کد خبر: 890210 A

یک متخصص صنعتی:

دبیر سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی معتقد است: امروزه راهکار عملی ثبات شاخص‌های اقتصادی در کشور، هدایت نقدینگی به مسیر تولید به وسیله بازار سرمایه و اجرای پروژه‌های ملی است.

به گزارش ایلنا به نقل از ایرنا، امیرحسین‌کاوه افزود: ثبات شاخص های کلان اقتصادی در کشور همچون ارز، تورم و نقدینگی موجب می شود تا تولیدکنندگان بتوانند برنامه‌های عملیاتی خود را محقق ساخته و با تولید با کیفیت، رقابتی و با استاندارد بالا، به بازارهای منطقه نفوذ پیدا کنند.

وی چالش‌هایی همچون نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات، رفع تعهد ارزی صادرکنندگان، استرداد مالیات بر ارزش افزوده تولیدکنندگان صادرات گرا و نبود ضمانت‌های اجرایی در زمینه مشوق های صادراتی را به عنوان مشکلات اساسی این بخش دانست و افزود: ایجاد کانال‌های ارتباطی قوی با کشورهای بازار هدف و نیز تسهیل و بازبینی قوانین موجود، از سوی مسوولان این مشکلات حل خواهد شد.

کاوه، فرایند صدور مجوزهای کسب و کار و همچنین رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی را به عنوان دو معضل صنعت در سال گذشته دانست و اضافه کرد: ایجاد پنجره های واحد در امر صدور مجوزهای کسب و کار با در نظر گرفتن بازار عرضه و تقاضا و موقعیت جغرافیایی کسب و کار مورد درخواست در این زمینه و پرهیز از موازی کاری در بخش رتبه بندی کارت‌های بازرگانی، از راهکارهای برطرف ساختن این دو معضل و زمینه ساز تحقق «جهش تولید» محسوب می‌شود.

این متخصص صنعتی، تصویب بخشنامه ها و مصوبه های غیرکارشناسی و خلق الساعه را یکی از مشکلات بنگاه ها در سال ۹۸ دانست و گفت: بر اساس قوانین موجود باید نظر مشورتی تشکل‌های بخش خصوصی پیرامون مصوبه ها و تصمیم گیری ها باید همواره اخذ شود.

مدیرعامل هولدینگ‌گروه صنعتی سدید خاطر نشان ساخت: شیوع بیماری کرونا در کشور و کاهش تقاضای خدمات و تولیدات بنگاه های اقتصادی، بی شک آسیب های اقتصادی حوزه تولید و خدمات در سال ۹۹ را به دنبال دارد و منجر به تشدید مشکلات این بخش می شود و ضرورت حمایت‌های مختلف دولت را بیش از پیش آشکار می سازد.

کاوه تصریح کرد: مشکلات نقدینگی و سرمایه در گردش کسب و کارها و بنگاه های اقتصادی، مهمترین معضل تولید محسوب می‌شود و با توجه به روش های جدید تامین منابع مالی بنگاه ها از بازار سرمایه و نیز تامین نقدینگی و سرمایه در گردش مورد نیاز برای خرید مواد اولیه با روشهای اوراق خرید دین کالا و طرح گام مهمترین راهکارهای این بخش به حساب می آید.

دبیر سندیکای یادشده، موضوع تسهیلات بانکی، نرخ سود بالا و بهره مرکب در این حوزه را به عنوان یکی دیگر از مشکلات چند ساله تولید برشمرد و افزود: اکنون نیاز است تا نظام بانکی کشور ضمن هماهنگی بیشتر با بانک مرکزی، مصوبه های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و بانک مرکزی را در بخش امهال بدهی های معوق تولیدکنندگان به مورد اجرا گذارد و با هماهنگی وزارت اموراقتصادی و دارایی؛ با ارائه وام های جدید به بنگاه ها با نرخ تسهیلات مناسب، سبب درگیر شدن ظرفیتهای خالی تولیدکنندگان و حرکت در مسیر« جهش تولید» شود.

وی پیرامون موضوع خام فروشی و نیز تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید، به عنوان دو ‌چالش دیگر از چالشهای صنعت، توضیح داد: دیدگاه خام‌فروشی، میراثی است که در نظر متولیان صنعت کشوردرطول سالهای گذشته ریشه دوانده و بگونه ای است که اتکای زیادی برای تحصیل درآمد ارزی به این شیوه همواره وجود داشته در حالیکه کارخانه ها تکمیلی متعدد و متنوع در زنجیره صنایع مختلف همچون نفت، پتروشیمی، فولاد و... وجود دارند که با تولید محصولات نهایی و صادرات مرتبط، ارزش افزوده بالایی ایجاد و می توانند درآمد ارزی سرشاری را نصیب کشور ‌کنند.

کاوه گفت: همواره اکثر صنایع با کمبود مواد اولیه مورد نیاز تولید روبرو بوده و کاهش دسترسی ناشی از خام‌فروشی، سبب کاهش ظرفیت و در نتیجه زیان دهی بنگاه‌های اقتصادی می‌ شود و در واقع در بدترین حالت نیز ابتدا می باید نیاز کامل صنایع داخلی به مواد اولیه و خام مرتفع شده و سپس مازاد مرتبط صادر شود.

 

تسهیلات بانکی رسانه سرمایه شاخص نقدینگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر