کد خبر: 944038 A

امروزه راننده نماها با ترفند مسافرکشی، در فرصت مناسب اقدام به تلکه کردن مسافران خود می‌کنند، لذا باید شهروندان به این‌ موضوع توجه کنند.

به گزارش ایلنا، مسافرکشی از زمان‌های قدیم شغل و حرفه عده زیادی از مردم بوده، به طوری که افراد با انجام این کار خرج زندگیشان را در می‌آورند.

عده ای به صورت رسمی با عضو شدن در سازمان تاکسیرانی اقدام به دریافت خودرو تاکسی کرده و پس از آن شغل مسافرکشی را انتخاب می‌کنند و برخی نیز با همان خودرو شخصی خود هر از گاهی به فکر مسافرکشی می‌‌افتند و نسبت به جابه‌جایی مردم در سطح شهر اقدام می‌کنند.

در این بین‌ هستند افرادی که با اهداف شوم وجهه مسافرکش‌های زحمتکش را تخریب می‌کنند و با عنوان راننده اقدام به مسافرزنی عده‌ای خاص کرده و در یک فرصت مناسب از مسافران خود اخاذی و آن‌ها را تلکه می‌کنند، راننده نماهایی که برایشان فرقی نمی‌کند که مسافرشان آقا باشد یا خانم، لذا فقط به دنبال مقاصد کور خود هستند تا از این طریق به نوایی برسند.

در پرونده‌های انتظامی که تاکنون از سوی پلیس اعلام شده، مواردی وجود داشته که افرادی در پوشش راننده خانم اقدام به مسافرکشی و سوار کردن مسافران خانم بر خودرو خود می‌کنند و در یک موقعیت مناسب اموال آن‌ها از قبیل جواهرات، تلفن همراه و ... را سرقت می‌کنند.

در همین رابطه می‌توان به بحث ایجاد مزاحمت برای نوامیس توسط عده‌ای بیمار روانی پرداخت که صرفا برای اجرای نقشه‌های پلیدشان دست به چنین کاری می‌زنند‌، از طرفی برخی از راننده نماها هم با حضور در سطح شهر و مسافرزنی به اطراف شهر، طعمه‌های مورد نظرشان را شکار و در یک فرصت مناسب و پس از خارج شدن از فضای شهری اقدام به زورگیری، تجاوز بعنف، تلکه کردن و ... از شهروندان آقا و خانم می‌کنند.

طبق اعلام پلیس بارها پرونده‌های زورگیری و اخاذی راننده نماها از مردم مورد بررسی قرار گرفته و در این بین افراد زیادی از نظر مالی و ... متضرر شدند.

در همین رابطه پیش‌تر سرهنگ شهاب امینی معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا با اشاره به ضرورت هوشیاری شهروندان در هنگام برخورد با مسافربر‌های غیرمجاز گفت: این خودرو‌ها بدون آن که مشخصاتشان در سامانه‌های مربوطه ثبت شده باشد، اقدام به تردد و جابه‌جایی مسافر می‌کنند.

وی با بیان اینکه فعالیت برخی از مسافربر‌های غیرمجاز در سطح شهر زمینه ساز جرایم مختلف می‌شود، افزود: پلیس آگاهی ناجا بار‌ها در خصوص مسافربر نما‌ها هشدار داده و اهتمام جدی مردم را در این زمینه خواستار شده است.

سرهنگ امینی به پیامد‌های ناشی از استفاده از این گونه خودرو‌ها اشاره کرد و گفت: شهروندان به ویژه بانوان با حفظ پروتکل‌های بهداشتی برای تردد در سطح شهر از وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی، اتوبوس، مترو و آژانس‌های معتبر استفاده کنند تا در ادامه شاهد وقوع مشکلات و حوادث تلخ و ناگوار نباشیم.

وی با بیان اینکه شهروندان نباید به بهانه عجله داشتن در رفت و آمد، خود را در معرض خطرات احتمالی قرار دهند، افزود: در معرض دید قرار دادن اقلام گران قیمت مانند طلا، زیورآلات و وسایل با ارزش می‌تواند برای مسافربر نما‌ها وسوسه انگیز باشد.

معاون اجتماعی پلیس آگاهی ناجا تصریح کرد: به خاطر سپردن مشخصات خودرو (شماره پلاک، نوع وسیله نقلیه، رنگ و ...) و خصوصیات ظاهری سرنشینان (خالکوبی دست، نوع لباس، ظاهر افراد و ...) در شناسایی و دستگیری این گونه مجرمان بسیار مهم است.

وی افزود: شهروندان به خصوص بانوان برای حفظ امنیت خود در هیچ شرایطی به تنهایی سوار بر خودرو‌های مسافربر غیرمجاز نشوند و چنانچه در شرایط اضطرار قصد استفاده از این وسایل را دارند، بهتر است مشخصات خودرو را به بستگان خود اطلاع دهند و به محض مشاهده هرگونه رفتار مشکوک یا تغییر ناگهانی مسیر؛ مراتب را در اسرع وقت با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ در میان بگذارند.

سرهنگ امینی گفت: مجرمانی که در پوشش مسافربر قصد سرقت مقرون به آزار و اذیت هموطنان را دارند، بدانند که کارآگاهان پلیس آگاهی در برخورد با این گونه جرایم قاطعانه برخورد می‌کنند و با بهره گیری از آخرین روش‌های کشف علمی جرم آن‌ها را شناسایی و در کمترین زمان ممکن دستگیر خواهند کرد.

با توجه به صحبت‌های پلیس، شهروندان باید هنگام سوار شدن خودروهای مسافربری در سطح شهر مراقب راننده نماها باشند و برای تردد در سطح شهر سوار بر هر خودرویی نشوند و تا حد امکان با تاکسی‌های رسمی که در حال فعالیت‌ هستند تردد کنند تا در ادامه مشکلی برایشان ایجاد نشود.


منبع:باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/
دزدی مسافرکش نما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر