کد خبر: 812337 A

پادشاه تایلند به زنبارگی شهرت دارد. او از ۳ زن ۷ فرزند دارد... علاوه بر این، او گفته بود پسرش ترجیح می‌دهد آخر هفته هایش را در کنار زنان زیبا بگذراند تا به وظایف رسمی مقام سلطنتی اش رسیدگی کند. شایعات تأیید نشده‌ای هم وجود داشته مبنی بر اینکه او قبلاً در کار قاچاق دست داشته، گرچه هیچ جزئیات یا خبر مشخصی در این مورد منتشر نشده است.

به گزارش ایلنا، در مقایسه با دربار بریتانیا که همواره در کانون توجه قرار داشته، خاندان سلطنتی تایلند بسیار مرموز و رازآلود هستند. این کشور قوانین سختگیرانه‌ای دارد که شهروندان و رسانه‌های تایلند را از اهانت به خاندان سلطنتی تایلند و انتشار جزئیات شرم آور درباره‌ آن منع می‌کند.

مراسم تاجگذاری شاه ماها واجیرالونگکورن که عنوان رسمی او شاه رامای دهم است ـ در ماه می ۲۰۱۹ برگزار شد؛ یعنی تقریباً سه سال پس از مرگ پادشاه قبلی تایلند که پدر او، بومیبول آدولیادج بود. محدودیت‌های رسانه‌ای در تایلند باعث شده اطلاعات زیادی درباره ماها واجیرالونگکورن در دست نباشد.

با این حال، تمام آنچه از او می‌دانیم، این است که او در بریتانیا و استرالیا تحصیل کرده، علاقه‌ زیادی به ورزش دوچرخه سواری دارد، تا به حال چهار بار ازدواج کرده و یک خلبان حرفه‌ای است. در ادامه با شاه واجیرالونگکورن و سبک زندگی منحصر به فردش آشنا خواهیم شد.

۷

ماها واجیرالونگکورن بودیندرادبایاوارانگون در سال ۱۹۵۲ متولد شد. او دومین فرزند و تنها پسر شاه بومیبول و همسرش، ملکه سیریکیت است.

هرچند او از همان ابتدا ولیعهد تایلند نام نگرفت، عده‌ی زیادی پیش بینی می‌کردند که او وارث تاج و تخت پدرش شود. تولد او در آن زمان آسایش خاطری برای خاندان سلطنتی تایلند فراهم کرد، چون آن‌ها به شدت منتظر یک پسر بودند و نگرانی زیادی از این بابت داشتند. «واجیرالونگکورن» در زبان تایلندی به معنای «مزین به جواهرات یا آذرخش» است.

با اینکه او در سال ۱۹۷۲ یعنی در ۱۵ سالگی، رسما ولیعهد تایلند معرفی شد، بیشتر دوران کودکی او در واقع در خارج از تایلند سپری شد. واجیرالونگکورن از سیزده تا هفده سالگی به مدرسه‌ای در انگلستان فرستاده شد و بعد از آن به دانشگاهی نظامی در استرالیا رفت.

او در سیزده سالگی وارد مدرسه‌ آمادگی شد و پس از آن در هفده سالگی به مدرسه‌ شبانه روزی مشهور و معتبر میلفیلد ِ انگلیس رفت. سپس به استرالیا رفت و وارد دانشگاه نظامی سلطنتی و در سال ۱۹۷۶ از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

واجیرالونگکورن که به خاطر نحوه‌ ترتبیتش در دربار تایلند نازپرورده بار آمده بود، به سختی توانسته بود از عهده‌ تحصیل در بریتانیا و استرالیا برآید.

بعد از فارغ التحصیلی، واجیرالونگکورن به ارتش تایلند پیوست و بیشتر سال‌های عمرش را در آنجا به عنوان افسر ارتش خدمت کرد. واجیرالونگکورن یک خلبان ماهر و حرفه‌ای است که هم بر هواپیماهای شهری و هم بر هواپیماهای نظامی تسلط دارد و در سفرهای خارجی اش، هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شخصی اش را شخصاً هدایت می‌کند، واجیرالونگکورن آموزش‌های نظامی اش را در تایلند، بریتانیا، آمریکا و استرالیا گذرانده است.

بعد از مرگ پدرش، شاه بومیبول در اکتبر ۲۰۱۶، ماها واجیرالونگکورن با عنوان رسمی «اعلی حضرت شاه رامای دهم» به پادشاهی رسید، به این معنی که او دهمین پادشاه خاندان سلطنتی چاکری است. با این حال، مراسم تاجگذاری واجیرالونگکورن سه سال بعد برگزار شد، چون می‌خواست ابتدا کشورش برای پدرش سوگواری کند.

طبق اعلام مجلس ملی قانون گذاری تایلند در اکتبر ۲۰۱۶، ماها واجیرالونگکورن شایسته دانست که اجازه دهد مردم مدتی را به ادای احترام برای پادشاه فقید اختصاص دهند.

۲

تاج گذاری واجیرالونگکورن که مدت زیادی انتظارش کشیده می‌شد، بالاخره در ماه می سال ۲۰۱۹، در مراسمی تماشایی برگزار شد. حدود ۱،۳۰۰ نفر و نیز فیل ها در نزدیکی کاخ بزرگ تایلند، شش ساعت و نیم رژه رفتند.

طبق شنیده ها، این مراسم در مجموع برای حکومت تایلند ۳۱ میلیون دلار خرج برداشت. گفته می‌شود ماها واجیرالونگکورن در روز تاجگذاری اش یک تاج ۷/۳ کیلوگرمی هم بر سر داشت که به یک الماس هندی مزین بود.

۳

سه روز قبل از مراسم تاجگذاری، ماها واجیرالونگکورن در مراسمی غافلگیر کننده با زنی ازدواج کرد که مدت‌ها با او در رابطه بود. این زن درواقع بادیگارد شخصی واجیرالونگکورن بود.

ازدواج این زوج اتفاق غافلگیر کننده‌ای بود، چون دربار تایلند پیش از آن هرگز از وجود رابطه‌ای عاشقانه میان پادشاه این کشور و ژنرال سوتیدا واجیرالونگکورن خبر نداده بود.

تصاویر منتشر شده از مراسم ازدواج این زوج نشان می‌دهد سوتیدا ابتدا در برابر پادشاه زانو زده و به او تعظیم می‌کند و سپس در کنار او می‌نشیند تا اسناد ازدواج را امضا کند. این مراسم در تالار تخت آمپورنساتان بانکوک برگزار شده بود.

با ازدواج سوتیدا با پادشاه تایلند، او حالا ملکه‌ تایلند محسوب می‌شود. در جریان برگزاری مراسم تاجگذاری واجیرالونگکورن، سوتیدا در بالکن کاخ در کنار همسرش حضور داشت.

۴

ماه ژوئیه‌ی سال میلادی جاری، پادشاه به سینینات وونگواجیراپاکدی، پرستار سابق ارتش تایلند هم عنوان صیغه‌ سلطنتی (یا همان معشوقه‌ پادشاه) اعطا کرد. سینینات را یکی دیگر از زنانی می‌دانند که واجیرالونگکورن مدت‌ها با او در رابطه بوده است، تصاویر منتشر شده از این مراسم هم پادشاه را در حال پاشیدن آب بر روی صورت سینینات نشان می‌دهد.

از بعد از سال ۱۹۲۱، سینینات اولین نفری است که این عنوان را رسما دریافت کرده، در این مراسم ملکه سوتیدا در کنار همسرش نشسته بود.

در ماه اوت سال میلادی جاری، خاندان سلطنتی تایلند با انتشار عکس‌هایی نادر از سینینات که او را در حال هدایت یک هواپیما نشان می‌داد، گوشه‌ای از آنچه در دربار این کشور می‌گذرد را نشان داد، و بسایت رسمی دربار تایلند، بعد از انتشار این عکس‌ها از دسترس خارج شد.

۵

پادشاه تایلند به زنبارگی شهرت دارد. او از ۳ زن و ۷ فرزند دارد. او در گذشته چندین طلاق تلخ داشته. آنطور که گفته می‌شود، مادر واجیرالونگکورن، ملکه سیریکیت، یک بار در اوایل دهه‌ ۱۹۸۰ پسرش را کمی شبیه به دون خوان توصیف کرده بود.

علاوه بر این، او گفته بود پسرش ترجیح می‌دهد آخر هفته هایش را در کنار زنان زیبا بگذراند تا به وظایف رسمی مقام سلطنتی اش رسیدگی کند. شایعات تأیید نشده‌ای هم وجود داشته مبنی بر اینکه او قبلاً در کار قاچاق دست داشته، گرچه هیچ جزئیات یا خبر مشخصی در این مورد منتشر نشده.

ماها واجیرالونگکورن یک بار در سال ۱۹۹۲ در ملاقاتی با روزنامه نگاران، مستقیم به این شایعات اشاره کرده و گفته بود: «من شبیه رئیس‌های مافیا هستم؟ اگه بودم حالا میلیونر شده بودم.»

ماها واجیرالونگکورن احتمالاً در کشورش، تایلند از چنین شایعاتی مصون است، چون تایلند قوانین سختگیرانه‌ای در مورد خاندان سلطنتی اش دارد. این قوانین، اهانت، بی آبرو کردن یا تهدید کردن هر یک از اعضای خاندان سلطنتی را برای مردم تایلند ممنوع کرده.

پادشاه تایلند حتی والدین همسر سومش که ندیمه‌ای به نام سریراسمی بود را بر اساس همین قوانین و با متهم کردن آن‌ها به سوء استفاده از نسبتشان با او به زندان انداخت.

واجیرالونگکورن علیرغم مقام مهمی که در تایلند دارند، از قرار معلوم مدت زمان زیادی را در کشورش نمی‌گذراند. طبق شنیده ها، او بیشتر اوقاتش را در آلمان سپری می‌کند و به گفته‌ روزنامه‌ آلمانی Bild، در شهر باواریای آلمان یک خانه دارد.

۶

او یکی از علاقه مندان جدی ورزش دوچرخه سواری است و در گذشته به طور مرتب مسابقات دوچرخه سواری گسترده‌ای در بانکوک برگزار می‌کرد. تصویر بالا واجیرالونگکورن را در رویداد «عشق و گرمای دوچرخه» در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد.

دختر او، پرنسس سیریواناواری ناریراتانا هم در این رویدادها شرکت داشته. واجیرالونگکورن حتی یک بار در سوئیس در حال دوچرخه سواری و بدون پیراهن دیده شده بود. این تصویر در ژوئن ۲۰۱۹ منتشر شد.

تصویر دیگری که در روزنامه‌ آلمانی Bild منتشر شد، پادشاه تایلند را با حداقل لباس در حال دوچرخه سواری در آلمان نشان می‌داد. پادشاه عجیب و غریب تایلند به علاقه‌ زیادش به سگ‌ها هم مشهور است. بعد از مرگ سگ خانگی او در سال ۲۰۱۶ که از نژاد پودل بود و «فوفو» نام داشت، واجیرالونگکورن به مدت ۴ روز یک مراسم سوگواری بودایی برای آن برگزار کرد. واجیرالونگکورن لباس افسران نیروهای هوایی را به تن سگش می‌کرد و در مراسم‌های رسمی او را به همراه خود می‌برد.

منبع: تابناک با تو

تایلند دلار زنان قاچاق مدرسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر