کد خبر: 794346 A

ماجراهای جنگ های جهانی همیشه عجیب و جالب بوده اما یکی از جالب ترین ماجرا ها این است که در جنگ جهانی دوم ، متفقین از بررسی قیمت پرتقال ها در پاریس استفاده کردند تا متوجه شوند که آیا پل های راه آهن با موفقیت بمباران شده اند یا خیر.

در سال 1944 ، متفقین بطور منظم خطوط ریلی را بمباران و خراب کردند و پل های راه‌آهن به سمت پاریس را برای خنثی کردن روند حرکت آلمانیها ویران کردند.

شاید تصور کنید این اقدام عجیب و اشتباه بوده، اما هدف از این اقدام مبارزه با روند ورود آلمانی ها به پاریس و درواقع اقدامی استراتژیک بود با این وجود می توانید حدس بزنید که وقتی چنین اتفاقی رخ می دهد روند دسترسی به بسیاری از اقلام، از خوراک تا پوشاک نیز دشوارتر می شود.

طبیعی است که هر اندازه دسترسی به مواد خوراکی کمتر شود قیمت این اقلام بالاتر می رود و یکی از اقلامی که مورد توجه قرار داشت، پرتقال بود. درواقع با توجه به این که پیش از این بمباران ها قیمت پرتقال ثابت بود، متفقین به بررسی قیمت پرتقال می پرداختند تا متوجه شوند آیا دسترسی آلمانی ها به مناطق مختلف کاهش یافته است یا خیر.

اما این ماجرا و افزایش قیمت شدید مواد غذایی ، پوشاک و سایر موارد غیرنظامیان را مجبور به تکیه به بازار سیاه کشاورزان برای تهیه مواد غذایی کرد که بسیار گران بود. بر همین اساس نیز بسیاری از آنها به مناطق روستایی فرانسه نقل مکان کرده بودند که آلمانی ها کمتر بودند و غذا به راحتی در دسترس بود.

افزایش قیمت جنگ جنگ جهانی دوم راه آهن فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر