانتریفیوژ و یک شرکت تولید کننده دانش فنی پمپ تبدیل شویم.

لطفا برخی دستاوردهای فنی شرکت پتکو در سالهای گذشته را تشریح بفرمایید.

در این شرکت، تلفیق دانش و تجربه همراه با تحقیق و توسعه (R&D) در امور فنی و مهندسی، توانسته توسعه محصولات جدید را به دنبال داشته باشد. واحد طراحی پکیج و روتاری شرکت پتکو در کنار ۷ واحد تخصصی مهندسی دیگر به پشتوانه کارشناسان مجرب، قادر به ارائه همه محصولات قابل تولید این حوزه، مطابق با استانداردهای مرتبط با این صنعت است.

از زمان تشکیل این واحد، پتکو از یک پمپ ساز به یک شرکت دارای دانش طراحی کوپلینگ های انعطاف پذیر و سیستم های روغنکاری تحت فشار تبدیل شده و این در حالی است که تجهیزات یاد شده فوق در حوزه ماشینری، سازندگان تخصصی و مطرحی در سطح دنیا را به خود اختصاص داده اند.

کوپلینگ انعطاف پذیر یک تجهیز حساس برای انتقال توان از الکتروموتور به پمپ است. این تجهیز قبلا وارداتی بوده و امروز پتکو جزو نخستین شرکت‌ها در فهرست سازندگان آن بشمار رفته به طوری که از واردات سه تیپ کوپلنیگ انعطاف پذیر در گذشته، امروز و با استفاده از مهندسی معکوس و انجام طراحی های جدید از سوی متخصصان و مهندسان این شرکت، به تولید ۱۵ تیپ متنوع داخلی دست یافته ایم.

این واحد همچنین طراحی و تولید سیستم های روغن کاری تحت فشار را مطابق با استاندارد API614 به صورت کاملاً بیسیک و اولیه و بدون مهندسی معکوس انجام داده و همچنین نخستین کوپلنیگ ایرانی به ظرفیت چهار مگاوات در ایران، توسط شرکت پتکو طراحی و ساخته شده است.

همچنین واحد طراحی پکیج و روتاری شرکت پتکو با ورود به حوزه ارتعاشات و بهره مندی از متدهای روز جهان، توانسته موضوع ارتعاش را از یک دغدغه به یک مساله روتین در شرکت تبدیل کند، به طوری که امروز از طراحی و فناوری روز جهان در حوزه ارتعاشات برخوردار بوده و با استفاده از فناوری FFT ساختارها را به صورت هدفمند طراحی کرده که ارتقای کیفی کل پکیج را به دنبال داشته است.

در اهمیت فاکتور ارتعاش، همین بس که در صورت تعدی از میزان ارتعاش مجاز در محصولات، در حین بازرسی احتمال مردود شدن کل پکیج را میتواند سبب گردد.

 لطفا درخصوص تولید پکیج های مورد نیاز صنعت نفت و گاز از سوی این شرکت توضیح بفرمایید.

با توجه به ماهیت بازار نفت و گاز که کارفرمایان محصولات را به صورت کاملاً سفارشی می خواهند، مطابق نیاز بهره‌برداران پکیج های تولیدی نیز باید کاملا سفارشی بوده و بتواند همه نیازها و محدودیت‌های بهره برداران را که در هر پروژه متفاوت است، پوشش دهند.

کارشناسان نیز باید به دانش های مختلف و استانداردهای هر یک از تجهیزات آشنایی کامل داشته باشند. همچنین جهت نظارت بر کار سازندگان فرعی نیز میبایست کارشناسان این واحد به دانش لازم در حوزه ماشینری تسلط کامل داشته تا بتوان ضمن ممیزی تجهیزات ساخته شده، از عملکرد صحیح و بدور از وقفه کل پکیج اطمینان حاصل کرد، چراکه مسئولیت پکیج در صنعت نفت و گاز بر عهده پکیجر اصلی است.

به همت و برکت وجود کارشناسان مجرب امروز همچنین شرکت پتکو توانسته به عنوان تولیدکننده رسمی پکیج‌های آتش نشانی و یک برند ایرانی در حوزه پکیج های آتش نشانی شناخته شود که قادر به طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی این پکیج ها بر اساس استانداردهای NFPA20 و NFPA25 است.

لطفا درخصوص حضور پتکو در پروژه ملی گوره به جاسک توضیح بفرمایید.

در پروژه بزرگ ملی گوره به جاسک که امروز جزو پروژه های استراتژیک کشور بشمار می رود، طراحی پکیج های بخشی از این پروژه ملی بر عهده شرکت پتکو قرار داده شده است.

این پروژه، شامل یک پکیج منحصر به فرد بوده که پتکو به مدد الهی و پشتوانه کارشناسان خود برای نخستین بار در ایران از صفر تا ۱۰۰ درصد آن را طراحی کرده و به انجام خواهد رسانید. پکیجی که ۱۰۰ درصد داخلی بوده و حتی تولید برخی تجهیزات آن که تامین آنها متاثر از تحریم ها عملا با مشکل مواجه شده، در داخل کشورمان ایران انجام شده است.

 

پتروشیمی خدمات پس از فروش رسانه نفت فنی و مهندسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر