کد خبر: 957960 A

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان خبر داد؛

همدان- مریم قاسمی -خبرنگاراقتصادمردم ؛ مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان از برآورد تولید ۹۳۰ هزار تن سیب‌زمینی در استان خبر داد و گفت: امسال ۲۰ هزار و ۸۸۰ هکتار سیب‌زمینی در مزارع استان همدان کشت شده که برآورد می‌شود از این سطح ۹۳ هزار تن محصول برداشت شود.

علی بایگانه اظهار کرد: در سال گذشته ۲۱ هزار و ۲۲۰ هکتار سیب‌زمینی در مزارع همدان کشت شده بود که ۸۹۸ هزار تن محصول از این سطح تولید شد.

وی با بیان اینکه سطح زیرکشت سیب‌زمینی نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است، تصریح کرد: میزان تولید سیب‌زمینی نسبت به سال گذشته ۲ درصد افزایش دارد.

بایگانه با بیان اینکه ۹۰۶۸ هکتار از سیب‌زمینی استان همدان تابستانه است، یادآورشد: پیش‌بینی می‌شود ۳۵ درصد از این سطح برداشت و ۱۵۰ هزار تن محصول تاکنون تولید شده باشد که برداشت کماکان ادامه دارد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان ادامه داد: با توجه به روند قیمتی که در روزهای اخیر شاهد بودیم کشاورزان را مجاب کردیم در برداشت تأمل کنند و منتظر باشند قیمت بهبود پیدا کند.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به کشت ۳۹۲ هزار هکتار گندم در سال گذشته، خاطرنشان کرد: سال گذشته ۶۸۲ هزار تن گندم در استان همدان تولید شد که از این میزان ۴۱۰ هزار تن خرید تضمینی شد.

بایگانه ادامه داد: در سال جاری سطح زیرکشت گندم در استان همدان به ۴۰۱ هزار هکتار رسیده است که برآورد می‌شود ۷۵۰ هزار تن محصول از این سطح تولید شود که تاکنون ۴۰۷ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده و خرید ادامه دارد.

وی درباره کشت محصوات کم آب‌بر، بیان کرد: با توجه به اینکه یونجه جزء گیاهان پرآب‌بر است، در استان همدان بر روی گیاهان علوفه‌ای جدید کار می‌شود به طوریکه تلاش می‌کنیم گیاهان علوفه‌ای جدیدی از جمله ماشک، سورگوم و ارزن را وارد استان کنیم که فعلاً در حد الگویی در مزارع کشاورزان پیشرو کشت می‌شود اما در صورت نتیجه مثبت، توسعه و گسترش خواهیم داد.

وی با تأکید بر استفاده از روش های جدید کشت محصولات زراعی برای کاهش مصرف آب، خاطرنشان کرد: توسعه کشت نشائی یکی از روش های کاهش مصرف آب در بخش زراعت است که در خیار، چغندرقند و هندوانه درحال اجراست همچنین کشاورزی حفاظتی در مزارع آبی و دیم در استان نتایج خوبی داشته و تلاش داریم این روش را توسعه دهیم.

بایگانه با اشاره به کشت کلزا به عنوان گیاه کم‌آب‌بر در استان همدان در حال توسعه است، مطرح کرد: کلزا یکی از محصولات استراتژیکی است که کم آب‌بر بوده و استان درنظر دارد این گیاه زراعی که در تناوب زراعی بسیار مناسب است، توسعه دهد که نیاز دارد کشاورزان با ما همکاری لازم را داشته باشند

 

استان همدان سیب زمینی همدان گندم سازمان جهادکشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر