کد خبر: 784804 A

انتقاد از افزایش نجومی قیمت کود شیمیایی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از افزایش قیمت کود شیمیایی به هر کیلو هزار و ۶۰۰ تومان گفت: به نوعی می‌توان گفت که مسئولان به مرگ گرفته‌اند تا به تب راضی باشیم، کشاورزان توان پرداخت ۶۰۰ تومان برای هر کیلوگرم کود شیمیایی را نیز نداشتند.

شمس‌الله شریعت‌نژاد در گفت‌و‌گو با خانه ملت درباره افزایش قیمت کودهای شیمیایی و عدم عرضه آن توسط پتروشیمی‌ها، عنوان کرد: قیمت هر کیلوگرم کود شیمیایی به بیش از هزار تومان افزایش یافته و این انتظار را دارند که کشاورزان با توجه به محدودیت درآمدی سه برابر قیمت گذشته در این زمینه هزینه پرداخت کند.

او با اشاره به اینکه به رغم افزایش هزینه تولید محصولات کشاورزی از جمله کود شیمیایی قیمت محصولات تولیدی افزایش پیدا نمی‌کند، ادامه داد: متاسفانه کشاورزان قشری هستند که به اشکال مختلف حق آنها تضییع می‌شود.

شریعت‌نژاد با تاکید بر اینکه کشاورزان تولید کننده‌های ضعیفی هستند که به راحتی تحت فشار مصرف کنندگان قرار می‌گیرند، عنوان کرد: در حال حاضر پتروشیمی‌ها کمک‌های بسیار زیادی از بخش دولتی دریافت می‌کنند و بسیاری از آنها به صورت رانتی عمل می‌کنند.

او با بیان اینکه بسیاری از امکانات با استفاده از رانت در اختیار پتروشیمی‌ها قرار گرفته و در حال حاضر نیز مورد حمایت دولت هستند و سوخت و ارز مورد نیاز آنها تامین می‌شود، گفت: وزارت جهاد کشاورزی و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس نسبت به رانت موجود و حمایت بیش از حد از پتروشیمی‌ها اعتراض دارند.

نماینده مردم رامسر در مجلس با اشاره به اینکه قیمت کود شیمیایی به صورت نا متعارف به بیش از یک هزار و ۶۰۰تومان افزایش داده شده تا کشاورزان از قیمت هزار تومانی آن رضایت داشته باشند، ادامه داد: به نوعی می‌توان گفت که مسئولان به مرگ گرفته‌اند تا به تب راضی باشیم، کشاورزان توان پرداخت ۶۰۰ تومان برای هر کیلوگرم کود شیمیایی را نیز نداشتند.

او گفت: اینکه دولت برای کاهش مصرف کود شیمیایی برنامه داشته باشد امر پسندیده‌ای است، اما اجرای آن با استفاده از روش افزایش قیمت مناسب نیست.

پتروشیمی کشاورزی کشاورزان کود شیمیایی افزایش قیمت کود شیمیایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر