کد خبر: 792247 A

قطار لوکس سریع‌السیر شرق که صبح استانبول را ترک کرده، شب‌هنگام در حالی که فضای التهاب‌آور و آبستن حادثه‌ای آن را فرا گرفته در نزدیکی‌های یوگوسلاوی در بهمن گیر می‌کند.

به گزارش ایلنا، این قطار ۲ شخصیت بارز را در خود جای داده‌است، اول، ساموئل راچت، تاجر انگلیسی که در همین شب تاریک با ضربات چاقو در یکی از کوپه‌های قطار به قتل می‌رسد و دیگری، هرکول پوآرو، کاراگاه مشهور بلژیکی که برای کاری در این قطار حضور دارد و راز قتل راچت را کشف می‌کند.

این جملات خلاصه‌ای از رمان بسیار مشهور «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» منتشر شده در سال ۱۹۴۳ است که میلیون‌ها نسخه از آن تا کنون در سراسر جهان فروخته شده و فیلم‌های متعددی از روی آن ساخته‌ شده‌ است.

اگر رد پای این شاهکار ادبیات جنائی را دنبال کنید، به کسی نمی‎‌رسید جز ملکه جنایت، آگاتا کریستی، نویسنده مشهور ادبیات جنائی و خالق شخصیت هرکول پوآرو.

آگاتا کریستی این کتاب را در اتاق شماره ۴۱۱ هتل پرا پالاس در استانبول نوشته، اتاقی که پس از این خلق ادبی، اتاق آگاتا کریستی نام می‌گیرد و با همان حال و هوا نگه‌داری می‌شود تا حتی امروز پس از گذشت بیش از نیم قرن، جاذبه‌ای برای گردشگران باشد و باعث میزبانی فستیوال جرم از سوی هتل پرا پالاس شود.

اتاق ۴۱۱ هتل پرا پالاس، محل خلق رمان «قتل در قطار سریع‌السیر شرق»

میز تحریر آگاتاکریستی در اتاق ۴۱۱، محل خلق «قتل در قطار سریع‌السیر شرق»

این هتل در سال در سال ۱۸۹۲ با رونق گرفتن قطار سریع‌السیر شرق که از پاریس به سمت استانبول می‌آمده و میهمانان اروپایی را به این شهر می‌آورده‌ تاسیس شده است و تا الان به کار خود ادامه می‌دهد.

امروزه قطاری با نام سریع السیر ونیز سیمپلون شرق با الهام از رمان آگاتا کریستی ساخته و طراحی شده تا مسافران را از سراسر اروپا جایه‌جا کند و به استانبول برساند.

منبع: چمدان

ادبیات جهان رمان قتل استانبول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر