کد خبر: 787912 A

سیاه‌مرغ‌های بال‌سرخ بدون هیچ ترسی به طرف دوندگان شیرجه می‌روند.

به گزارش ایلنا، مکس ماتزا در بی بی سی نوشت: کارشناسان هشدار می‌دهند، با ادامهٔ نابودی قلمرو لانه‌سازی پرندگان، حملهٔ پرندگان به انسان‌ها افزایش خواهد یافت.

در اواخر ماه ژوئن، مری هایمن، در دنور کلرادو با سگش اطراف دریاچه راه می‌رفتند که پرنده‌ای به طور نگران‌کننده‌ای تا نزدیکی سر او پرواز کرد.

او به دنور پست چنین گفت که پیش از آنکه بفهمد چه اتفاقی افتاده است "پرنده با بدنش به شدت به پشت سر او برخورد کرد ودیوانه‌وار دور او چرخید و سپس به سوی بوته‌ها پرواز کرد".

او می‌گوید:" خنده‌دار است اما اتفاق غیر‌منتظره‌ای بود".

آندریا جونز، مدیر حفاظت از پرندگان بخش کالیفرنیای حفاظت محیط زیست انجمن ملی آدوبان، می‌گوید این حملات بدون تردید افزایش پیدا خواهد کرد.

او می‌گوید:"از دیدگاه ما این افزایش به دلیل تهدید زیستگاه‌های پرندگان است. از این رو انسان و پرندگان تماس بیشتری با هم پیدا می‌کنند".

بیشتر این اتفاقات در دوران زادآوری پرندگان می‌افتد. پرندگان لانه‌‌ساز در دفاع و حمایت از جوجه‌های‌شان بسیار مهاجم هستند. او می‌گوید: "درست مثل مامان خرسه" و حتی ممکن است به جانورانی بسیار بزرگ‌تر از خودشان هم حمله کنند.

آندریا جونز برای انجمن آدوبان، پرندگان را از ماساچوست تا کالیفرنیا، بررسی می‌کند

زمانی که خانم جونز پرستو‌های دریایی را در ساحل جزیره در ماساچوست بررسی می‌کرد بارها و بارها انبوهی از آنها سر‌و‌صدا‌کنان به سوی او شیرجه می‌رفتند تا جایی که او ناچار شد کلاهی از گل‌های مصنوعی بر سرش بگذارد چون آنها معمولاً به بالاترین نقطهٔ هدف‌شان حمله می‌کنند.

پرنده‌شناسانی که روی پرندگان شکاری بررسی و تحقیق می‌کنند گاهی برای بازدید از لانه‌ها و جوجه‌های آنها، کلاه ایمنی بر سر می‌گذارند.

دوندگان در دنور، کلرادو، در حال دویدن دست‌های خود را بالای سرشان تکان می‌دهند، تا جلوی حملهٔ سیاه‌مرغ‌های بال‌سرخ را بگیرند.

این مشکل خارج از ایالات متحده هم وجود دارد. شورای شهر، به مردی از پریستاتین در ولز که برای جلوگیری از حملهٔ مرغ‌های دریایی به خانه‌اش کمک خواسته بود، گفت می‌تواند اطراف خانه چتر بگذارد.

حملهٔ کلاغ‌ها در ونکوور، در بریتیش کلمبیا هم افزایش پیدا کرده است تا جایی که یکی از کسانی که بارها قربانی این حملات شده است سایتی به نام "کراو ترکس" ایجاد کرده است تا همه بتوانند گزارش حمله‌های خشونت‌بار مشابه را در آنجا بگذارند.

جیم اولیرلی، بانی این سایت به وال‌استریت ژورنال گفت:"تقریباً هر کسی نمونه‌ای از حملهٔ کلاغ‌ها به‌خاطر دارد". در وبسایت او حدود ۵۰۰۰ گزارش از حملهٔ کلاغ‌ها جمع‌آوری شده است و او متوجه افزایش گزارش‌ها در سال گذشته شده است.

پس از آنکه پستچی‌ها بارها مورد حملهٔ زاغ معروفی به نام کانوک در محله‌ای در ونکوور قرار گرفتند، ادارهٔ پست کانادا ارسال پست به چند خانه در این محله را به دلیل خطری که کارکنانش را تهدید می‌کرد، متوقف کرد.

درطول فصل پاییز در استرالیا، که "فصل شیرجه‌روی زاغ‌ها " نامیده می‌شود، استرالیایی‌ها توصیه‌های برای جلوگیری از حملهٔ کلاغ‌زاغی‌ها به همدیگر می‌کنند از جمله قرار دادن یک قوطی خالی روی سر و کشیدن دو چشم بر سطح بالایی جعبه تا باعث گیج شدن پرنده‌ها شود. بعضی‌ها هم چشم‌های فنر‌دار یا نوار‌های آلومینیومی به بالای کلاه دوچرخه‌سواری خود وصل می‌کنند تا از حملهٔ پرندگان در‌امان باشند.

خانم جونز از آدوبان می‌گوید به دلیل نقل این گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی به نظر می‌رسد چنین اتفاقاتی بیشتر و همه‌گیر‌تر شده است، اما حمله‌ها حتی وقتی بدن پرنده به سر کسی برخورد می‌کند، به ندرت ممکن است باعث صدمه به فرد شود.

او می‌گوید:" اگر انسان‌ها به زیستگاه‌ها و فضای زندگی پرندگان احترام بگذارند فکر نمی‌کنم حملات گسترده و همه‌گیر پرندگان اتفاق بیفتد".

تغییرات آب‌و‌هوا بر وسعت زیستگاه‌های پرندگان هم اثر گذاشته است به گفته او خشک‌سالی در غرب ایالات‌متحده چمنزار‌هایی را که بعضی پرندگان در آنها تخم می‌گذاشتند و زادآوری می‌کردند، از بین برده است.

کارشناسان می‌گویند آسان‌ترین راه برای پایان دادن به حملات پرندگان این است منطقه‌هایی را برای لانه‌سازی آنها در امان نگه داریم و آنها دیگر کاری به کار آدم‌ها نخواهند داشت.

از یک چیز خیال‌تان راحت باشد؛ لازم نیست از حمله هولناک و گروهی دسته‌های بزرگ پرندگان چنان که در اثر کلاسیک آلفرد هیچکاک و فیلم پرندگان نمایش داده شده است، بترسید.

پرنده حمله
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر