کد خبر: 765662 A

بریتانیا یکی از طرفین مهم در جنگ جهانی بود و کشته و زخمی‌های بی شماری نیز در دوران جنگ‌های جهانی داشت. این کشور در طول جنگ جهانی یک اشتباه عجیب داشت که شاید کمتر به آن اشاره شده باشد.

به گزارش ایلنا، در سال ۱۹۴۲، واحد اجرایی عملیات ویژه بریتانیا (SOE) نشانه‌هایی را مبنی بر اینکه اپراتور‌های رادیویی این کشور در هلند دستگیر شده اند نادیده گرفت. این موضوع یکی از عجیب‌ترین و پر خسارت‌ترین اقدامات این واحد سری بود.

SOE یک واحد بسیار مهم امنیتی در خاک اسکاتلند بود که به بریتانیا تعلق داشت. این واحد یک سیستم کد مخفی داشت که اطلاعات را از طریق آن جا به جا می‌کرد. اما این سیستم برای پیشگیری از هر نوع مشکلی یک کد رمز مخفی ایحاد کرده بود. این کد شامل یک بررسی امنیتی بود که در آن خطا‌ها به طور هدفمند در قسمت‌های مختلف پیام گنجانده شده بود. اگر یک پیام فاقد این چک امنیتی بود، نشانه‌ای بود که اپراتور رادیویی دستگیر شده و توسط آلمانی‌ها به ارسال پیام‌های مشخص و جعلی مجبور شده است.

این اتفاق در سال ۱۹۴۲ رخ داد و سر کد‌های SOE متوجه شد که عملیات به خطر افتاده است، اما یکی از مدیران گفت که کارمندان و ماموران نباید راجع به این موضوع با هیچ کس بحث کنند. دلیل این موضوع می‌توانست سیاسی باشد، زیرا SOE نمیخواست و نمی‌توانست شکست‌های خود را بپذیرد.

در نتیجه، آلمانی‌ها به اطلاعات مهمی دسترسی داشتند و قادر به انتقال اطلاعات غلط به SOE بودند. آن‌ها تا سال ۱۹۴۴ به طور مستقیم اطلاعات جعلی را به دشمن فرستادند. ده‌ها تن از نمایندگان SOE که بعدا به هلند رسیدند بلافاصله دستگیر شدند. عجیب‌تر از همه این که دو مأمور اسیر توانستند فرار کنند و سعی کردند به انگلیس بازگردند، اما بریتانیا یک پیام غلط آلمان را باور کرد که گفته بود که این دو نفر واقعا عوامل آلمانی بودند.

منبع: انتخاب

انگلیس جنگ جهانی کشته و زخمی عجیب خسارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر