کد خبر: 790795 A

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که در سراسر جهان ۵۲۰ کلان شهر تا سال ۲۰۵۰ با شرایط اقلیمی غیرمنتظره‌ای رو به رو خواهند شد.

به گزارش ایلنا، این مطالعه نشان می‌دهد که تهران، پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر ایران، تا آن زمان گرمایی به اندازه سن‌برناردینو و کالیفرنیا در ایالات متحده را تجربه خواهد کرد. تحقیقی که در دانشگاه ETH زوریخ به انجام رسیده، پیش بینی‌کند که چندین شهر که جمعیت‌ آنها از یک میلیون‌ نفر فراتر است تا ۳۰ سال آینده به دلیل تغییرات اقلیمی بیشترین میزان امواج گرمایی را در تاریخ خود به ثبت برسانند.

این مطالعه نشان می‌دهد که ۷۷ درصد از شهرها، تحت بهترین سناریو، شرایط اقلیمی‌شان به کلی تغییر خواهد کرد و به نواحی دیگری بدل خواهند گشت. در ۲۲ درصد از دیگر شهرها مانند کوالالامپور شرایط به گونه‌ای تغییر خواهد کرد که تا به امروز نمونه آن را در هیچ کلان‌شهری در دنیا شاهد نبوده‌ایم.

در این مطالعه نام ۸ شهر ایران نیز به چشم می‌خورد. بر این اساس تهران تا سال ۲۰۵۰ شرایطی مشابه سن برناردینو و کالیفرنیا خواهد داشت و دمای آن به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. شرایط اقلیمی کرج تا ۳۰ سال آینده مانند قم امروزی خواهد شد. در حالی که خود قم تا آن زمان مشابه بغداد امروزی در عراق خواهد شد. همینطور اصفهان شرایطی مانند مکزیکالی در مکزیک را تجربه خواهد کرد.

دمای هوای تبریز آنچنان بالا خواهد رفت که نمونه آن را امروز در تاشکند می‌توانیم ببینیم. در حالی کرمانشاه به اندازه شهر فونیکس در ایالات آریزونا آمریکا گرم خواهد شد، شرایط ۳۰ سال آینده اهواز با بصره امروزی در عراق معادل خواهد بود. هشتمین شهر مشهد است که بنابراین تحقیق تا سال ۲۰۵۰ از نظر اقلیمی مشابه شهر کویته در پاکستان خواهد بود.

به طور میانگین این تحقیق نشان داده است که دمای هوا در این شهرها بین ۲ تا ۶ درجه سانتی‌گراد افزایش خواهد یافت. اقلیم تهران، کرج و قم به مراتب بیش از سایر شهرها در نتیجه تغییر اقلیم با دگرگونی همراه خواهد بود.

منبع: علم و فناوری

ایران پایتخت جهان کلان شهر مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر