کد خبر: 765759 A

محققان دانشگاه تورنتو متوجه شدند مصرف قرص‌های استاتین در افراد مسن صدمه‌دیده می‌تواند تا 13 درصد ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

به گزارش ایلنا، این محققان پرونده 300 هزار بیمار که دچار ضربه‌مغزی شده بودند را موردمطالعه قراردادند و متوجه شدند که آن‌ها پس از مصرف داروهای استاتین کمتر دچار زوال عقل شده‌اند.
 
استاتین‌ها گروهی از داروهای کاهنده کلسترول خون هستند که با مهار آنزیم کاهنده اچ‌ام‌جی-کوآ (HMG-CoA reductase) عمل می‌کنند.
 
اغلب ضربه‌های مغزی به‌سوی بهبود پیش می‌روند اما در افراد مسن این حالت می‌تواند منجر به زوال عقل شود.
 
محققان کانادایی سعی کردند دو عامل کلسترول و التهاب که نتیجه مستقیم روی زوال عقل دارند را موردبررسی قرار دهند و به همین خاطر پرونده 28815 نفر 66 سال به بالا را که ضربه‌مغزی شده بودند، موردمطالعه قراردادند.
 
61 درصد از این افراد زن بودند و یک‌چهارم از آن‌ها در 90 روز اول پس از ضربه‌مغزی استاتین دریافت کرده بودند. استاتین شامل آتورواستاتین، سریسواستین، فلوواستاتین، لوواستاتین، پیتواستاتین، پرواستاتین، روسوواستاتین و سیم واستاتین بودند.
 
پس از پیگیری 4 ساله یک نفر از 6 نفر یعنی 4727 نفر دچار زوال عقل شده بودند. کسانی که قرص دریافت کرده بودند از هر 100 نفر 37 نفرشان به زوال عقل مبتلا شدند و از هر هزار نفر که قرص مصرف نکرده بودند 43 نفر مبتلابه این بیماری شدند.

منبع: خبرآنلاین

مصرف قرص زوال عقل استاتین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر