کد خبر: 814552 A

استاندار :

استاندار مازندران در بازدید از سد هراز از این پروژه بعنوان بزرگترین پروژه عمرانی مازندران یاد کرد و گفت؛ همه باید کمک کنند تا این پروژه مهم که به لحاظ اقتصادی برای استان بسیار حائز اهمیت است به اتمام برسد.

مازندران-امیریفر-خبرنگارعصرتوسعه؛ حسین زادگان  با اشاره به پیشرفت مناسب این پروژه که هم اکنون ۳۹ درصد از عملیات اجرایی سد انجام شده گفت: باتوجه به ظرفیت و توان پیمانکار و مشاور خوب این سد انتظار داریم قرارگاه بیشتر از ظرفیت  موجود برای تکمیل این پروژه اهتمام داشته باشد. وی با اینکه دشت یکصد هزار هکتاری هراز بعنوان بزرگترین دشت شالیزاری شمال کشور محسوب می شود گفت: امیدواریم با احداث این سد علاوه بر تامین آب زراعی ،آب شرب شهروندان پایین دست که به لحاظ جمعیتی منطقه پر تر اکمی است تامین شود.

استاندار مازندران احداث جاده جایگزین را برای حل مشکلات ترافیکی جاده هراز و تسر یع در اجرای این پروژه مهم برشمرد و گفت: برای کاهش مشکلات در این بخش امیدواریم تا اوایل دیماه سال جاری قطعه اول جاده جایگزین که به طول ۴ کیلومتر می باشد ربهره برداری برسانید.

دکتر حسین زادگان در پایان ضمن قدردانی از عوامل اجرایی این طرح از جمله آب منطقه ای مازندران ، شرکت سپاسد ، شرکت مهاب قدس ، نقش و پیگیری نمایندگان را در تامین اعتبارات مورد نیاز این پروژه ضروری برشمرد و گفت؛ : انشاله همه نمایندگان استان بویژه نمایندگان بابل ، بابلسر ، نور ، آمل و محمودآباد تلاش بیشتری در این زمینه داشته باشند.

در ادامه محمد ابراهیم بخکشی ضمن تشریح اهداف مهم این پروژه از جمله تامین اب زراعی یکصد هزار زمین کشاورزی و تامین اب شرب ۱۴ شهر  و ۵۰۰ روستا منطقه و همچنین تامین انرژی برقابی به میزان ۲۵ مگابایت  ،کنترل سیلاب و بهبود شرایط زیست محیطی گفت: هم اکنون عمده کارهای مورد نیاز برای احداث سد از جمله ایجاد سیستم انحراف ، تونل های دسترسی و سرریز ،  تونل نیروگاه و فراز بند  به اتمام رسیده و عملیات خاکریز ی سد از سال گذشته شروع شده و هم اکنون ۲۲ متر از ۱۵۰ متر از ارتفاع سد انجام شده است.

یخکشی حجم تنظیمی سد هراز را ۶۵۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: این سد ۱۴ درصد از آب سطحی استان را مهم مهار می کند. که این رقم از کل سدهای در دست بهره برداری استان که حدود ۱۱ درصد است بیشتر است.  وی افزود:  با احداث این سد امکان کشت دوم نیز برای کشاورزان نیز فراهم شده و از زمان اجرا نیز حدود هفتصد الی هزار نفر مشغول بکار هستند. ایشان هزینه انجام شده این سد را تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود اعتبار این پروژه  در سال گذشته با احتساب تبصره های اختصاص داده شده بالغ بر یکصد و بیست میلیارد تومان بوده است و انظهار میدواری کرد در سال جاری نیز رقم مناسبی به این طرح اختصاص یابد.

انرژی زمین زیست محیطی روستا منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر