کد خبر: 797305 A

برخی غذا‌های خاص وجود دارد که نسبت به بقیه راحت‌تر هضم می‌شوند. اگرچه بدن به انواع مواد مغذی از قبیل: فیبر، پروتئین و چربی‌ها نیاز دارد، برخی غذا‌های حاوی این مواد می‌توانند در ایجاد خونریزی‌های معده و بیماری‌های گوارشی موثر باشند.

به گزارش ایلنا، غذا و تغذیه تاثیر بسزایی در روند زندگی افراد دارد تا جایی که انتخاب نوع غذا و شیوه تغذیه بار بزرگی از سلامت فیزیکی و یا حتی روانی افراد را به دوش می‌کشد؛ بنابراین اتنخاب نوع تغذیه و همخوانی آن با شرایط بدنی افراد از اهمیت خاصی برخوردار است. با توجه به شیوه زندگی مدرن امروزی، که سراسر مشغله و کمبود وقت است، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند غذا‌هایی انتخاب کنند که سریع آماده شوند و مغذی و آسان هضم بوده و با سرعت جذب بدن شوند.

برخی غذا‌های خاص وجود دارد که نسبت به بقیه راحت‌تر هضم می‌شوند. اگرچه بدن به انواع مواد مغذی از قبیل: فیبر، پروتئین و چربی‌ها نیاز دارد، برخی غذا‌های حاوی این مواد می‌توانند در ایجاد خونریزی‌های معده و بیماری‌های گوارشی موثر باشند. برای نمونه غذا‌های غنی از فیبر‌های مفید هست مانند سبزیجات و گندم، اما ممکن است هضم آن‌ها سخت‌تر از کربوهیدرات‌های ساده باشد.

همچنین غذا‌های چرب و تعدادی از پروتئین‌های حیوانی که هضم آن‌ها برای بدن بسیار زمانبراست، مدت زیادی برای هضم به زمان نیاز دارند و می‌توانند فشار مضاعفی به دستگاه گوارش وارد آورند؛ بنابراین اکثر غذا‌هایی که برای سلامت شخص مفیدند، خوشمزه نیستند و هنگامی که شخص مبتلا به بیماری حادی باشد و مجبور به پیروی از رژیم غذایی خاصی شود، از خوردن آن‌ها لذت نخواهد برد.

در این نوشتار ده غذای آسان هضم را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانند به افرادی که بیمارند و یا دوران نقاهت را طی می‌کنند، کمک کند.

نان تست

نان تست اغلب بخش عمده‌ای از یک رژیم ملایم (بدون نمک و ادویه) را تشکیل می‌دهد. یک دلیل آن، این است که هضم آن برای معده و روده آسان است.نان تست در کاهش تهوع و استفراغ مفید است و سوزش معده را کم می‌کند، اما آنچه باید توجه داشت این است که همه انواع تست‌ها این چنین نیستند.

نان گندم خالص غنی از فیبر است و هضم آن برای برخی افراد سخت است. بنابراین، برای اجتناب از مشکلات گوارشی، این افراد می‌توانند هنگامی که ناخوشند، نان تست سفید را به همراه کره استفاده کنند تا هضم آن آسان‌تر شود.افرادی که نسبت به گندم یا غذا‌های دارای نشاسته حساسیت دارند، می‌توانند نان‌های بدون گندم یا نشاسته را برای مصرف استفاده کنند.

برنج سفید

برنج از جمله غلاتی است که منبع انرژی خوبی برای بدن به شمار می‌رود، اما تمامی غلات به آسانی هضم نمی‌شوند. آن دسته از غلات که فیبر بالایی دارند، مانند برنج قهوه ای، می‌توانند در ایجاد ناراحتی‌ها و تحریکات گوارشی مانند اسهال، نفخ و گاز‌های معده دخیل باشند؛ بنابراین برنج سفید نسبت به نوع قهوه‌ای آن، به علت اینکه بدون سبوس بوده و فیبر کمتری دارد آسانتر هضم می‌شود و، چون کربوهیدرات بیشتری دارد، در بدن تولید انرژی بیشتری می‌کند.

کراکر‌های نمکی

بیسکویت‌های بدون قند نمکی یا همان کراکر‌ها اغلب برای درمان حالت تهوع و استفراغ و نیز سو هاضمه مانند تهوع صبحگاهی زنان باردار پیشنهاد می‌شوند. کراکرها، بیسکویت‌های بسیار سبک و ملایمی حاوی کربوهیدرات هستند که باعث سو هاضمه و تحریکات گوارشی نمی‌شوند.

موز

موز منبع خوبی از کربوهیدرات است که به راحتی هضم می‌شود و اکثر افراد مشکلی با آن ندارند. در موز‌های رسیده این کربوهیدرات‌ها دست یافتنی تراست.برای کسانی که مدتی دچار بیرون روی و اسهال هستند، موز انتخاب خوبی خواهد بود، چون پتاسیم از دست رفته بدن را تا حدودی جبران خواهد کرد.

سس سیب

میوه بخشی ار رژیم غذایی سالم است، اما به دلیل داشتن فیبر، باعث بروز مشکلات گوارشی می‌شود. سس سیب یک انتخاب عالی به عنوان منبع میوه‌ای است که آسانتر هضم می‌شود، زیرا سیب میکس شده است که به صورت پوره درآمده و اگرچه آن هم مقداری فیبر دارد، اما این مقدار بسیار کمتر از فیبر یک سیب کامل است که هضم آن نیز برای معده و دستگاه گوارش سخت‌تر است خواهد بود.

همچنین سس سیب حاوی پکتین است که یک فیبر قابل حل شدن در آب است و می‌تواند به درمان اسهال کمک کند. علاوه بر این، قند و کربوهیدرات موجود در آن باعث افزایش انرژی بدن می‌شود. به طور کلی، سیب و سس آن حاوی کربوهیدرات‌های تخمیر شده و قند‌های مفیداست که باکتری‌های روده را تغذیه می‌کند، اما ممکن است علایم سندرم تحریک پذیری روده را وخیم‌تر نماید؛ بنابراین اگر شخصی مبتلا به این بیماری است، می‌تواند به جای سیب از بلوبری یا انگور استفاده کند.

تخم مرغ

تخم مرغ به دلیل دارا بودن پروتئین و مواد معدنی به سلامت بدن کمک می‌کند. خاگینه (تخم مرغ به هم زده و پخته شده) خوراکی نرم، ملایم و ساده است که به راحتی در دستگاه گوارش تجزیه شده و هضم می‌شود و حال کسانی را که مدتی دچار ویروس معده یا تهوع بوده اند، مساعد می‌کند.هم سفیده و هم زرده تخم مرغ، هر دو معمولا حساسیت زا نبوده و به راحتی هضم می‌شوند.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین منبعی غنی از فیبر‌های قابل حل در آب است که نسبت به فیبر‌های غیر قابل حل در آب، بسیار راحت‌تر هضم می‌شود. علاوه بر این، فیبر‌های حل شدنی باعث افزایش باکتری‌های مفید روده و در نتیجه بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌شود.همچنین سیب زمینی شیرین دارای پتاسیم است که اغلب تقویت کننده خوبی برای پتاسیم از دست رفته بدن در دوره نقاهت اختلالات گوارشی خواهد بود.

جوجه

جوجه منبع خوبی از پروتئین حیوانی (گوشت سفید) کم چربی است که به بدن برای بازسازی و ترمیم خودش کمک می‌کند و به راحتی هضم می‌شود. هچنین بدون فیبر است بنابراین انتخاب خوبی برای افراد مبتلا به اختلالات گوارشی مانند سندرم تحریک پذیری روده است. بهترین روش مصرف آن پختن یا کباب پز کردن جوجه بدون پوست است وبهتر است که سرخ نشود چرا که در جوجه سرخ شده، روغن می‌تواند سبب ایجاد ناراحتی معده شده و اختلالات گوارشی را وخیم‌تر کند.

سالمون

اگر به دنبال یک ماهی آسان هضم هستید، سالمون انتخاب بسیار خوبی است. غنی از پروتئین و اسید‌های چرب، ضد التهاب و سرشار از امگا ۳ است. پختن سالمون نسبت به کباب کردن و یا سرخ کردن آن، معمولا روش بهتری است، زیرا هضم آن آسانتر خواهد بود.

ژلاتین

ژلاتین اغلب اولین غذایی است که افراد بیمار پس از عمل جراحی در بیمارستان می‌خورند، زیرا هضم آن برای دستگاه گوارش راحت بوده و به درمان کم آب شدن بدن که ناشی از استفراغ و اسهال است، کمک می‌کند.از ویژگی‌های دیگر ژلاتین این است که بدون روغن یا چربی است و ترکیب ساده‌ای است که بسیار ملایم، خوش طعم و خوش خوراک است.

بیماری‌هایی که غذا‌های آسان هضم به درمان یا پیشگیری از آن‌ها کمک می‌کنند:

انواع مختلف بیماری‌های روده‌ای می‌توانند سبب بروز مشکلات گوارشی شود. انتخاب غذا‌هایی که به راحتی هضم می‌شود به تسکین برخی علایم این بیماری‌ها کمک کرده و از پیشرفت بعضی دیگر از آن‌ها جلوگیری می‌کند.غذا‌های آسان هضم ممکن است در درمان یا پیشگیری برخی از بیماری‌های خاص گوارشی و یا دوران نقاهت بعضی از آن‌ها مانند جراحی روده، آنفلوآنزای همراه با دل درد و اسهال و استفراغ، سندرم تحریک پذیری روده، سوزش معده، اسهال و سوهاضمه مفید باشد.

هشدار

واکنش‌های معده همه اشخاص به بعضی غذاها، کاملا شبیه هم نیست. غذا‌هایی هستند که ممکن است هضم آن‌ها برای بعضی افراد دشوار باشد و باعث تحریکات گوارشی در آن‌ها شود، اما برخی دیگر را اذیت نکند و دستگاه گوارش آن‌ها را تحریک نکند.

غذا‌هایی که هضم آن‌ها سخت است ممکن است علایم تحریک و حساسیت‌های آلرژیک را بدتر کنند. تعیین و شناسایی اینکه کدام غذا‌ها باعث آزار دستگاه گوارش می‌شود و کدامیک آن را تحریک نمی‌کند، کمی سخت است. اینکه شخص به خاطر داشته باشد که برخی غذا‌ها ممکن است برای سلامت کلی بدن مفید باشند، اما باعث ایجاد مشکلات گوارشی شوند، در زمینه پیشگیری از مشکلات گوارشی بسیار کمک کننده خواهد بود.

البته آنچه باعث سوهاضمه و ناراحتی‌های گوارشی می‌شود، فقط برخی از غذا‌ها نیست، بلکه عادات بد خوردن مانند خوب نجویدن غذا، سریع غذا خوردن یا غذا خوردن همراه با استرس و نگرانی نیز می‌تواند باعث ایجاد آن شود. باید یادآوری کرد که تمرین عادات صحیح خوردن می‌تواند امراض و ناراحتی‌های گوارشی را کاهش دهد.

منبع: رکنا

 

خوراک رژیم غذایی سلامت سیب زمینی گوشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر