کد خبر: 787503 A

یک عضو کمیسیون کشاورزی خواستار شد:

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از مرگ شش انسان و تلفات بی‌سابقه دامی بر اثر شیوع بیماری تب خونریزی دهنده خبر داد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی می‌توانست با تزریق یک واکسن کم هزینه از این فاجعه جلوگیری کند.

به گزارش ایلنا، یوسف داودی در گفت‌وگو با خانه ملت نسبت به شیوع وسیع بیماری خطرناک پوستی لمپی اسکین دیزیز در میان گاوهای دامداران کشور هشدار داد و گفت: این بیماری در آذربایجان شرقی بیش از شهرهای دیگر شایع شده و هزاران دام را مبتلا کرده است، اگر این بیماری به همین منوال شیوع پیدا کند خسارت مالی آن به چندین میلیارد تومان خواهد رسید.

نماینده مردم سراب در مجلس با بیان اینکه این بیماری خسارت میلیاردی به دنبال داشته است در حالی که وزارت جهاد کشاورزی می‌توانست با تهیه و توزیع به موقع واکسن آن جلوی چنین خسارتی را بگیرد، افزود: ادامه تعلل در تهیه واکسن سبب شیوع بیشتر این بیماری خطرناک می‌شود، ضمن آنکه پایین آمدن تولید، زاد و ولد دام و کاهش وزن آنها را به دنبال دارد البته با توجه به گسترش این بیماری در بدن دام درمان آن نیز زمان‌بر خواهد شد. 

او همچنین از شیوع بیماری خطرناک، کشنده و همچنین مشترک میان انسان و دام دیگری باعنوان تب هموراژیک کریمه کونگو (بیماری تب خونریزی دهنده) خبر داد و گفت: این بیماری طی چند هفته اخیر شش نفر تلفات انسانی و تاکنون تلفات بی‌سابقه دامی در کشور داشته است.

 نایب رئیس کمیته دام، طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی مجلس با یادآوری اینکه تعدادی از افراد فعال در دامداری و کشتارگاه  نیز بستری و قرنطینه شده‌اند، اضافه کرد: استفاده نکردن از حشره‌کش و سهل‌انگاری در تامین سموم دفع آفات حیوانی این بیماری را شایع کرده و متاسفانه در خون حیوانات رخنه کرده است و اگر به مرحله خونریزی پوستی کل بدن برسد عملا غیرقابل درمان خواهد بود.

 داودی با یادآوری اینکه طبق قانون برنامه ششم توسعه واکسن دام‌ها باید تهیه و یارانه دولتی به دامداران برای تهیه این واکسن‌ها داده شود، توضیح داد: تب هموراژیک کریمه کنگو (بیماری تب خونریزی دهنده) ضایعات پوستی و مخاطی (داخل دهان و بینی) برای دام به دنبال دارد درحالی که می‌توانستند با تزریق یک واکسن کم هزینه از این فاجعه جلوگیری کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی به تازگی واکسن این بیماری را از ترکیه وارد کرده و قرار است برخلاف قانون به دامداران بفروشند، هرچند همین کار را هم نیز به موقع انجام نداده‌اند و به‌نوعی اقدام آن‌ها نوش دارو بعد از مرگ سهراب است.

دامداران واکسن دامداری وزارت جهاد كشاورزی بیماری‌های دامی تب کنگو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر