کد خبر: 818370 A

بررسی مشکلات صنعت مرغداری؛

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: برای ایجاد یک بازار با ثبات اقتصادی الزامی است که طبق عرضه و تقاضا بازار تولید به جریان بیفتد تا تولید کننده مجبور نشود، جوجه یک روزه را زیر قیمت بازار به فروش برساند و یا معدوم کند.

صنعت مرغداری ایران پیشینه ای حدود ۵۰ سال دارد. این صنعت در شرایط کنونی در چنبره ای از مشکلات گرفتار است.

صنعت مرغداری همانند دیگر صنایع وضعیت مطلوبی ندارد. متاسفانه برخی سومدیریت ها و تصمیمات نامناسب در این حوزه به مشکلات این صنعت دامن زده است.

اصلاح قیمت و فرآینده خرید گوشت مرغ، از بین نرفتن جوجه یک روزه و رفع موانع صادرات از جمله موضوعاتی است که تولیدکنندگان در این صنعت خواستار آن هستند

زیان میلیاردی تولیدکنندگان جوجه یک روزه در شش ماه

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه می گوید: با وجود اینکه در حال حاضر تولیدکنندگان جوجه یکروزه در یک سال و نیم اخیر قیمت فروش جوجه هاشان حداقل 10 الی 20 درصد زیر قیمت فروش جوجه در سال 96 بوده است بنابراین مشهود است که میانگین قیمت جوجه 1700 تومان تخمین زده می شود.

غلامعلی فارغی با بیان اینکه باتوجه به نرخ گذاری های انجام شده توسط تنظیم ستاد بازار تولید کنندگان در حدود ۷۰۰ میلیارد تومان در مقطع شش ماه امسال ضرر کرده اند گفت: علاوه بر این موضوعات با قیمت گذاری غیر واقعی از یک طرف تولیدکننده را وادار به تولید می کنند و از طرفی جلوی صادرات را میگیرند وبنابراین با این اوصاف ما بازار صادرات را کلا از دست می دهیم.

متاسفانه متولیان این حوزه اعتقادی به تشکل ها ندارند

امیر میران آملی نایب رئیس اتاق بازرگانی مازندران نیز با بیان اینکه آقایان بدون کارشناسی می گویند که باید 125میلیون جوجه تولید بشود افزود: این دستورات بر چه اساسی صورت می گیرد این اظهارات تولیدکننده را نابود می کند.

وی با بیان اینکه ما هنوز برنامه ریزی در خط تولید نداریم تصریح کرد: متاسفانه متولیان این حوزه اعتقادی به تشکل ها ندارند و عمدتا تصمیمات پشت درهای بسته گرفته می شود.

تصمیمات یک شبه به صادرات ضربه می زند

نایب رئیس اتاق بازرگانی مازندران با انتقاد از تصمیمات غیرکارشناسی در صنعت طیور گفت: متاسفانه یک شب دستور ممنوعیت صادرات مرغ ابلاغ می شود و برای صدور همین بخش نامه ها زمانی که ما به دنبال صادرات هستیم باید 6 ماه دوندگی کنیم

اما زمانیکه قیمت مرغ یک افزایش ناچیز پیدا میکند با یک نامه و بدون بخشنامه جلوی صادرات را می گیرند

امیر میران آملی با تاکید بر حمایت از بخش خصوصی اظهار کرد: حمایت زبانی از تولید کننده بی فایده است باید برای رونق تولید به بخش خصوصی و تولیدکنندگان اطمینان کرد.

حضور بخش خصوصی در تصمیم گیری ها پر رنگ تر شود

سیدراضی نوری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه قیمت گذرای در بازار مرغ بر طبق عرضه و تقاضا تنظیم شود گفت: این موضوع یک اصل اقتصادی است و بنابراین باید فارغ ازاینکه بازار مشتری دارد یا ندارد تصمیمی در چارچوب ثبات بازار اقتصادی اتخاذ شود و از همین رو یکی از راهکارهای اساسی این است که علاوه بر اینکه حضور بخش خصوصی در این بخش پر رنگ تر باشد.

قیمت گذاری بر اساس عرضه و تقاضا باشد

علی ابراهیمی سخنگوی کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس نیز با بیان اینکه یکی از اهرم های تنظیم بازار اقتصادی این است که حلقه تنظیم بازا ریتمی منظم داشته باشد افزود: برای ایجاد یک بازار با ثبات اقتصادی الزامی است که برطبق عرضه و تقاضا بازار تولید به جریان بیفتد تا تولید کننده مجبور نشود، جوجه یک روزه را زیر قیمت بازار به فروش برساند و یا معدوم کند.

برای تنظیم بازار زنجیره تولید ترسیم شود

نظر افضلی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نیز با بیان اینکه برای تنظیم بازار جوجه یکروزه باید برنامه ریزی کاربردی برای ایجاد یک زنجیره تولید ترسیم شود گفت: در سالی که به نام رونق تولید است تولیدکنندگان مورد حمایت و توجه قرار گرفته و از نظرات آنها در تصمیم گیری ها استفاده کرد.

صادرات صنعت طیور صنعت مرغداری زیان میلیاردی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر