سرخط خبرها:
کد خبر: 890689 A

یک متخصص کودک گفت: باید از همان ابتدا حس مسئولیت پذیری در کودکان را تقویت کنیم تا در آینده انسان مسئولیت پذیری باشند.

به گزارش ایلنا، بیتا بزرگمهر درباره مسئولیت پذیری کودکان گفت: مسئولیت پذیری به معنای یک تحرک درونی است که هر فرد باید وظایف خود یا کار‌هایی که دیگران به او تحمیل می‌کنند را انجام دهد.

او افزود: برای زندگی بهتر باید از همان ابتدا حس مسئولیت پذیری در کودکان را تقویت کنیم تا در آینده انسان مسئولیت پذیری باشند. بنابراین مسئولیت را نه به‌عنوان یک بار بلکه به‌عنوان یک لذت برای کودک‌تان تعریف کنید.

این متخصص کودکان تصریح کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر والدین به جای افزایش حس مسئولیت پذیری فرزندان خود، آن‌ها را لوس پرورش داده و وظایف آن‌ها را خودشان انجام می‌دهند. در خانواده یک هرمی وجود دارد که پدر و مادر باید بالای هرم و فرزندان پایین هرم باشند، اما امروزه کاملا برعکس این موضوع دیده می‌شود. خانواده‌ها تمام نیاز‌های فردی کودکان را انجام داده تا به آن‌ها فشاری وارد نشود درصورتی که انجام این کار‌ها باعث ایجاد عواقب جبران ناپذیر برای کودکان خواهد شد.

بزرگمهر با اشاره به راه کار‌های افزایش میزان مسئولیت پذیری در کودکان اظهار کرد: حس مسئولیت پذیری در کودکان باید از دوران خردسالی آغاز شود و از آنجایی که کودکان در مراحل اولیه رشد علاقه زیادی به برداشتن اجسام از روی زمین دارند باید به آن‌ها با خنده و شادی آموزش دهیم تا اسباب بازی‌های خود را بعد از اتمام بازی سرجایشان بگذارند و لباس‌های کثیف را در ماشین لباس شویی بیندازند.

این متخصص کودکان تصریح کرد: فرد خردسال هنگام کمک کردن به والدین احساس مفید بودن و شادی را از همان دوران کودکی به دست می‌آورد؛ به خصوص والدین شاغل باید احساس مسئولیت پذیری را در میان کودکان خود از همان ابتدا آغاز کنند.

9

بزرگمهر درباره وظایفی که باید به کودکان تحمیل شود، گفت: در سنین مهد کودک و دبستان باید خانواده‌ها با آرامش و مهربانی کودکان را در انجام وظایف خود یاری کنند و سپس با تشویق یا تنبیه میزان تلاش آن‌ها را نشان دهند.

او افزود: در صورتی که کودکان وظیفه خود را به درستی انجام ندادند، والدین باید با افزایش کار‌ها، مسئولیت پذیری را در آن‌ها بالا ببرند به طوری که افراط یا تفریط در کار نباشد. اگر کودکی وظیفه خود را به درستی بلد نبود بزرگ تر‌ها باید در ابتدا به او آموزش دهند و سپس از او انتظار انجام عملکرد متناسب با سن و توانایی شان را داشته باشند.

این متخصص کودکان ادامه داد: نوشتن وظایف در جدول و چسباندن آن روی دیوار باعث می‌شود تا والدین دیگر وظایف کودکان را روزانه تکرار نکنند و در صورتی هم که کارهایشان را انجام ندادند بایستی از دیدن کارتون یا رفتن به پارک و ... محروم شوند.

بزرگمهر با اشاره به وظایف مربیان در افزایش حس مسئولیت پذیری کودکان اظهار کرد: مربیان در کشور‌های خارجی بعد از تایم بازی با خواندن آواز به کودکان دستور می‌دهند تا اسباب بازی‌های خود را مرتب در سر جایشان بگذارند و فردی که این کار را انجام نداد از بازی کردن روز بعد باید محروم شود.

او افزود: بزرگسالانی که قدرت انجام وظایف شخصی خود را ندارند و در جامعه فرد «دست و پا چلفتی» تلقی می‌شوند به معنای این است که والدین آن‌ها در کودکی به خوبی آن‌ها را تربیت نکرده و او را به خود وابسته کرده اند.

بزرگمهر تصریح کرد: کودکانی که به مدرسه می‌روند باید با پول توجیبی آشنا شوند. خانواده‌هایی که پول زیادی در اختیار فرزندان خود قرار می‌دهند باید بدانند که کارشان بسیار اشتباه بوده و باید در خرج کردن پول فرزندان خود نظارت کافی را داشته باشند.

این متخصص کودکان افزود: والدین نباید تنها به دنیا آوردن فرزندان اقدام کنند بلکه باید با دیدن آموزش‌های لازم آگاهی خود را در تربیت آن‌ها افزایش دهند. همچنین پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها هم به هیچ وجه نباید به طرفداری از کودکان بپردازند.

بزرگمهر با اشاره به تقویت «نه گفتن» در کودکان اظهار کرد: بچه‌ها نه گفتن را بلد هستند، اما نمی‌دانند در کدام مکان آن را بگویند که خانواده‌ها باید فرزندانشان را با مکان‌های نه گفتن آشنا کنند. متاسفانه برخی کودکان به علت لوس بودن در صورتی که والدین نیاز‌های آن‌ها را به سرانجام نرسانند شروع به فحش دادن و کتک زدن والدین خود می‌کنند.

0

این متخصص کودکان افزود: مهم‌ترین مسئله در مسئولیت پذیری کودکان افزایش حس مفید بودن در آن هاست تا بتوانند در جامعه اعتماد به نفس مثبت و زیادی برای انجام وظایف خود داشته باشند.

بزرگمهر ادامه داد: والدین به هیچ عنوان نباید قول الکی به فرزندان خود دهند با این عمل کودکان یاد می‌گیرند همانند والدین وظایف خود را با قول دادن‌های الکی به تاخیر بیندازند.

او در پایان گفت: اگر کودکی در میان بازده سنی تا نوجوانی ناخواسته به انجام عملی مرتکب شد؛ والدین باید با کم کردن پول توجیبی او را تنبیه کنند تا مسئولیت پذیری او افزایش یابد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

اعتماد به نفس پدر و مادر جدول کودکان والدین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر