کد خبر: 777443 A

بسیاری از افراد تصور می کنند که کامپیوترها متعلق به زمان حال هستند و درواقع از ساخته های معاصر بشر محسوب می شوند. این در حالی است که یافته های باستان شناسی نشان می دهد یک قرن پیش از میلاد مسیح نیز کامپیوترها وجود داشته اند.

به گزارش ایلنا، "ماشین آنتیکیترا" را می‌توان نخستین کامپیوتر آنالوگ باستانی جهان دانست. دستگاهی خیره کننده که با توجه به امکانات محدود زمان خود کارکردی منحصر به فرد داشته است.

ماشین آنتیکیترا و تکنولوژی پشت این دستگاه تا زمانی که ساعتهای مبتنی بر ستاره شناسی و نجوم در قرن چهاردهم وارد اروپا نشد، شناخته نشدند، ماشین آنتیکتیترا در سال 1900 در یک کشتی باستان یونان کشف شد. کارکنان موزه این دستگاه را به مدت دو سال نادیده گرفته بودند چرا که در نگاه اول، به نظر می رسید که فقط یک توده از برنز و چوب زنگ زده و بی ارزش است.

اما بررسی های دقیق تر نشان داد ماجرا بسیار مهمتر است و این دستگاه می تواند موقعیت های نجومی را در یک تاریخ خاص پیشبینی کند. چرخش یک دست میل این دستگاه تاریخ را تغییر داده و باعث می شود که دستگاه به طور همزمان موقعیت ماه، خورشید، مدار ماه، گرفتگی ماه و چرخه های تقویم را محاسبه کند. همچنین ممکن است قادر به پیش بینی موقعیت سیارات است.

این دستگاه پیشرفته را می توان نخستین تلاش بشر برای ساخت یک کامپیوتر خانگی دانست.

منبع: انتخاب

باستان شناسی ستاره شناسی موزه یونان ماه گرفتگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر