کد خبر: 794625 A

طیبه سیاوشی:

نماینده مردم تهران در مجلس عنوان کرد: در شرایط کنونی تعدادی از کودکان کمتر از 15 سال نیز در کارگاه‌های تولیدی و سایر بخش‌ها مشغول به کار هستند و از آنها به عنوان نیروی کار سیاه استفاده می‌شود، چرا که نه اسامی آنها جایی ثبت شده و نه تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و نه حقوق تعیین‌شده از سوی وزارت کار را دریافت می‌کنند.

 طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در مورد سوءاستفاده برخی کافرمایان از کودکان کار در قالب نیروی کار سیاه به خانه ملت گفت: کارفرمایان حق به کارگیری کودکان را در کارگاه‌های فعال تولیدی و اقتصادی رسمی ندارند، اما در شرایط نامطلوب اقتصادی کنونی تعدادی از سازمان‌های مردم نهاد که در زمینه حمایت از حقوق کودکان فعال هستند، از به کارگیری این نیروها در این مراکز خبر می‌دهند.

او ادامه داد: یکی از مشکلات موجود این است که در قانون کار نوجوانان بالای ۱۵ سال می‌توانند به طور رسمی  کار کنند، اما سازمان تامین اجتماعی آنها را از ۱۸ سالگی بیمه می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: البته در شرایط کنونی تعدادی از کودکان کمتر از ۱۵ سال نیز در کارگاه‌های تولیدی و سایر بخش‌ها مشغول به کار هستند و از آنها به عنوان نیروی کار سیاه استفاده می‌شود، چرا که نه اسامی آنها جایی ثبت شده و نه تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و نه حقوق تعیین‌شده از سوی وزارت کار را دریافت می‌کنند.

به گفته او : همه در جریان فعالیت تعدادی از کودکان کشور در قالب نیروی کار سیاه هستند و به طور قطع توسط برخی مسئولان نیز اعلام شده است.

سیاوشی یادآور شد: هر چه شرایط اقتصادی کشور سخت‌تر می‌شود، جمعیت نیروی کار سیاه که نیروی ارزان قیمت نیز تلقی می‌شوند، افزایش پیدا می‌کند و بخش‌های بیشتری از ظرفیت آنها استفاده می‌کنند.

 این نماینده مردم در مجلس دهم، در مورد دلیل نبود عزم جدی در مسئولان برای ساماندهی کودکان کار، تاکید کرد: یکی از مشکلات موجود در این زمینه ناشی از این است که اکثر این کودکان از اتباع خارجی هستند که راهکاری برای ساماندهی قطعی آنها وجود ندارد، از سوی دیگر ساماندهی کودکان کار در قالب قرار دادن آنها در کنار خانواده‌هایشان امکانپذیر بوده و اگر قرار است به عنوان نیروی کار رسمی فعالیت داشته باشند باید سن آنها بالای ۱۵ سال باشد.

او اظهار کرد: برای ساماندهی کودکان کار که سنشان کمتر از ۱۵ سال بوده و اکثر آنها نیز از اتباع خارجی هستند و به اقداماتی در قالب تکدی‌گری و مشاغل کاذب روی آورده‌اند، لازم است در کمپ در کنار خانواده‌هایشان نگهداری شوند، در غیر این صورت باید از ورود کودکان کار خارجی که روی دست مسئولان مانده‌اند به طور جدی خودداری شود.

کودکان کودکان کار استثمار کودکان بهره‌کشی از کودکان نیروی کار سیاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر