کد خبر: 785897 A

رئیس موسسه مطالعاتی وابسته به دربار سعودی، در گزارشی محرمانه تصریح کرده است که «محمد بن سلمان» باید در رویکردهای خود نسبت به ایران تجدید نظر کند.

«موسسه بین المللی مطالعات ایران» وابسته به خاندان پادشاهی سعودی طی یک گزارش محرمانه تصریح کرد: تداوم مشی فعلی در سیاست خارجی سعودی می تواند این کشور را با چالش های جدی در حوزه منطقه ای و بین المللی مواجه کند.

دکتر «محمد صفر السلمی» رئیس این موسسه مطالعاتی که در پوشش سازمان غیرانتفاعی مستقل نسبت به جمع آوری اطلاعات درباره ایران اقدام می کند در این گزارش تصریح کرده است که «محمد بن سلمان» باید در رویکردهای خود نسبت به ایران تجدید نظر کند.

در این گزارش با تشریح ناکامی های سعودی در یمن، عراق و سوریه نسبت به شکل گیری احساس سرخوردگی و تحقیر در درون جامعه سعودی به دلیل صرف هزینه های هنگفت و ناکامی در تامین اهداف، احساس نگرانی شده و اعتبار خاندان سلمان و مشروعیت حاکمیت سعودی را در معرض لطمات جدی عنوان کرده است.

صفر السلمی در گزارش این مرکز که رتبه اول را در عربستان و رتبه نهم منطقه را در میان اندیشکده ها دارد، تاکید کرده که تداوم این شرایط می تواند اعتبار سعودی در کشورهای اسلامی را نیز به دلیل ضعف و شکست مستمر به شدت تضعیف کرده و ترکیه را جایگزین سعودی کند.

در بخشی از این گزارش پیشنهاد شده است که با توجه به عدم پشتیبانی کافی آمریکا از سعودی و مصلحت سنجی و احتیاط این کشور در برابر ایران در حوادثی مانند ساقط شدن پهپاد فوق پیشرفته و انفجار نفت کش ها، سعودی باید تلاش کند تا به ایران نزدیک شده و با راه های به ظاهر دوستانه مانع افزایش نفوذ منطقه‌ای ایران شود.

منبع: نور نیوز

محمد بن سلمان موسسه مطالعاتی سعودی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر