کد خبر: 766844 A

رود مقدس اردن رودی است که ۵ پیامبر از آن عبور کرده اند.

به گزارش ایلنا، ایستگاه نخست به سوی محلی است که عیسی مسیح (ع) 2000 سال پیش غسل داده شد، شاید گمان شود که این رود فقط مختص مسیحیان است، در حالی که مسئولان محلی می گویند براساس روایات تاریخی پنج پیامبر که در قرآن کریم نیز ذکر شده اند از آن عبور کرده اند.

رود اردن جزئی از تاریخ و سمبلی دینی برای مردم این بخش از زمین است و برای طوایف مسیحی به طور کلی و مسیحیان شرقی به طور ویژه، دارای اهمیّت روحی است. آنها معتقدند در این منطقه از رود اردن مراسم غسل تعمید حضرت عیسی (ع) به دست یوحنا المعمدان برگزار شده است و آنجا را «المغطس» می خوانند و به همین دلیل برای آنان مقدس است و به آن «نهر المقدس» نیز می‌گویند.

این رود بین مرزهای اردن و فلسطین اشغالی قرار دارد. طول آن ۳۲۰ کیلومتر و مساحت حوضه رود ۱۷۳۰۰ کیلومتر است. در کنار رود اردن، باغی باستانی قرار دارد که بقایای دیری که به عصر بیزانس باز میگردد وجود دارد و دست کم چهار کلیسا در آنجا به چشم میخورد. یکی از کلیساها در اطراف غاری ساخته شده که زوّار مسیحی آن را «غار یوحنا المعمدان» می نامند.

صدها تن از مسیحیان رم ارتدوکس همزمان با جشن روز «عید الغطاس» در رود اردن در نزدیکی شهر اریحا در کرانه باختری در مراسم غسل تعمید شرکت می کنند.

هنگامی که شما به دریای مرده در اردن برسید و مقصد شما رودخانه مقدس باشد، در واقع به زمین پیامبران قدم گذاشته اید.

ایستگاه نخست به سوی محلی است که عیسی مسیح (ع) 2000 سال پیش غسل داده شد، شاید گمان شود که این رود فقط مختص مسیحیان است، در حالی که مسئولان محلی می گویند براساس روایات تاریخی پنج پیامبر که در قرآن کریم نیز ذکر شده اند از آن عبور کرده اند.

مهندس «رستم مکجیان» مدیر منطقه رود اردن می گوید: از جمله پیامبرانی که از این منطقه عبور کردند الیاس «ایلیا» است که نام او در سوره مبارکه صافات آمده است.

او می گوید همینطور نام الیاس در «کتاب دوم پادشاهان» آمده است، و میخوانیم: پیامبر الیاس همراه شاگردش الیشع (الیسع) از اریحا گام برداشتند تا به رود اردن رسیدند و پیراهن الیاس نبی، رود را لمس کرد، رود اردن شکافته شد.

او می گوید پس از وفات پیامبر موسی، که به سرزمین مقدس از قله کوه نِبو، در چند کیلومتری مدابا، نگاه کرد، یوشع بن نون شاگردش از طریق این منطقه خاص در راه خود به فلسطین گذشت. یوشَع بنا به تورات از پیامبران بنی اسرائیل و جانشین موسی (ع) بود. عبور بنی‌اسرائیل از رود اردن تحت فرماندهی وی انجام شد.

مکجیان میگوید یحیی بن زکریا (علیه السلام) نیز در مغارهای از این وادی ساکن شد و در آنجا به عبادت پرداخت.

یونانیان به این رود «اولون» می گویند و در نزد مسیحیان به رود مقدس مشهور است.

چهار پاپ تاکنون از مغطس دیدن کرده اند. نخستین آنها پاپ پل دوم بود که ملک حسین به او یک درخت زیتون هدیه داد که در واتیکان به عنوان سمبل صلح کاشته شد، پاپ فرانسیس هم در سال ۲۰۱۴ میلادی به مغطس مسیح (ع) در رود اردن رفت و ملک عبدالله دوم و همسرش از او استقبال کردند. اسقف تاوضروس به عنوان پاپ قبطیان مصر هم از این رود دیدن کرده است.

مسیر رسیدن به رود اردن خاکی و طبیعی است و در اطراف آن درختان سدر بیابانی پراکنده به چشم می خورند.

رود۱۵

رود۱۴

رود۱۳

رود۱۲

رود۱۱

رود۹

رود۵

رود۴

رود۳

رود۲

منبع: تابناک باتو

زمین قرآن کریم مصر ملک عبدالله پیامبر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر