کد خبر: 850659 A

راهدار:

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: در حال حاضر بسیاری از واحدهای صنعتی و خدماتی ما در مرحله تعطیلی یا نیمه تعطیل قرار گرفته‌اند.

«یلدا راهدار» عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این پرسش تجارت نیوز که آیا افزایش قیمت بنزین در تعطیلی یا کاهش میزان تولید کارخانه‌ها نقشی داشته است، گفت:  افزایش قیمت بنزین بر نامساعد شدن فضای کسب و کار بی‌تاثیر نبوده است. علی‌رغم برخی صحبت‌ها مبنی بر اینکه تاثیر قیمت بنزین در فضای کسب و کار اندک است، اما در عمل این طور نیست. معتقدیم قطعا تاثیر افزایش قیمت بنزین تنها بر حمل‌ونقل نخواهد بود؛ چرا که هیچ تولیدی مستقل از حمل‌ونقل نیست.

 راهدار اظهار کرد: در تمام مقاطع مواد اولیه تولیدکنندگان وابسته به حمل‌ونقل است. بنابراین گران شدن حامل‌های انرژی بر قیمت تمام شده محصولات اثرگذار است که این موضوع می‌تواند بخشی از بنگاه‌ها را به مرحله تعطیلی یا نیمه تعطیلی برساند؛ چرا که افزایش قیمت بنزین در بلندمدت قیمت تمام شده کالاهای تولیدی را افزایش می‌دهد و همین موضوع باعث می‌شود که صاحبان بنگاه‌ها دیگر توانی برای رقابت با کالاهای خارجی نداشته باشند. بنابراین در یک بازه زمانی از گردونه رقابت خارج خواهند شد.

او در پاسخ به این پرسش که کدام صنایع از افزایش قیمت بنزین تاثیر پذیرفته‌اند؟ پاسخ داد: در حال حاضر بسیاری از واحدهای صنعتی و خدماتی ما در مرحله تعطیلی یا نیمه تعطیل قرار گرفتند. بخش توریسم دچار مشکل شده است. ورود توریست به کشور هم کاهش یافته است. با افزایش قیمت بنزین مراکز خدماتی رفاهی مثل هتل‌ها در معرض تعطیلی قرار گرفته‌اند.

 راهدار در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه در استان فارس چه تعداد واحد صنعتی تعطیل شده‌اند؟ گفت: در فصل پایش فضای کسب و کار قرار داریم. آنچه که مشهود این است که افزایش قیمت بنزین بخش اعظمی از بنگاه‌ها را تحت تاثیر قرار داده و وضعیت آنها را نابه‌سامان کرده است. در حقیقت بحث حامل‌ها انرژی برای اکثر واحدهای صنعتی به یک دغدغه بزرگ تبدیل شده است. در خصوص تعطیلی بنگاه‌ها باید اعلام کنیم که متاسفانه آمار تعطیلی بنگاه‌های صنعتی محرمانه است.

تعطیلی بنگاه‌های تولیدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر