کد خبر: 768346 A

گفت‌وگوی منتشر نشده با امام جمعه کازرون:

امام جمعه کازرون، ایجاد وحدت میان شیعه و سنی را وظیفه رسانه ها و علما دانست و اظهار کرد: اگر رسانه ها و علما به مردم آگاهی بدهند دشمنان نمی توانند از عدم آگاهی آنان سوء استفاده کنند و هم چنین به راحتی می توانند منجر به گسترش صلح میان این دو گروه شوند.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام محمد خرسند در گفت وگو با خبرنگار شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)، با بیان این که اختلافات کوچکی که از صدر اسلام وجود داشته و دشمنان از این مورد به نفع خود استفاده می کنند، تصریح کرد: براساس حرکت انقلاب جمهوری اسلامی ایران که برخاسته از حوزه علمیه شیعه و اعتقادات مردم بود، دین را از حاشیه زندگی مردم به متن زندگی آنها برگرداند. لذا دشمنان اسلام احساس خطر جدی کردند و هجوم خود را نسبت به مسلمانان افزایش دادند و چون نمی توانند به اصل اسلام آسیبی بزنند اختلافاتی که از صدر اسلام هم بوده و با برجسته کردن این اختلافات میان فِرق اسلامی دل خوش کردند.

او با اظهار تاسف درباره گسترش جریانات انحرافی در سده های اخیر گفت: متاسفانه جریانات انحرافی هم که از صدها سال قبل به وجود آمده و با استفاده از حکمرانانی که در خدمت مقاصد استکباری قرار دارند و به ظاهر اسلامی اند اما در باطن بسیار فاسد هستند. در حال حاضر هم در کشورهایی مثل عراق و سوریه ویمن توجه کشورهای اسلامی را از مساله فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی به سمت درگیری های میان شیعه و سنی جلب می کنند. این نقشه حساب شده ای است که اسلام را از اساس قبول ندارند و فقط منافع خود را در خطر می بینند و تنها هدف آنها جنگ افروزی است.

خرسند در ادامه افزود: دعوای میان شیعه و سنی یک دعوای کاملا انحرافی و استکباری است و همه باید مراقب باشند تا به این مسیر راه پیدا نکنند. جمهوری اسلامی ایران وحدت را یک استراتژی می داند و نه یک تاکتیک؛ اخوت و هم چنین وحدت اسلامی را یک ضرورت می داند و راه حل مشکلات امروز در عراق و سوریه هم همین امر است.

امام جمعه کازرون با اشاره به نقش عمده علما در عدم گسترش این اختلافات میان این دو گروه، افزود: علما باید بیش از همه پایبند به دستورات قرآن و اسلام باشند. در سنت و روش ائمه اطهار (ع) و یا در حکومت حضرت علی می بینیم با اینکه حکومت حق مسلم ایشان بود وقتی که اندرزهای ایشان در آنها اثر بخش نشد، امیر المومنین (ع) مصالح امت اسلامی را بر حق خود ترجیح دادند؛ به طور مثال وقتی حجاج به سرزمین وحی می روند علما به آنها تاکید می کنند که پشت سر ائمه جماعت سنی ها نماز بخوانند و به اعتقادات آنها احترام بگذارند. و یا وقتی در عراق آیت الله العظمی سیستانی و مراجع دیگر اهل نجف منادی وحدت هستند که اهل سنت را برادر خود می دانند و مدافع حق و حقوق اهل تسنن هستند، بنابراین ما انتظار داریم که همه علمای اهل تسنن و اهل تشیع چنین راهی را پیش بگیرند که منادی وحدت باشند.

وی درباره نقش مهم علمای اهل تسنن گفت: به ویژه علمای اهل سنت نباید اجازه دهند تا یک عده افراد قلیلِ تکفیری و منحرف به اسم پای بندی به اسلام، برادر کشی و مسلمان کشی را جایز بدانند و بدعت هایی در دین به وجود بیاورند که آسیب آن را خودشان هم می بینند. کسانی که عادت به جنایت و آدم کشی دارند یک روزی هم امنیت خود آنها به خطر می افتد پس از علمای شیعه و سنی انتظار می رود بیش از اقشار دیگر به این موضوع پایبند باشد.

خرسند در خصوص بزرگنمایی اختلافات میان شیعه و سنی اظهار کرد: ما نمی خواهیم که شیعیان سنی شوند و یا سنی ها شیعه، این دو گروه مشترکات بسیاری مثل قرآن، سنت پیامبر(ص) ، نماز و حج دارند و باید به این اشتراکات بپردازیم. هم چنین باید برخی از فروعات و عواملی که سبب گسترش اختلاف می شود را رها کنیم؛ چون هیچ کسی هم جز مسلمانان از نتیجه این کشت و کشتار های عراق و سوریه … که تکفیری ها به راه انداختند ضرر نمی کنند.

او در ادامه افزود: اگر این اقداماتی که علیه سوریه و دیگر کشورهای خاورمیانه می شود در اسرائیل رخ می داد، آنها از بین می رفتند در حالی که کشورهای خاورمیانه را نا امن می کنند تا کشورهای خودشان آرام باشد. بنابراین بحث اختلاف شیعه و سنی یک توطئه استکباری ایست.

امام جمعه کازرون در خصوص علمایی که نسبت به این اقدامات سکوت می کنند، تصریح کرد: کسانی که سکوت می کنند یا وابسته اند یا فریب خورده اند. افرادی که وابسته اند پول می گیرند و آنها بیشترین ضربه را به اسلام می زنند و قطعا خداوند عذابی سخت برای آنها در نظر می گیرد. و عده ای هم هستند که بصیرت لازم را ندارند، یعنی اینکه سطحی نگرند و تعصبات مذهبی اجازه نمی دهد که منفعت کل مسلمانان در نظر گرفته شود. در حالی که ما باید کلان نگر باشیم و به مصلحت یک مذهب یا یک فرقه فکر نکنیم.

خرسند با اشاره به ایجاد وحدت در صدر اسلام توسط پیامبر خاطر نشان کرد: اسلام دین منطق، رحمت و رافت است. پیامبر هیچ گاه با خشونت اسلام را ترویج ندادند بلکه این حضرت با نرم خویی سعی در گسترش اسلام داشتند. اگر ما هم می خواهیم اسلام یک دین فراگیر باشد باید از همین راه اسلام را تبلیغ کرد و نه از راه آدم کشی و سر بریدن؛ این موارد در دین اسلام و هیچ مذهب و مرامی جایگاهی ندارد بلکه تقبیح شده. این رفتارها که از سوی تکفیری ها انجام می شود فقط برای بدنام کردن مسلمانان و اسلام است.

وی درباره ابزار تبلیغ و استفاده از امکانات در جهت ترویج اسلام تصریح کرد: ابزار تبلیغ پیامبر اسلام (ص) زبان نرم، منطق و استدلال بوده و لذا می بینیم که پیامبر در عرض ۲۳ سال با کمترین امکانات اسلام را جهانی کرد. اگر ما هم از سنت پیامبر (ص) و اهل بیت ایشان پیروی کنیم قطعا همان جذابیت زمان پیامبر را خواهد داشت. با توجه به اینکه امروز ما رسانه ها و مطبوعات را هم در اختیار داریم که می توانیم با کمک آنها بسیار راحت تر به تبلیغ دین اسلام بپردازیم و هجمه هایی که بر علیه اسلام دیده می شود را خنثی کنیم.

امام جمعه کازرون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر